Po kultowym filmie miał traumę. By zagrać Polaka, schudł do 50 kg
Adrien Brody ujawnia, że rola w "Pianiście" wywołała u niego PTSD, czyli zespół stresu pourazowego Aktor schudł do ponad 50 kg, by wcielić się w Władysława Szpilmana.
Adrien Brody w rozmowie z "New York Magazine" przyznał, że rola w filmie "Pianista" Romana Polańskiego wywołała u niego zespół stresu pourazowego. Aktor, który wcielił się w postać Władysława Szpilmana, przygotowywał się do roli, stosując dietę niemal głodową, co pozwoliło mu schudnąć ok. 13 kg i osiągnąć wagę 58 kg.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Filmy, których nie można przegapić. To będą petardy
Wykańczająca metamorfoza do kultowego filmu
Brody podkreślił, że ta fizyczna transformacja była niezbędna dla opowiedzenia historii. - To otworzyło mnie duchowo na głębsze zrozumienie pustki i głodu - powiedział aktor. Przyznał również, że doświadczenie to pozostawiło trwały ślad na jego psychice. - Miałem zaburzenia odżywiania przez co najmniej rok - dodał.
To nie pierwszy raz, gdy Brody intensywnie przygotowywał się do roli. Podczas kręcenia "Obłędu" poprosił reżysera, by zostawił go w kaftanie bezpieczeństwa, by lepiej wczuć się w postać. W "Morderczym lecie" złamał nos, a w filmie "Tlen" nosił prawdziwe aparaty ortodontyczne.
Brody zdobył Oscara za "Pianistę" w wieku 29 lat, stając się najmłodszym laureatem w tej kategorii. W tym samym czasie wywołał kontrowersje, prowadząc "Saturday Night Live" w dredach i z jamajskim akcentem.
Obecnie Brody ponownie walczy o tytuł najlepszego aktora dzięki roli w "The Brutalist" Brady'ego Corbeta, za którą zdobył nagrodę New York Film Critics Circle. Film jest dostępny w wybranych kinach i robi na krytykach, a także na widzach, potężne wrażenie. To trwająca ponad 3 i pół godziny historia architekta László Totha, który emigruje z Europy do Ameryki, uciekając przed wojenną zawieruchą. W Stanach musi zacząć nowe życie, co nie jest łatwe, gdy na plecach czuć oddech trudnej przeszłości.
Największe rozczarowanie roku? A największa beka mijającego 2024 r.? Wybieramy porażki i sukcesy w świecie filmu i seriali. Lista jest długa i kontrowersyjna, jak to w "Clickbaicie". Znajdź nas na Spotify, Apple Podcasts, YouTube, w Audiotece czy Open FM. Możesz też posłuchać poniżej: