Trwa ładowanie...
żydzi
24-06-2016 12:52

''Przy Planty 7/9'': premiera wyjątkowego dokumentu o pogromie kieleckim

Z okazji 70. rocznicy pogromu kieleckiego an ekrany trafia poruszający dokument, nakręcony przez polskiego katolika Michała Jaskulskiego i amerykańskiego Żyda Lawrence’a Loewingera.

''Przy Planty 7/9'': premiera wyjątkowego dokumentu o pogromie kieleckim
dtalbp6
dtalbp6

Jego tematem jest pamięć o jednej z najczarniejszych kart historii stosunków polsko-żydowskich. „Przy Planty 7/9” prostymi środkami dokonuje rzeczy niebywałej, bo jednocześnie otwiera bolesną ranę i pomaga ją wyleczyć. Ten dokument powinien zobaczyć każdy dorosły Polak, aby zmierzyć się z duchami historii, które jeszcze długo nie przestaną straszyć wielu z nas.

4 lipca 1946 roku, rok po drugiej wojnie światowej, milicja, żołnierze i zwykli kielczanie zabijają ponad 40 ocalałych z Holocaustu Żydów i ranią około 80 osób w całych Kielcach. Pogrom kielecki staje się symbolem polskiego powojennego antysemityzmu w świecie żydowskim. W PRL jest tematem zakazanym przez władze. Po upadku komunizmu Bogdan Białek, główny bohater filmu, poświęca lata swojego życia, by pojednać Polaków i Żydów po tragedii z 1946 roku.

Takie filmy dokumentalne jak ten zdarzają się raz na kilka lat. „Przy Planty 7/9” („Bogdan’s Journey”) jest historią podróży Bogdana Białka, polskiego katolika, który poświęcił całą swoją karierę na rzecz dialogu polsko-żydowskiego. Jest nie tyle działaczem, ile człowiekiem dialogu. Dzięki charyzmie jego głos jest słyszany bardziej niż innych. Dzisiaj mieszka w Kielcach, mieście, którego wizerunek w świecie żydowskim za granicą, kojarzy się z mordem na ocalałych z Holocaustu Żydach.

dtalbp6

Twórcy filmu - polski katolik i amerykański Żyd Lawrence Loewinger - opowiadają o przeszłości z punktu widzenia teraźniejszości. Nie zatrzymują się na dawnych ranach, ich celem nie jest rozpamiętywanie, ale szukanie zrozumienia i dialogu. To rzadka umiejętność. Pokazują, że bez poznania przeszłości nigdy nie zrozumiemy własnego miejsca we współczesnym świecie.

„Przy Planty 7/9” powstawał blisko dziesięć lat. Dzięki tak długiemu czasowi produkcji udało się w nim zapisać najnowszą historię stosunków polsko-żydowskich i wspólnego spojrzenia na historię pogromu kieleckiego. „Przy Planty 7/9” jest czymś więcej niż okolicznościowym dokumentem, powstałym z okazji 70. rocznicy tragedii - to film, który ogląda się jak thriller historyczny i melodramat w jednym, uczący, że możemy cieszyć się wolnością tylko wtedy, gdy znajdziemy w sobie odwagę, by mówić prawdę.

dtalbp6
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dtalbp6

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj