Trwa ładowanie...
d3n0yn5
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
Aktualności

Powstała pierwsza filmowa historia Solidarności Walczącej skierowana do młodzieży

Film zatytułowany „SW-Historia Solidarności Walczącej” opowiada o działalności opozycyjnej organizacji założonej w stanie wojennym przez Kornela Morawieckiego. Założeniem realizatorów było, aby z przesłaniem tej historii trafić do młodego odbiorcy.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Powstała pierwsza filmowa historia Solidarności Walczącej skierowana do młodzieży
(Youtube.com)
d3n0yn5

Reżyser filmu 25-letni Paweł Przewoźny w rozmowie z PAP nie ukrywał, że sam niewiele wiedział o Solidarności Walczącej, gdy dostał propozycję zrealizowania tego projektu. I to był dla niego punkt wyjścia.

_- Naprawdę nic nie wiedziałem i dopiero, gdy zacząłem zbierać informacje, gdy spotkałem się z Kornelem Morawieckim, zrobiło mi się naprawdę żal. Żal tego, że nikt nie uczył mnie tego w szkole, że nikt w domu mi o tym nie opowiadał. Pomyślałem, że muszę zrobić ten film tak, by każdy młody człowiek obejrzał go od początku do końca - _powiedział PAP reżyser.

Youtube.com

Jak wyjaśnił, z tego powodu postanowił wykorzystać zabieg, dzięki któremu film dotrze do młodzieży.
_- Do współpracy przy filmie zaprosiłem muzyków, dzięki temu powstała wyjątkowa, bardzo współczesna ścieżka dźwiękowa oparta na dubstepie, rapie i rocku - _powiedział reżyser, który sam również jest raperem.

W filmie wykorzystano wiele materiałów archiwalnych, które łączone są ze scenami fabularyzowanymi oraz efektami specjalnymi.

d3n0yn5

- W dokumencie wypowiadają się zarówno znani jak i zapomniani działacze Solidarności Walczącej. Chciałem upamiętnić ludzi walczących o niepodległość i uświadomić młodzieży, że wolność nie jest nam dana na zawsze - powiedział reżyser.

Youtube.com

Dodał również, że celowo zrealizował film trwający tylko 30 minut, aby można go było pokazywać np. na lekcji w szkole. Premierę filmu zaplanowano w sobotę (10 grudnia 2016 roku) we wrocławskim Centrum Historii Zajezdnia.

Solidarność Walcząca wywodziła się z NSZZ "Solidarność". Kornel Morawiecki powołał ją do życia po wprowadzeniu stanu wojennego. W SW znaleźli się głównie ci działacze Solidarności, którzy poróżnili się z kierownictwem związku zawodowego w sprawie metod działania oraz celu, do jakiego dążyć powinna opozycja antykomunistyczna. Solidarność Walcząca przyjęła zasadę walki o całkowite odsunięcie od władzy komunistów.

d3n0yn5

Działalność podziemna SW sprowadzała się do aktywności wydawniczej, analitycznej i wywiadowczej. Organizowano manifestacje, wydawano czasopisma i nadawano poza cenzurą audycje radiowe. Proponując wizję Polski po upadku komunizmu Solidarność Walcząca podkreślała potrzebę solidaryzmu społecznego i samorządności oraz odwoływała się do wartości wynikających z nauczania kościoła katolickiego. SW bojkotowała m.in. porozumienia przy Okrągłym Stole i wyniki wyborów z 4 czerwca 1989 r.

d3n0yn5

Podziel się opinią

Share

d3n0yn5

d3n0yn5