Piątek znaczy premiery - przed nami 7 filmów

Tym razem będzie okazja zobaczyć jeden z najsłynniejszych melodramatów ostatnich dekad, zapoznać się z życiem i twórczością znakomitego Jamesa Browna oraz przyjrzeć się biografii legendarnego projektanta mody! Sprawdzimy jak to możliwe, że młody chłopak polubi swojego zgryźliwego sąsiada, a także przeniesiemy się na przedmieścia Wiednia by bliżej poznać… emigrantów z Czeczenii. Odwiedzimy niebezpieczny Gibraltar oraz ocenimy czy muzyk zespołu Belle & Sebastian potrafi odnaleźć się w świecie filmu. Szczegóły poniżej!

"Co się wydarzyło w Madison County" to jeden z najsłynniejszych melodramatów ostatnich dekad. Fotograf National Geographic Robert Kincaid i gospodyni domowa z Iowa Francesca Johnson, nie spodziewają się, że ich życie nagle wywróci się do góry nogami. Oboje są w punktach swojego życia, w których nie oczekują od niego zbyt wiele. Jednak kilka dni po pierwszym spotkaniu nie chcą stracić miłości, która nieoczekiwanie pojawiła się na ich drodze. Clint Eastwood (także za kamerą) i Meryl Streep w adaptacji bestsellerowej książki Roberta Jamesa Walkera o miłości, wyborach i ich konsekwencjach.

Piątek znaczy premiery - przed nami 7 filmów
Źródło zdjęć: © mat. dystrybutora

12.12.2014 06:51

"Get on Up" to wspaniale opowiedziana historia życia jednego z najznakomitszych muzyków naszych czasów - Jamesa Browna. Pomimo ubóstwa James Brown wspiął się na szczyty kariery. Urodzony w 1933 roku wśród biedoty Południowej Karoliny, w latach Wielkiej Depresji, James Brown już jako młody człowiek doświadczył niemal wszystkiego – odrzucenia, przemocy, poprawczaka i więzienia. Nikt nigdy nie nauczył go zasad. A on sam urodził się po to, by je łamać. Jego olbrzymia energia czy to jako boksera - amatora czy ulicznego grajka znalazła ujście w rytmie napędzającym go do życia. Ten jeden z najbardziej wpływowych wykonawców, jaki kiedykolwiek pojawił się na muzycznej scenie. To artysta, którego piosenki są wykonywane w nowych wersjach przez cały czas. Jest inspiracją współczesnych muzyków.

"Saint Laurent" to wystawna biografia legendarnego projektanta mody Yves Saint Laurenta. W roli tytułowej wystąpił Gaspard Ulliel, znany zarówno z ról romantycznych kochanków („Bardzo długie zaręczyny”), jak i psychopatycznych morderców („Hannibal. Po drugiej stronie maski”). Aktorowi partnerują – znany z „Marzycieli” Louis Garrel jako Jacques de Bascher, natchnienie i współpracownik wielkiego projektanta oraz Léa Seydoux, gwiazda allenowskiego „O północy w Paryżu” i nagrodzonego w ubiegłym roku Złotą Palmą w Cannes „Życia Adeli – Rozdział 1 i 2”. Akcja filmu Bertranda Bonello koncentruje się na 10 latach z bogatej biografii Francuza, obejmując okres od 1965 do 1976 roku. To czas jego największych sukcesów w karierze, a jednocześnie czas największych porażek w życiu osobistym.

Scenariusz komedii „Mów mi Vincent” trafił w 2011 roku na tzw. Czarną listę, czyli zestawienie najlepszych scenariuszy, które nie zostały jeszcze sfilmowane. W tej samej sytuacji znalazł się wtedy m.in. „Django” Quentina Tarantino. Projekt nabrał tempa, gdy główną rolę objął doskonały aktor komediowy Bill Murray („Między słowami”), a w ślad za nim podążyły Melissa McCarthy („Gorący towar”) oraz Naomi Watts („Niemożliwe”). „Mów mi Vincent” to zabawna historia przyjaźni 12-letniego chłopca i jego podstarzałego sąsiada, Vincenta. Między zgryźliwym mizantropem, a chłopcem narodzi się niezwykła przyjaźń, która zaskoczy wszystkich, z Vincentem na czele.

"Macondo" w reżyserii Sudabeh Mortezai nagrodzone Grand Prix przez jury 19. Forum Kina Europejskiego Cinergia pojawi się w polskich kinach od 12 grudnia. Film nagradzano już wielokrotnie na kilkudziesięciu międzynarodowych festiwalach filmowych, walczył również o Złotego Niedźwiedzia na tegorocznym Berlinale. "Macondo" to subtelna i przejmująca historia czeczeńskiego chłopca, mieszkającego w obozie dla uchodźców w Wiedniu.

Co roku 500 ton narkotyków przekracza granice Maroko i Hiszpanii. Nigdy dotąd 9 mil nie było tak cenne. Nigdy, nie było tak niebezpieczne. Producenci filmu "Niemożliwe" przedstawiają film "9 mil" - nowy thriller twórcy filmu "Cela 211". Gibraltar, południowa granica Europy. Dwa kontynenty, trzy państwa, czternaście kilometrów. Raj dla przemytników. Pieniądze są na wyciągnięcie ręki. Wszystko, czego potrzebujesz, to odwaga, by przepłynąć przez wąską granicę dwóch kontynentów w łodzi wypełnionej haszyszem, kiedy policja śledzi każdy twój ruch.

"Dziewczyny", czyli muzyka, marzenia, miłość i odwieczne pytanie, jak przeżyć życie, żeby niczego nie żałować. Kiedy Eve zaczyna pisać piosenki, stosując je jako metodę na radzenie sobie z problemami, nie spodziewa się, że zupełnie odmienią jej dotychczasowe życie. „To film o ulotnej chwili, w której uświadamiasz sobie, czego pragniesz od życia, gdy wciąż jesteś pełen entuzjazmu i poznajesz ludzi, którzy myślą podobnie jak Ty, a możliwości wydają się nieograniczone” – mówi Barry Mendel, producent filmu. Scenariusz wyszedł spod ręki Stuarta Murdocha - frontmana zespołu Belle & Sebastian, dla którego jest to historia „o lecie fajniejszym niż inne, a przynajmniej takim, podczas którego coś się wydarzyło. A właściwie co przydarzyło się dwóm dziewczynom i chłopakowi w mieście podobnym do twojego”. Film zdobył specjalną nagrodę jury na festiwalu w Sundance, jest laureatem Newport Beach Festival, był prezentowany na festiwalu Berlinale w sekcji
„Generation” oraz na Seattle International Film Festival.

ZAPRASZAMY DO KIN!

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)