Trwa ładowanie...
Aktualności

Oscary 2014: Zmarła najstarsza osoba, która przeżyła Holocaust [wideo]

Share
Oscary 2014: Zmarła najstarsza osoba, która przeżyła Holocaust [wideo]
Źródło: mat. dystrybutora
d2l0lvc

W wieku 110 lat w Wielkiej Brytanii zmarła w niedzielę Alice Herz-Sommer, uważana za najstarszą osobę, która przeżyła Holokaust - poinformowała jej rodzina. Kobieta była więźniem obozu koncentracyjnego w Terezinie (Theresienstadt) w latach 1943-1945.

Przed wojną Herz-Sommer zdobyła wykształcenie muzyczne ucząc się gry na pianinie i była uznawana za jednego z najlepszych pianistów w Czechosłowacji. W 1943, wraz z mężem i synem, została wysłana do obozu koncentracyjnego z okupowanej przez Niemców Pragi.

Szacuje się, że w czasie II wojny światowej do Terezina trafiło około 140 tysięcy Żydów, z czego ponad 33 tysiące tam zginęło. Około 88 tysięcy więźniów zostało przewiezionych do innych obozów w tym do Auschwitz. Taki los spotkał m.in. jej męża Leopolda.

d2l0lvc

Herz-Sommer wraz z synem znalazła się w grupie około 20 tysięcy więźniów obozu, którym udało się przeżyć i doczekać wyzwolenia ze strony wojsk sowieckich w maju 1945 roku. Wspominając okres pobytu w Terezinie podkreślała, że przy życiu utrzymywała ją miłość do syna i muzyki.

"Muzyka była naszym pokarmem. Tworząc ją pozostawaliśmy przy życiu" - mówiła po latach.

Krótkometrażowy film dokumentalny poświęcony jej życiu jest nominowany do tegorocznych Oscarów.

d2l0lvc

Podziel się opinią

Share
d2l0lvc
d2l0lvc