Trwa ładowanie...
performer
15-10-2015 13:50

"Performer" w reżyserii Macieja Sobieszczańskiego i Łukasza Rondudy w kinach

"Performer" w reżyserii Macieja Sobieszczańskiego i Łukasza Rondudy w kinachŹródło: Wajda Studio
dfjx4u1
dfjx4u1

W piątek 9 października *"Performer" w gwiazdorskiej obsadzie z Andrzejem Chyrą, Agatą Buzek, Jakubem Gierszałem i Arkadiuszem Jakubikiem trafił do polskich kin. Uroczysta premiera filmu odbyła się w Narodowym Instytucie Audiowizualnym.*

Zdobywca nagrody THINK:AWARD na 65. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie zadebiutował w polskich kinach! W uroczystej premierze w kinie NInA uczestniczyli członkowie ekipy m.in. odtwórcy głównych ról: Oskar Dawicki i Andrzej Chyra, reżyserzy Maciej Sobieszczański i Łukasz Ronduda, producent Kuba Kosma i producentka wykonawcza Zuzanna Król.

„Performer” na styku filmu i sztuk wizualnych zbiera entuzjastyczne komentarze po swojej premierze kinowej:

- Krótki, dynamiczny, przepojony humorem, błyskotliwie napisany i bezbłędnie zagrany – pisze o filmie Dorota Jarecka w recenzji dla Gazety Wyborczej. Jakub Majmurek w recenzji dla Filmwebu komentuje:

dfjx4u1

- (…) jak właściwie "Performer" sprawdza się jako film? Sprawdza się moim zdaniem całkiem nieźle, choć z całą pewnością nie jest to film dla każdego. Ale już przez samo to, jak inny jest od tego, co na co dzień widzimy w kinie, zasługuje, by dać mu szansę.

Dystrybucją filmu w Polsce zajmuje się Solopan - dystrybutor Oscarowej "Idy" w reżyserii Pawła Pawlikowskiego i nominowanej do Oscara "Joanny", produkcji Wajda Studio w reżyserii Anety Kopacz.

“Performer” to dynamiczna, pełna punkowej energii opowieść o Oskarze Dawickim (grającym samego siebie), jednym z najbardziej oryginalnych i najbardziej interesujących współczesnych artystów. Tematem przewodnim jego sztuki jest poszukiwanie odpowiedzi na pytanie czy Oskar Dawicki…w ogóle istnieje.

W filmie poznajemy Dawickiego w momencie przełomowym, gdy jego Mentor (Zbigniew Warpechowski) jest umierający. Warpechowski jest także mistrzem Najdroższego (Andrzej Chyra), przyjaciela Oskara z dzieciństwa, a obecnie także rywala, który postawił na bardziej komercyjną sztukę i odniósł ogromny sukces finansowy. Skomplikowane relacje łączą Dawickiego również z Galerzystką (Agata Buzek), która jest jego marszandką oraz kochanką. Tak jak w przypadku całej twórczości Dawickiego, tak i tutaj normy społeczne i moralne zostają podważone.

dfjx4u1

Poprzez obsadzenie Dawickiego w roli samego siebie „Performer” oddaje specyficzną podwójność tego artysty: jego balansowanie pomiędzy byciem sobą a graniem siebie, pomiędzy rzeczywistością a performansem, pomiędzy życiem a sztuką, możliwością oddania prawdy o człowieku w filmie, a niemożliwością jej uchwycenia.

"Performer" to pierwsza w historii wystawa dzieł sztuki, zrealizowana w formie filmowej. Mieszanka performansu i gry aktorskiej oraz zdjęć dokumentalnych z fabularną narracją dają zaskakujący obraz świata sztuki współczesnej.

dfjx4u1
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dfjx4u1