Trwa ładowanie...
d3nau5j

Peter Graves

Najnowsze informacje
Oceń jako pierwszy:
Miejsce urodzenia:

Minneapolis, Minnesota, USA

Filmografia:
d3nau5j

Amerykański aktor, najbardziej znany z roli Jima Phelpsa, szefa grupy agentów do zadań specjalnych w serialu telewizyjnym sieci CBS "Mission: Impossible", za którą został uhonorowany nagrodą Złotego Globu.

Peter Graves urodził się 18 marca 1926 roku w Minneapolis, w amerykańskim stanie Minnesota. Jego prawdziwe nazwisko to Peter Aurness. Jego ojciec Rolf Cirkler Aurness (1894–1982) był biznesmenem, a jego matka Ruth (z domu Duesler, zmarła w 1986), dziennikarką. Jego bratem jest również aktor, James Arness. Ich przodkowie pochodzą z Niemiec, Norwegii i Wielkiej Brytanii.

Peter uczęszczał do Southwest High School w Minneapolis. Uczył się aktorstwa na Uniwersytecie w Minnesocie, gdzie był członkiem stowarzyszenia Phi Kappa Psi. Po ukończeniu uniwersytetu wyjechał do Hollywood i rozpoczął karierę aktorską od gry w telewizji. Jego filmowym debiutem była rola w obrazie "Rogue River" (1951). W latach późniejszych pojawił się w takich produkcjach jak: "Stalag 17" (1953), "The Night of The Hunter" (1955) czy "Canyon River" (1956). Ostatnio pojawił się gościnnie w serialu telewizyjnym "Dr. House" (2004).

Od drugiej serii aktor grał w słynnym serialu stacji CBS ''Mission: Impossible'' (1966-1973), gdzie wcielał się w postać Jima Phelpsa, lidera drużyny szpiegów do zadań niemożliwych. Jego postać na stałe wpisała się do tej produkcji i pojawiała się w niej aż do końca emisji w roku 1973. Graves za rolę w tym serialu otrzymał Złoty Glob, dwie nominacje do tej nagrody oraz jedną do Emmy.

Po zakończeniu emisji serialu kariera aktora niemal uległa zakończeniu. Graves jednak w porę otrzymał angaż w filmie komediowym ''Czy leci z nami pilot?'', gdzie w 1980 roku wcielił się w zwariowanego kapitana Oveur. Dwa lata później zagrał w kontynuacji „Spokojnie, to tylko awaria”.

W 1988 roku aktor ponownie wcielił się w Jima Phelpsa w nowej wersji „Mission: Impossible”, nadawanej tym razem przez stację ABC. Był jedynym aktorem ze starej obsady, który pojawił się w remake’u. Serial niestety nie przyjął się tak jak pierwszy i już po drugiej serii został zdjęty z anteny.

Po zakończeniu drugiego serialu z cyklu ''Mission: Impossible'' Graves pojawiał się sporadycznie w filmach i serialach (m.in. ''Siódme niebo''). Fani tego familijnego serialu na pewno pamiętają go w roli pułkownika Camdena. Ponadto w latach 90-tych aktor był prowadzącym programu dokumentalnego "Biography". W ciągu trwającej prawie 60 lat kariery aktor wystąpił w ok. 130 filmach, licznych serialach i widowiskach telewizyjnych.

Żoną aktora od roku 1950 aż do jego śmierci była Joan Endress, z którą ma 3 córki: Kelly, Claudię i Amandę. W ostatnim okresie życia znajomi namawiali go aby zajął się polityką, jednak nie dał się do tego namówić.

Peter Graves zmarł 14 marca 2010 roku w Los Angeles. Przyczyną śmierci był najprawdopodobniej atak serca, którego doznał przed swoim domem w Pacific Palisades wracając z niedzielnego obiadu z rodziną.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3nau5j
d3nau5j
d3nau5j