"Ostatnia góra” - film o wydarzeniach, którymi żyła cała Polska wchodzi do kin

4 października do kin wchodzi dokument opowiadający o polskiej wyprawie na K2 z 2017 r. Ekipa najlepszych himalaistów wyruszyła na niezdobyty do tej pory zimą ośmiotysięcznik. Wyprawowe działania przerwała nagle tragedia rozgrywająca się na niedalekim szczycie Nanga Parbat.

"Ostatnia góra” - film o wydarzeniach, którymi żyła cała Polska wchodzi do kin
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe

Dokument "Ostatnia góra” jest zapisem wydarzeń, które miały miejsce podczas Narodowej Zimowej Wyprawy na K2. W grudniu 2017 r. na drugi szczyt Ziemi wyruszyła ekipa w składzie: Adam Bielecki, Marcin Kaczkan, Artur Małek, Marek Chmielarski, Rafał Fronia, Piotr Tomala, Denis Urubko, Maciej Bedrejczuk Jarosław Botor oraz Krzysztof Wielicki - kierownik wyprawy, Janusz Gołąb - kierownik sportowy, Piotr Snopczyński – kierownik bazy i Dariusz Załuski – operator.

Mozolnie, w skrajnie trudnych warunkach kolejne zespoły przygotowywały drogę rozwieszając liny i docierają do kolejnych obozów. Tę wyprawową rutynę przerywała tragedia rozgrywająca się na niedalekiej Nanga Parbat. W wyniku brawurowej akcji Adamowi Bieleckiemu i Denisowi Urubko, udało się uratować Elisabeth Revol. Jej partner Tomasz Mackiewicz został pod szczytem na zawsze.

Gdy w kraju rozgorzała dyskusja na temat sensu zdobywania Himalajów zimą, ratownicy wrócili pod K2 i wznowili wspinaczkę. Dokument pokazuje jak upływający czas oraz piętrzące się trudności uwidaczniają różnice charakterów w obrębie odizolowanej fizycznie od świata grupy. Dodatkowe napięcie wprowadza ogólna dostępność Internetu oraz niezwykła medialność wyprawy.

Reżyserem filmu jest Dariusz Załuski – także himalaista, zdobywca pięciu ośmiotysięczników, w tym K2 oraz Mount Everestu (dwukrotnie). Załuski tworzy głównie dokumenty o tematyce górskiej. Jego przygoda z filmem górskim rozpoczęła się w 1997 roku od kręcenia zdjęć na ostatniej wyprawie kierowanej przez Andrzeja Zawadę.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)