Trwa ładowanie...
d25m7yb
Aktualności

Powstała pierwsza filmowa historia Solidarności Walczącej skierowana do młodzieży

Film zatytułowany „SW-Historia Solidarności Walczącej” opowiada o działalności opozycyjnej organizacji założonej w stanie wojennym przez Kornela Morawieckiego. Założeniem realizatorów było, aby z przesłaniem tej historii trafić do młodego odbiorcy.
Share
Powstała pierwsza filmowa historia Solidarności Walczącej skierowana do młodzieży
Źródło: Youtube.com
d25m7yb

Reżyser filmu 25-letni Paweł Przewoźny w rozmowie z PAP nie ukrywał, że sam niewiele wiedział o Solidarności Walczącej, gdy dostał propozycję zrealizowania tego projektu. I to był dla niego punkt wyjścia.

_- Naprawdę nic nie wiedziałem i dopiero, gdy zacząłem zbierać informacje, gdy spotkałem się z Kornelem Morawieckim, zrobiło mi się naprawdę żal. Żal tego, że nikt nie uczył mnie tego w szkole, że nikt w domu mi o tym nie opowiadał. Pomyślałem, że muszę zrobić ten film tak, by każdy młody człowiek obejrzał go od początku do końca - _powiedział PAP reżyser.

   Youtube.com
Źródło: Youtube.com

Jak wyjaśnił, z tego powodu postanowił wykorzystać zabieg, dzięki któremu film dotrze do młodzieży.
_- Do współpracy przy filmie zaprosiłem muzyków, dzięki temu powstała wyjątkowa, bardzo współczesna ścieżka dźwiękowa oparta na dubstepie, rapie i rocku - _powiedział reżyser, który sam również jest raperem.

d25m7yb

W filmie wykorzystano wiele materiałów archiwalnych, które łączone są ze scenami fabularyzowanymi oraz efektami specjalnymi.

- W dokumencie wypowiadają się zarówno znani jak i zapomniani działacze Solidarności Walczącej. Chciałem upamiętnić ludzi walczących o niepodległość i uświadomić młodzieży, że wolność nie jest nam dana na zawsze - powiedział reżyser.

   Youtube.com
Źródło: Youtube.com

Dodał również, że celowo zrealizował film trwający tylko 30 minut, aby można go było pokazywać np. na lekcji w szkole. Premierę filmu zaplanowano w sobotę (10 grudnia 2016 roku) we wrocławskim Centrum Historii Zajezdnia.

d25m7yb

Solidarność Walcząca wywodziła się z NSZZ "Solidarność". Kornel Morawiecki powołał ją do życia po wprowadzeniu stanu wojennego. W SW znaleźli się głównie ci działacze Solidarności, którzy poróżnili się z kierownictwem związku zawodowego w sprawie metod działania oraz celu, do jakiego dążyć powinna opozycja antykomunistyczna. Solidarność Walcząca przyjęła zasadę walki o całkowite odsunięcie od władzy komunistów.

Działalność podziemna SW sprowadzała się do aktywności wydawniczej, analitycznej i wywiadowczej. Organizowano manifestacje, wydawano czasopisma i nadawano poza cenzurą audycje radiowe. Proponując wizję Polski po upadku komunizmu Solidarność Walcząca podkreślała potrzebę solidaryzmu społecznego i samorządności oraz odwoływała się do wartości wynikających z nauczania kościoła katolickiego. SW bojkotowała m.in. porozumienia przy Okrągłym Stole i wyniki wyborów z 4 czerwca 1989 r.

d25m7yb

Podziel się opinią

Share
d25m7yb
d25m7yb