Trwa ładowanie...

Polskie filmy i polscy twórcy na 56. Krakowskim Festiwalu Filmowym

Polskie filmy i polscy twórcy na 56. Krakowskim Festiwalu FilmowymŹródło: kadr z filmu "Lato"
d80e6ks
d80e6ks

Spośród kilkuset zgłoszonych polskich produkcji dokumentalnych, animowanych i krótkometrażowych, na festiwalowych ekranach Krakowa zaprezentowanych zostanie kilkadziesiąt najlepszych filmów, zrealizowanych zarówno przez debiutantów, jak i twórców cenionych w Polsce i na świecie.

Polskie filmy będą brały udział we wszystkich czterech festiwalowych konkursach: międzynarodowym konkursie filmów krótkometrażowych, międzynarodowym konkursie filmów dokumentalnych, konkursie DocFilmMusic oraz konkursie polskim. Odbędą się także pokazy pozakonkursowe: Panorama filmu polskiego, retrospektywa dokumentów Krzysztofa Kieślowskiego, pokaz najlepszych filmów laureata nagrody Smoka Smoków, Marcela Łozińskiego oraz cykl specjalny poświęcony twórczości Andrzeja Wajdy. Filmem otwarcia 56. edycji festiwalu będzie najnowszy film Piotra Stasika “21x Nowy Jork”.

Wśród polskich twórców dokumentów wyraźne jest w ostatnich latach zainteresowanie światem. W konkursie prezentowany będzie m.in. film, który powstał na Ukrainie i w emocjonalny sposób opowiada o tragicznych doświadczeniach wojny na wschodzie kraju (“Alisa w krainie wojny” reż. Alisa Kovalenko, Liubov Durakova). Akcja filmu “Ikona” Wojciecha Kasperskiego toczy się na dalekiej Syberii w szpitalu psychiatrycznym, który pełni funkcję przytuliska dla społecznych wyrzutków, a “Mnich z morza” Rafała Skalskiego to historia, która rozgrywa się w buddyjskim klasztorze w Tajlandii. Bohater filmu Darii Lipko, “Stan umysłu” to bośniacki psychiatra, który odbywa podróż w przeszłość, by rozliczyć się z własnym życiem, ale też z historią byłej Jugosławii. Zestawianie wieńczy film “21 x Nowy Jork” Stasika, który jest próbą zmierzenia się z problemami kondycji współczesnego człowieka w oparciu o opowieści 21 bohaterów spotkanych w nowojorskim metrze.

Nie zabraknie utworów dotykających głębokich i często niezwykle trudnych relacji rodzinnych. Jednym z nich jest najnowszy film Pawła Łozińskiego, “Nawet nie wiesz jak bardzo cię kocham”, będący zapisem niełatwego procesu uzdrawiania relacji matki i córki. “Trzy rozmowy o życiu” autorstwa Julii Staniszewskiej to także bolesna światopoglądowa rozmowa matki lekarki z córką, szczęśliwą matką dzieci poczętych metodą in vitro. Historię małżeństwa z 45 - letnim stażem po przejściach opowiada krótkometrażowy dokument “Więzi”, który startuje także w konkursie międzynarodowym. Z kolei “Morgenrot” (reż. Michał Korchowiec), prezentowany w ramach Panoramy filmu polskiego, to film o odkrywaniu po latach intymnych, często wstydliwych rodzinnych sekretów.

d80e6ks

Ciekawy motyw z pogranicza ezoteryki, egzorcyzmów i zjawisk paranormalnych zaprezentują trzy filmy: “Dar” Przemka Kamińskiego - historia ukraińskiego uzdrowiciela, który robi komercyjną karierę w Polsce; “Z pogranicza cudu” Tomasza Jurkiewicza - opowieść o poszukiwaczu i badaczu duchów spod Krakowa oraz film Konrada Szołajskiego, “Walka z szatanem”, który przybliża świat egzorcystów i ich “pacjentów”.

Dużą część dokumentów stanowią portrety wybitnych postaci ze świata kultury i sztuki. Wśród nich produkcje poświęcone Jonaszowi Kofcie (“Jonasz w brzuchu Lewiatana”, reż. Krzysztof Wierzbicki), Stanisławowi Dygatowi (“Mój ojciec Staś”, reż. Andrzej Dudziński), Sławomirowi Mrożkowi (“Mrożek. Życie warte jest życia”, reż Paweł Chara), czy bardowi i muzykowi Przemysławowi Gintrowskiemu (“Gintrowski”, reż. Arkadiusz Bartosiak). Jednym z konkursowych dokumentów będzie także film drogi Adama Sikory, poetycka opowieść o Ryszardzie Krynickim (“Nadal wracam. Portret Ryszarda Krynickiego”).

Filmy “Dwa światy” Macieja Adamka, “Cheerleaderki” Sławomira Witka oraz “Daniel” Anastazji Dąbrowskiej to historie bohaterów mierzących się z różnego rodzaju niepełnosprawnością. Pierwszy z nich to portret głuchoniemych rodziców, opowiedziany z pozycji ich słyszącej nastoletniej córki. Drugi, to relacja z wyzwania, jakiego podejmuje się piękna, wysportowana i ambitna dziewczyna, która zamierza stworzyć pierwszą w Polsce drużynę cheerleaderek na wózkach. Film, którego tytułowym bohaterem jest Daniel, chłopiec dotknięty zespołem Downa, opowiada o problemach nastolatków, samotności i pierwszych pragnieniach.

Tradycyjnie wśród krótkometrażowych fabuł zgłoszonych do udziału w Festiwalu, większość stanowią produkcje zrealizowane przez studentów, głównie katowickiej, łódzkiej i gdyńskiej szkoły filmowej, Szkoły Wajdy oraz Studia Munka, działającego w strukturach Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Na uwagę zasługują mistrzowskie kreacje aktorskie, także czołowych artystów polskich, takich jak: Anna Dymna (“Dzień babci”, reż. Miłosz Sakowski), Beata Fudalej i Julia Kijowska (“Lokatorki”, reż. Klara Kochańska), Małgorzata Hajewska-Krzysztofik (“Otwarcie”, reż. Piotr Adamski), czy Janusz Chabior w filmie Darii Woszek “Hycel”.

d80e6ks

Jak zwykle w czasie Krakowskiego Festiwalu Filmowego silną reprezentację stanowią filmy animowane. Spośród 13 animacji zakwalifikowanych do konkursu polskiego aż 4 rywalizować będą o statuetkę Złotego Smoka w konkursie międzynarodowym, wszystkie są autorstwa kobiet. “Xoxo Pocałunki i uściski” Wioli Sowy, to piękna opowieść o intymności, fascynacji i cielesnej ekspresji, a także o emocjach i wyznaczaniu emocjonalnych granic. “Figury niemożliwe i inne historie II” Marty Pajek są obrazem świata pełnego paradoksów i iluzji, opartego na koncepcji figury niemożliwej. Niezwykle ciekawą plastycznie formę i technikę animacji prezentuje film Anity Kwiatkowskiej-Naqvi, “Locus”, a “Sexy Laundry” Izabeli Plucińskiej to erotyczna komedia zrealizowana w tradycyjnej technice animacji poklatkowej.

10 filmów zmierzy się ze sobą w konkursie dokumentów muzycznych. Obok laureatów Oscara, Morgana Neville’a i Barbary Kopple, o nagrodę Złotego Hejnału zabiegać będzie duet młodych Polaków, Szymon Uljasz i Magdalena Gubała i ich film “Ucho wewnętrzne” prezentujący twórczość Mikołaja Trzaski i istotę improwizacji.

Każdego roku lista filmów zakwalifikowanych do Konkursu polskiego Krakowskiego Festiwalu Filmowego budzi największe emocje. Dla wielu autorów, Festiwal jest trampoliną do międzynarodowej kariery. W tym roku, w konkursie weźmie udział 45 filmów, 24 dokumenty, 8 krótkich filmów fabularnych i 13 animacji. W Panoramie filmu polskiego zaprezentowanych zostanie 20 produkcji, z których większość będą stanowiły polskie i światowe premiery.

56. Krakowski Festiwal Filmowy odbędzie się w dniach 29 maja - 5 czerwca 2016 roku. Szczegółowy program zostanie opublikowany w pierwszych dniach maja.

d80e6ks
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d80e6ks