"Pod skórą". Najbardziej wstrząsający i zarazem najlepszy film XXI wieku
W ankiecie przeprowadzonej przez "MASSIVE Cinema" 60 recenzentów filmowych z brytyjskich gazet, magazynów filmowych i niezależnych krytyków uznało "Pod skórą" Jonathana Glazera za najlepszy brytyjski film XXI wieku. Co ciekawe, być może ci sami krytycy, w dniu premiery uznali ten film za kompletny niewypał.
"Pod skórą" miał premierę w 2013 r. Między innymi za sprawą bardzo słabych recenzji poniósł komercyjną klęskę. Produkcja, której budżet sięgnął 13 mln dolarów, na całym świecie zarobiła w kinach zaledwie 5 mln dolarów. Spojrzenie na film Glazera szybko zaczęło się jednak zmieniać. Obraz został nominowany do nagrody BAFTA w głównej kategorii oraz za muzykę. Minęła dekada i zdaniem większości krytyków "Pod skórą" jest najlepszą brytyjską produkcją XXI wieku.
Obraz Jonathana Glazera to surrealistyczna historia, której bohaterka poluje na samotnych mężczyzna, jak drapieżnik na swoje ofiary. Jest ponętna, wyzywająca, nie ma więc większych problemów z "upolowaniem zwierzyny". Bo dla niej mężczyźni są niczym więcej, jak mięsem, które trzeba obedrzeć ze skóry. Dlaczego tak czyni? Dlaczego w ten okrutny sposób uprzedmiotawia mężczyzn?
"Pod skórą" (2013) - zwiastun filmu.
"Pod skórę" należy do tego typu filmów, które wywołują gorące dyskusje, a jego interpretacje wykraczają być może daleko poza intencje samego twórcy. W tym przypadku "potrząśnięcie widzem" wydaje się być wartością nadrzędną. Treść schodzi na drugi plan. Dużym sukcesem Jonathana Glazera było zatrudnienie do filmu hollywoodzkiej gwiazdy Scarlett Johansson, która nie bała się obnażyć przed widzami. Fizycznie i psychicznie.
Dodajmy, że przed kilkoma miesiącami "Pod skórą" został wybrany przez brytyjskich krytyków "najbardziej wstrząsającym filmem tego stulecia". Teraz wygrał kolejny plebiscyt.
"MASSIVE Cinema" w opublikowanym komunikacie prasowym, tak argumentował wyniki ankiety: "Trudno jest przebić oryginalnością coś tak przerażającego jak nasz numer 1. Scarlett Johansson stworzyła w nim jedną z najbardziej osobliwych i zapadających w pamięć ról w historii kina. To film ponadczasowy, który drogą emocjonalnego wstrząsu wiele mówi o społecznych i seksualnych relacjach".
Słuchasz podcastów? Jeśli tak, spróbuj nowej produkcji WP Kultura o filmach, netfliksach, książkach i telewizji. "Clickbait. Podcast o popkulturze" dostępny jest na Spotify, w Google Podcasts oraz aplikacji Podcasty na iPhonach i iPadach. A co, jeśli nie słuchasz? Po prostu zacznij. Poniżej znajdziesz najnowszy odcinek: