Trwa ładowanie...

Otwarcie alei imienia Andrzeja Wajdy 18 września - szczegóły

Andrzej Wajda doczekał się traktu pieszego na Placu Grunwaldzkim w Gdyni. Decyzja o powstaniu alei imienia reżysera zapadła rok temu. Otwarcie alei odbędzie się pierwszego dnia 42. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych, który potrwa od 18 do 23 września w Gdyni.

Otwarcie alei imienia Andrzeja Wajdy 18 września - szczegółyŹródło: Wikimedia Commons CC0
dr98amf
dr98amf

O tym, że w Gdyni będzie Aleja Andrzeja Wajdy, Rada Miasta Gdyni zdecydowała już w listopadzie 2016 roku, krótko po śmierci Mistrza. Nadszedł czas, by uroczyście odsłonić tabliczkę z nazwą Alei i uczcić pamięć Twórcy, który jeszcze przed rokiem podczas gdyńskiego Festiwalu wraz z nami świętował 90. urodziny. Właśnie w Gdyni zaprezentował swój ostatni film, "Powidoki”, a sam chętnie spotykał się z twórcami filmowymi i widzami.

W tym roku na Festiwalu, w cyklu Czysta klasyka - In memoriam, zostaną zaprezentowane dwa odnowione cyfrowo filmy Andrzeja Wajdy: "Popiół i diament” oraz „Wesele”. Widzowie zobaczą również spektakl Teatru Telewizji w reżyserii Andrzeja Wajdy "Bigda idzie!”. W ramach Pokazów specjalnych - In Memoriam zostaną pokazane ponadto filmy dokumentalne: "Andrzej Wajda. Moje Inspiracje” w reż. Andrzeja Wajdy i Marka Brodzkiego, "Andrzej Wajda ogląda Popiół i diament” w reż. Marcina Borchardta i Jerzego Radosa oraz "Andrzej Wajda: Róbmy zdjęcie!” Zespołu Filmowego Paladino.

Podczas Festiwalu nie zabraknie również promocji nowych wydawnictw: w Gdyńskim Centrum Filmowym odbędą się spotkania z autorami albumu Stowarzyszenia Filmowców Polskich "Andrzej Wajda. Ostatni romantyk polskiego kina” oraz książki pt. "Andrzej Wajda jako historyk. Metodologiczne studium z historii wizualnej” autorstwa Piotra Witka.

dr98amf

Festiwal rozpocznie się uroczystością nadania imienia Andrzeja Wajdy alei na Placu Grunwaldzkim. Otawrcie alei odbędzie się w pierwszym dniu Festiwalu, 18 września, obok wejścia głównego do Gdyńskiego Centrum Filmowego o godzinie 18.30.

Zobacz rozmowę z producentem "Powidoków", ostatniego filmu Andrzeja Wajdy:

dr98amf
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dr98amf