Trwa ładowanie...
smoleńsk
15-12-2015 09:19

Premiera filmu kinowego "Smoleńsk" na przełomie marca i kwietnia

Premiera filmu kinowego "Smoleńsk" na przełomie marca i kwietniaŹródło: East news
d12074p
d12074p

Polska premiera filmu kinowego *"Smoleńsk" w reżyserii Antoniego Krauzego, z Lechem Łotockim, Ewą Dałkowską i Beatą Fido w obsadzie, planowana jest na przełom marca i kwietnia - powiedział PAP producent filmu Maciej Pawlicki. W planach jest też dystrybucja za granicą - dodał.*

- Obecnie film jest na końcowym etapie montażu. Będzie trwał niecałe dwie godziny - powiedział PAP w poniedziałek Maciej Pawlicki.

Zdjęcia, realizowane w Polsce i USA (w Chicago), już się zakończyły. Budżet "Smoleńska" to 9,5 mln zł. "Wciąż nam brakuje ponad milion złotych" - zaznaczył producent.

Główną bohaterkę filmu, dziennikarkę Ninę prowadzącą śledztwo w sprawie katastrofy smoleńskiej, zagrała Beata Fido.

d12074p

- Nina przygotowuje w Polsce dla swojej telewizji materiał o katastrofie smoleńskiej. Spotyka się z rodzinami ofiar. Zabiega o ustalenie wszystkich faktów, jest przy tym precyzyjna i profesjonalna - opowiadała PAP aktorka na planie zdjęciowym, gdy w kwietniu na warszawskim lotnisku Chopina kręcono scenę, w której Nina spotyka się z Ewą Błasik.

Beata Fido to absolwentka PWST w Krakowie.

- Znaczącym etapem mojej pracy aktorskiej było osiem lat pobytu w Stanach Zjednoczonych, gdzie skupiałam się na pracy w amerykańskich teatrach. Mieszkałam m.in. w Chicago, ale podróżowałam po całym kraju, odwiedzając wiele miast. Podobnie jak aktorzy amerykańscy, brałam udział w castingach. Kiedy wygrywałam casting, jechałam do tego miasta, w którym akurat dostawałam rolę, i tam pracowałam - opowiadała PAP.

Odtwórczynią roli Ewy Błasik, wdowy po dowódcy Sił Powietrznych RP gen. Andrzeju Błasiku, jest w "Smoleńsku" Aldona Struzik. Rolę prezydenta Lecha Kaczyńskiego gra w filmie Lech Łotocki, a Marii Kaczyńskiej - Ewa Dałkowska. W obsadzie "Smoleńska", w którym - jak powiedział producent - zdjęcia aktorskie połączono z materiałami dokumentalnymi, są też m.in.: Jerzy Zelnik, Katarzyna Łaniewska, Marek Bukowski, Maria Gładkowska, Dominika Figurska, Anna Samusionek, Redbad Klynstra i Andrzej Mastalerz.

d12074p

Za zdjęcia odpowiada Michał Pakulski. Muzykę skomponował Michał Lorenc. Reżyser "Smoleńska" Antoni Krauze ma w dorobku m.in. nagradzany film "Czarny czwartek. Janek Wiśniewski padł" z 2011 r.

Termin realizacji zdjęć do "Smoleńska" kilkakrotnie przekładano. Pierwsze prace nad filmem rozpoczęły się już w 2013 r. w Warszawie, ale zdjęcia kręcono tylko cztery dni - w kwietniu i listopadzie. Ostatecznie główny okres zdjęciowy rozpoczął się 24 lutego 2015 r. Film został zrealizowany na podstawie scenariusza, którego autorami są Antoni Krauze, Tomasz Łysiak, Maciej Pawlicki i Marcin Wolski.

Jak powiedział PAP Pawlicki, twórcy filmu "Smoleńsk" chcieliby, aby miała miejsce również jego dystrybucja w kinach za granicą, m.in. w USA, Wielkiej Brytanii, Niemczech. W 2014 r. komisja ekspercka, która obradowała w Polskim Instytucie Sztuki Filmowej, odrzuciła wniosek producentów "Smoleńska" o dofinansowanie filmu. Polskim kinowym dystrybutorem "Smoleńska" jest firma Kino Świat.

d12074p
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d12074p