"Ostatnia góra” - film o wydarzeniach, którymi żyła cała Polska wchodzi do kin
4 października do kin wchodzi dokument opowiadający o polskiej wyprawie na K2 z 2017 r. Ekipa najlepszych himalaistów wyruszyła na niezdobyty do tej pory zimą ośmiotysięcznik. Wyprawowe działania przerwała nagle tragedia rozgrywająca się na niedalekim szczycie Nanga Parbat.
Dokument "Ostatnia góra” jest zapisem wydarzeń, które miały miejsce podczas Narodowej Zimowej Wyprawy na K2. W grudniu 2017 r. na drugi szczyt Ziemi wyruszyła ekipa w składzie: Adam Bielecki, Marcin Kaczkan, Artur Małek, Marek Chmielarski, Rafał Fronia, Piotr Tomala, Denis Urubko, Maciej Bedrejczuk Jarosław Botor oraz Krzysztof Wielicki - kierownik wyprawy, Janusz Gołąb - kierownik sportowy, Piotr Snopczyński – kierownik bazy i Dariusz Załuski – operator.
Mozolnie, w skrajnie trudnych warunkach kolejne zespoły przygotowywały drogę rozwieszając liny i docierają do kolejnych obozów. Tę wyprawową rutynę przerywała tragedia rozgrywająca się na niedalekiej Nanga Parbat. W wyniku brawurowej akcji Adamowi Bieleckiemu i Denisowi Urubko, udało się uratować Elisabeth Revol. Jej partner Tomasz Mackiewicz został pod szczytem na zawsze.
Gdy w kraju rozgorzała dyskusja na temat sensu zdobywania Himalajów zimą, ratownicy wrócili pod K2 i wznowili wspinaczkę. Dokument pokazuje jak upływający czas oraz piętrzące się trudności uwidaczniają różnice charakterów w obrębie odizolowanej fizycznie od świata grupy. Dodatkowe napięcie wprowadza ogólna dostępność Internetu oraz niezwykła medialność wyprawy.
Reżyserem filmu jest Dariusz Załuski – także himalaista, zdobywca pięciu ośmiotysięczników, w tym K2 oraz Mount Everestu (dwukrotnie). Załuski tworzy głównie dokumenty o tematyce górskiej. Jego przygoda z filmem górskim rozpoczęła się w 1997 roku od kręcenia zdjęć na ostatniej wyprawie kierowanej przez Andrzeja Zawadę.