Trwa ładowanie...
performer

"Performer"na 65.Berlinale: film i performens w wykonaniu Oskara Dawickiego.

Share
"Performer"na 65.Berlinale: film i performens w wykonaniu Oskara Dawickiego.
Źródło: East
dpmfzp9

Pierwszy berliński pokaz najnowszej produkcji Wajda Studio "Peformer", w reżyserii Macieja Sobieszczańskiego i Łukasza Rondudy, odbędzie się 7 lutego 2015. Po pokazie widzowie będą mogli uczestniczyć w prezentacji performensu "I Am Sorry" autorstwa bohatera filmu - Oskara Dawickiego.

"Performer" zostanie zaprezentowany na 65. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie w ramach prestiżowej sekcji Forum Expanded, która skupia się na produkcjach pozostających na styku kina i sztuki współczesnej. Po pokazie 7 lutego 2015, który odbędzie się w Akademie der Künste, widzowie będą mogli obejrzeć performens Oskara Dawickiego zatytułowany "I Am Sorry".

"Performer" jest wyjątkowym projektem, który jako pierwszy w historii polskiego kina stanowi połączenie wystawy dzieł sztuki z filmem pełnometrażowym. Maciej Sobieszczański i Łukasz Ronduda tematem swojego filmu uczynili wybitnego polskiego artystę performance'u Oskara Dawickiego, który pracuje obecnie nad swoim opus magnum - projektem „Mowa jest srebrem”. Połączenie obrazów sztuki performensu i aktorstwa sprawia, że "Perfomer" jest odważnym, nowoczesnym projektem przekraczającym granice gatunków.

Oskar Dawicki to jeden z najbardziej oryginalnych i interesujących współczesnych artystów performensu. Najważniejszym tematem jego sztuki jest poszukiwanie odpowiedzi na pytanie, czy Oskar Dawicki... w ogóle istnieje? Od roku 2000 swoje poszukiwania realizował poprzez różnorodne formy ekspresji od nagrań wideo, poprzez fotografię, rejestrację cyfrową aż do rozbudowanych instalacji. Wszystkie jego dzieła mają charakter post-konceptualny i emanują odrobinę groteskową, ironiczną a nieraz nawet absurdalną aurą.

dpmfzp9

“Performer” to dynamiczna, pełna punkowej energii opowieść o Oskarze Dawickim (grającym samego siebie), jednym z najbardziej oryginalnych i najbardziej interesujących współczesnych artystów. Tematem przewodnim jego sztuki jest poszukiwanie odpowiedzi na pytanie czy Oskar Dawicki...w ogóle istnieje. W filmie poznajemy Dawickiego w momencie przełomowym, gdy jego Mentor (Zbigniew Warpechowski) jest umierający. Warpechowski jest także mistrzem Najdroższego (Andrzej Chyra), przyjaciela Oskara, a obecnie także rywala, który postawił na bardziej komercyjną sztukę i odniósł ogromny sukces finansowy. Skomplikowane relacje łączą Dawickiego również z Galerzystką (Agata Buzek), która jest jego marszandką oraz kochanką. Producentami filmu są Kuba Kosma i Wojciech Marczewski (Wajda Studio).

„Peformer” jest najnowszą pełnometrażową produkcją Wajda Studio, która powstała we współpracy z Telewizja Polska S.A., Kosma Films, Heliograf, FilmFactory, Artcore i Art Stations Foundation. Film jest współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Daty pokazów w ramach 65. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Berlinie:
7 luty 2015, 21: 30 - Akademie der Künste
9 luty 2015, 15:00 - Arsenal 1

dpmfzp9

Podziel się opinią

Share
dpmfzp9
dpmfzp9