Trwa ładowanie...
orły
25-02-2015 15:41

Orły 2015: Franciszek Pieczka laureatem nagrody za Osiągnięcia Życia

Orły 2015: Franciszek Pieczka laureatem nagrody za Osiągnięcia ŻyciaŹródło: East
d3c9g9s
d3c9g9s

W środę, 25 lutego, podczas spotkania Nominowanych do Polskich Nagród Filmowych Orły 2015 zostało ogłoszone nazwisko pierwszego laureata Orłów 2015, dorocznych nagród Polskiej Akademii Filmowej - zdobywcy Nagrody za Osiągnięcia Życia.

Tegorocznym laureatem Nagrody za Osiągnięcia Życia został Franciszek Pieczka - aktor teatralny i filmowy, absolwent PWST w Warszawie. Od momentu ukończenia szkoły w 1954 roku nieprzerwanie można go było oglądać na ekranach telewizorów i kin. Popularność przyniosła mu rola Gustlika w serialu „Czterej pancerni i pies”, a serce krytyków zdobył kreacją w „Żywocie Mateusza”. Grał w aż ośmiu filmach Jana Jakuba Kolskiego, m.in. „Szabli komendanta” czy „Jańcio Wodniku”. Odznaczony przez Prezydenta Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski za „wybitne zasługi dla kultury narodowej, za osiągnięcia w twórczości artystycznej”.

Nagroda za Osiągnięcia Życia przyznawana jest od pierwszej edycji Orłów, czyli 1999 roku. Dotychczasowi laureaci Nagrody za Osiągnięcia Życia: Wojciech Jerzy Has (1999), Andrzej Wajda (2000), Stanisław Różewicz (2001), Tadeusz Konwicki (2002), Roman Polański (2003), Kazimierz Kutz (2004), Jerzy Kawalerowicz (2005), Jerzy Hoffman (2006), Witold Sobociński (2007), Janusz Morgenstern (2008), Jerzy Wójcik (2009), Jerzy Stefan Stawiński (2010), Tadeusz Chmielewski (2011), Janusz Majewski (2012), Danuta Szaflarska (2013), Kazimierz Karabasz (2014). Na spotkaniu z Nominowanymi obecni byli twórcy polskiego kina nominowani do tegorocznych Polskich Nagród Filmowych Orły 2015, m.in. Maja Ostaszewska (nominowana do Orła 2015 w kategorii Najlepsza Główna Rola Kobieca za film „Jack Strong”), Piotr Głowacki (nominowany w kategorii Najlepsza Drugoplanowa Rola Męska za film „Bogowie”), Adam Woronowicz (nominowany w kategorii Najlepsza Drugoplanowa Rola Męska za film „Pani z przedszkola”), Agnieszka Glińska (Nominowana w
kategorii Najlepszy Montaż za film „Jeziorak”), Krzysztof Rak (Nominowany w kategorii Najlepszy Scenariusz za film „Bogowie”), Piotr Sobociński jr (nominowany w kategorii Najlepsze Zdjęcia za film „Bogowie”), Ewa Gronowska (nominowana w kategorii Odkrycie Roku za kostiumy do filmu „Bogowie”), Kacper Fertacz (nominowany w kategorii Odkrycie roku za zdjęcia do filmu „Hardkor Disko”), Krzysztof Magowski (Nominowany w kategorii Najlepszy Film Dokumentalny) i inni.

Nominowani do Orłów odebrali z rąk Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Małgorzaty Omilanowskiej - dyplomy Nominacji. Dariusz Jabłoński, pomysłodawca Orłów i prezydent Polskiej Akademii Filmowej wręczył im zaproszenia do członkostwa w Europejskiej Akademii Filmowej, które daje prawo głosowania na Europejskie Nagrody Filmowe, możliwość udziału w ceremonii przyznania nagród i udziału w całorocznej działalności EFA.

Uroczystość wręczenia Polskich Nagród Filmowych Orły 2015 odbędzie sie 2 marca w Teatrze Polskim w Warszawie i będzie transmitowane przez Program 2 TVP. Polskie Nagrody Filmowe Orły są organizowane przez Niezależną Fundację Filmową od 1999 roku. Nagrody przyznawane są głosami ponad 600 członków Polskiej Akademii Filmowej. Głosowanie na nominowanych i laureatów Orłów jest dwuetapowe, korespondencyjne i tajne aż do ogłoszenia wyników. Partnerem Polskich Nagród Filmowych Orły od chwili ich powstania jest czołowa na świecie firma audytorsko-doradcza PwC, która nadzoruje także proces przyznawania Oscarów, nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej.

  1. edycja Polskich Nagród Filmowych Orły 2015 odbywa się pod honorowym patronatem pani Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, prof. Małgorzaty Omilanowskiej.
d3c9g9s
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3c9g9s