Trwa ładowanie...
ycipk-3tz9o9

Pokaz filmu "Azyl" w Londynie. Piękna słowa i pełna sala

Ponad 200 osób wzięło udział w niedzielę po południu w specjalnym londyńskim pokazie filmu "Azyl" o Janie i Antoninie Żabińskich, którzy w czasach drugiej wojny światowej uratowali życie ponad 300 żydowskich dzieci, ukrywając je w swej willi w warszawskim zoo.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Pokaz filmu "Azyl" w Londynie. Piękna słowa i pełna sala
(PAP)
ycipk-3tz9o9

Pokaz został zorganizowany przez fundację "Ucząc się od Sprawiedliwych", która została założona przez pedagoga i pisarza Anthony'ego Lishaka, który od kilku lat prowadzi zajęcia historyczne dla dzieci z polskich i żydowskich szkół w Wielkiej Brytanii. Jednym z partnerów fundacji jest ambasada RP w Londynie.

Opowiadający historię bohaterstwa Żabińskich "Azyl" został nakręcony przez reżyserkę Niki Caro, a w rolach głównych obsadzeni zostali m.in. Belg Johan Heldenbergh i dwukrotnie nominowana do Oskara hollywoodzka aktorka Jessica Chastain ("Wróg numer jeden", "Marsjanin"). Film, którego oficjalna premiera odbyła się w Warszawie w marcu, pokazuje m.in. realia żydowskiego getta w Warszawie i Powstania Warszawskiego z 1944 roku.

ycipk-3tz9o9

W niedzielnym pokazie wziął udział także urodzony w Warszawie w 1937 roku Moshe Tirosh (urodzony jako Mieczysław Kenigswein), który był wśród 300 dzieci uratowanych przez Żabińskich w zoo. Jak opowiadał, miał wówczas sześć lat i trafił do ogrodu zoologicznego wraz ze swoją czteroletnią siostrą, Stefanią oraz rodzicami.

Jak tłumaczył, Żabińscy ukrywali Żydów w taki sposób, że niewiele wiedziały o tym, ile innych osób jest w danym momencie w ogrodzie, co sprawiało, że w przypadku znalezienia kogokolwiek przez nazistów jedni nie mogliby zeznawać przeciwko innym.

Po projekcji filmu odtworzono również nagraną wcześniej wypowiedź Teresy Żabińskiej, córki Jana i Antoniny, która tłumaczyła brytyjskim widzom szczegóły historii swych rodziców.

- Film, który jest wyświetlany także w Polsce nosi tytuł "Azyl". Był to azyl dla wielu ludzi. Nie tylko zresztą dla Żydów, dlatego że tutaj znaleźli schronienie np. działacze Podziemia, którzy byli w zagrożeniu po zamachach. Byli tu również – nie przez cały czas, ale ukrywali się – ludzie chorzy psychicznie, którym wyjście na ulice, chodzenie po mieście groziło tak samo jak Żydom śmiercią - tłumaczyła.

ycipk-3tz9o9
Materiały prasowe
Podziel się

- Rodzice się bardzo bali. Bali się tego, co robią, bali się swoich decyzji, ale uważali, że poczucie odpowiedzialności za drugiego człowieka, za kogoś, kto potrzebuje pomocy, jest rzeczą nadrzędną. I dlatego zdecydowali się robić to, co robili - podkreśliła.
Żabińska dodała, że "bardzo lubi ten film", choć "bierze pod uwagę, iż jest to film fabularny, a nie dokumentalny".

- Nieważne są detale, ale to, co ten film niesie: jego przesłanie, czyli przesłanie o humanitaryzmie; kim należy być i jak się należy zachowywać w stosunku do innych; wtedy, kiedy ktoś jest zagrożony, kiedy potrzebuje pomocy. Wydaje mi się, że to przesłanie jest bardzo, bardzo wyraźne w tym filmie - powiedziała.
Wśród publiczności byli także członkowie rodziny niedawno nagrodzonego tytułem "Sprawiedliwy wśród Narodów Świata" lekarza dr. Tadeusza Stępniewskiego, który był członkiem Żegoty, współpracownikiem Ireny Sendlerowej i pomagał w ratowaniu Żydów. Na projekcję przybył też specjalny pełnomocnik brytyjskiego rządu ds. Holokaustu Sir Eric Pickles.

Wydarzenie zostało zorganizowane w celu zebrania środków na rozwój fundacji Lishaka, która naucza w Wielkiej Brytanii o dziedzictwie polskich Sprawiedliwych. Dotacje można składać za pomocą strony internetowej organizacji www.learningfromtherighteous.org.

ycipk-3tz9o9

Pośród 26,5 tys. osób, które otrzymały tytuł "Sprawiedliwy wśród Narodów Świata" Polacy stanowią największą grupę (ok. 6,7 tys.), mimo iż w okupowanej przez nazistowskie Niemcy Polsce za udzielenie pomocy lub schronienia Żydom groziła śmierć.

Podziel się opinią

Share

Bądź z nami na bieżąco

tick Lubię to

na Facebooku

Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-3tz9o9

ycipk-3tz9o9
ycipk-3tz9o9