Trwa ładowanie...

Oscary 2012: Więckiewicz i Machulski lecą z Holland po Oscara

Oscary 2012: Więckiewicz i Machulski lecą z Holland po OscaraŹródło: AFP
d4hti0v
d4hti0v

*Robert Więckiewicz, odtwórca głównej roli w filmie "W ciemności" oraz producent filmu Juliusz Machulski będą towarzyszyć Agnieszce Holland podczas niedzielnej gali rozdania Oscarów - powiedziała w rozmowie z PAP reżyserka. Do USA Holland wylatuje w czwartek, 23 lutego.*

Dramat "W ciemności" walczy o statuetkę w kategorii najlepszy obraz nieanglojęzyczny. Jego konkurentami są: irańskie "Rozstanie" w reżyserii Asghara Farhadiego, izraelski "Footnote" (reż. Joseph Cedar), belgijski "Bullhead" (reż. Michael R. Roskam) oraz kanadyjski "Monsieur Lazhar" (reż. Philippe Falardeau).

W ceremonii rozdania nagród amerykańskiej Akademii Filmowej w Teatrze Kodaka w Los Angeles udział wezmą, razem z Agnieszką Holland, Robertem Więckiewiczem i Juliuszem Machulskim, m.in. scenarzysta David F. Shamoon i Krystyna Chiger, autorka książki "Dziewczynka w zielonym sweterku" - powiedziała PAP reżyserka.

Do Los Angeles wybierają się również: reżyserka drugiej ekipy podczas prac nad filmem "W ciemności" Kasia Adamik oraz druga reżyserka filmu Olga Chajdas.

d4hti0v

"Na imprezach towarzyszących będą także kompozytor Antoni Komasa-Łazarkiewicz, montażysta Michał Czarnecki i aktor Michał Żurawski" - dodała Holland.

Pytana o promocję filmu w USA tuż przed galą Oscarów, odparła: "Jest on tam w kinach od 10 lutego, więc większość działań promocyjnych już się odbyła, m.in. wywiady, projekcje, spotkania z widzami. Na niektórych spotkaniach byli członkowie amerykańskiej Akademii Filmowej".

"W ciemności" (tytuł angielski: "In Darkness"), koprodukcja polsko-niemiecko-kanadyjska, to oparta na faktach historia Polaka Leopolda Sochy (w tej roli Więckiewicz), który podczas II wojny światowej z drobnego oszusta przeobraził się w bohatera. Mężczyzna postanowił ukryć w kanałach, na okres wielu miesięcy, grupę Żydów z lwowskiego getta. Początkowo za swoją pomoc żądał zapłaty. Później jednak - gdy tragiczny los tych ludzi poruszył jego serce - postanowił pomagać Żydom bezinteresownie. Ryzykował przy tym życiem własnym i swojej rodziny.

"'W ciemności' to pierwszy film, który osiągnął w 2012 roku w polskich kinach milionową widownię i prowadzi w rankingu najchętniej oglądanych tytułów roku" - poinformował w środę PAP Tomasz Jawor z firmy Kino Świat, która jest dystrybutorem filmu Holland. Dramat "W ciemności" trafił na ekrany kin w Polsce 5 stycznia.

d4hti0v

W jego obsadzie, oprócz Więckiewicza, są m.in. Kinga Preis, Agnieszka Grochowska, Benno Furmann i Marcin Bosak. Autorką zdjęć jest Jolanta Dylewska.

David F. Shamoon napisał scenariusz tego filmu, inspirując się książką Roberta Marshalla "W kanałach Lwowa. Heroiczna opowieść o przetrwaniu Holokaustu", która w 1990 r. ukazała się w USA. Dla książki tej inspirację stanowił z kolei pamiętnik Ignacego Chigera, ojca Krysi Chiger, jednej z bohaterek filmu "W ciemności". Ocalała z Holokaustu Krystyna Chiger jako kilkulatka przez 14 miesięcy ukrywała się razem z rodziną w kanałach lwowskich. Pomógł im Leopold Socha. Historię tę Chiger opisała po latach w książce "Dziewczynka w zielonym sweterku".

"W ciemności" to trzeci film Holland, który walczy w USA o statuetkę Akademii Filmowej. W poprzednich latach do Oscarów nominowane były jej filmy "Gorzkie żniwa" (w 1986 r., nominacja w kategorii obraz nieanglojęzyczny, film ten był produkcją RFN) oraz "Europa, Europa" (w 1992 r. nominacja dla Holland w kategorii scenariusz adaptowany).

  1. ceremonia rozdania Oscarów odbędzie się w nocy z niedzieli na poniedziałek czasu polskiego. Rozpocznie się w Los Angeles w niedzielę ok. godz. 16 czasu miejscowego (czyli w poniedziałek ok. godz. 1 w nocy czasu polskiego).

Wśród artystów z szansami na Oscara jest też m.in. Janusz Kamiński, nominowany do nagrody w kategorii najlepszy operator, za zdjęcia do filmu Stevena Spielberga "Czas wojny".

d4hti0v
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4hti0v