''Psy'': Jak dziś wyglądają bohaterowie filmów Pasikowskiego?
08.04.2013 | aktual.: 11.04.2017 10:17
Choć cześć krytyków ostro potępiła drugi film Pasikowskiego, widzowie wiedzieli swoje. Zarówno cześć pierwsza jak i dwa lata późniejszy sequel stały się przebojami, a pod kinami ustawiały się długie kolejki.
W odniesieniu do obu części „Psów” Władysława Pasikowskiego z całą odpowiedzialnością można użyć słowa „kultowe”. Teksty, z nieśmiertelnym „Bo to zła kobieta była” na czele, weszły na stałe do naszego języka, a mówiący je bohaterowie do rodzimej popkultury.
- O czym są "Psy"? O pieskim świecie, o tym, że wolność wyniosła także brud i głupotę, niszcząc ideały. Wszystko spsiało, ubabrało się w błocie i w kloace- pisał recenzent o jednym z najgłośniejszych filmów dobry transformacji ustrojowej.
Choć cześć krytyków ostro potępiła drugi film Pasikowskiego, widzowie wiedzieli swoje. Zarówno cześć pierwsza jak i dwa lata późniejszy sequel stały się przebojami, a pod kinami* ustawiały się długie kolejki.* Podobnie zresztą na bazarach, gdzie pirackie kopie VHS schodziły jak ciepłe bułeczki.
W kwietniu mija 19 lat od premiery „Psy 2. Ostatnia krew”. Z tej okazji przypominamy oba filmy i sprawdzamy, jak zmienili się ich bohaterowie!
Franz Mauer/ Bogusław Linda
Ma na swoim koncie 31 nagan i 18 pochwał. Może to niektórych dziwić, ale skończył studia prawnicze z wyróżnieniem, aby później podjąć pracę w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych oraz bezpiece.
W niepatyczkującego się z nikim i niczym policjanta wcielił się Bogusław Linda, który do tamtej pory kreował zazwyczaj postaci w filmach Kieślowskiego czy Wajdy. Dzięki Mauerowi został symbolem nowego nadwiślańskiego „maczyzmu”.
Ostatnio pojawił się na wielkim ekranie w „1920 Bitwa Warszawska”. W wywiadach narzeka, że nie ma dla niego ról. Może dlatego zagrał w reklamie Geriavitu.
Angela Wentz/ Agnieszka Jaskółka
Początkowo postać wychowanki domu dziecka, przygarniętej przez Franza, miała być drugoplanowa, jednak wyjątkowa uroda Jaskółki zrobiła swoje.
Do tego stopnia, że kiedy wróciła po 17 latach do show-biznesu, znalazła się na ustach wszystkich.
W 2010 roku przemknęła w „Weekendzie”, czyli debiucie reżyserskim Cezarego Pazury, aby na krótko pojawić się w* XII edycji „Tańca z gwiazdami”.*
''Nowy''/ Cezary Pazura
Młody funkcjonariusz, który donosi na ludzi Stopczyka, pojawia się w obu częściach filmu – w drugiej nawet traci palec i działa na dwa fronty, donosząc za plecami swojego starego kumpla.
Zdaniem niektórych stworzona przez Cezarego Pazurę postać Nowego, to najlepsza rola w całej jego karierze.
Radosław Wolf/ Artur Żmijewski
Obok Franza Mauera to drugi największy twardziel, jaki pojawił się w dyptyku Władysława Pasikowskiego.
Kiedy Mauer wychodzi z więzienia, gdzie odbywał karę za zabicie dawnego kolegi, trudniący się handlem bronią Wolf składa mu intratną propozycję. Razem z "Nowym" zostają zamieszani w rozgrywkę z rosyjską mafią oraz przemyt do Sarajewa.
Dziś Artur Żmijewski znany jest przede wszystkim dzięki serialom „Na dobre i na złe” oraz „Ojciec Mateusz". Na dużym ekranie mogliśmy oglądać go całkiem niedawno w „Moim rowerze” Piotra Trzaskalskiego.
Tadeusz Stopczyk/ Edward Linde-Lubaszenko
Słynny aktor i ojciec Olafa Lubaszenki wcielił się w postać kapitana Urzędu Ochrony Państwa. Stopczyk dostaje za zadanie zaprowadzenie nowych porządków w komendzie, gdzie pracuje Franz.
W dzień pali „Radomskie”, a po zmroku akta operacyjne na pobliskim wysypisku. Pojawia się również w „Psy 2: Ostatnia krew”, gdzie wychodzi na jaw, że jest skorumpowany.
Mimo siedemdziesiątki na karku Edward Linde-Lubaszenko nadal występuje. Na dużym ekranie mogliście zobaczyć go ostatnio m.in. w „Komisarz Blond i Oko sprawiedliwości” oraz „Bitwa pod Wiedniem”. W kolorowych pismach pojawia się w kontekście romansów z dużo młodszymi partnerkami.
Gross "Siwy"/ Janusz Gajos
Przy okazji niedawnej premiery „Układu zamkniętego” dużo mówiło się, że Janusz Gajos po raz kolejny stworzył wybitną rolę szwarccharaktera.
I choć większość krytyków miało na myśli bohatera „Przesłuchania”, to nie można zapominać, że również w „Psach” aktor koncertowo zagrał podłą szumowinę.
Gross jest byłym majorem SB z Lublina, który w dobie transformacji został przywódcą gangu, dla którego pracuje Olo Żwirski, kumpel Franza Mauera.
Olo Żwirski/ Marek Kondrat
W negatywnie zweryfikowanego ubeka wcielił się uwielbiany przez polskich widzów Marek Kondrat, który kilka lat wcześniej koncertowo zagrał w komedii „C.K. dezerterzy”.
Kiedy Franz proponuje mu pomoc jest już za późno – Żwirski pracuje już dla gangu Grossa. To on uwodzi ukochaną Mauera i płaci za to najwyższą cenę.
Dziś Marek Kondrat zajmuje się przede wszystkim handlem winem – jest właścicielem sieci sklepów – oraz jest twarzą pewnego banku. Wycofał się z aktorstwa, choć krążą słuchy, że chce wrócić. Trzymamy kciuki.
Nadia/ Magdalena Dandourian
Angela Wenz to nie jedyna kobieta w brutalnym, męskim świecie „Psów”. Nadię poznajemy w drugiej części filmu. Dziewczyna jest własnością Wolfa, który przywiózł ją jako „łup wojenny” z Serbii.
„Psy 2: Ostatnia krew” były drugim filmem w karierze Magdaleny Dandourian. Rok wcześniej mogliśmy zobaczyć ją w „Liście Schindlera” Po raz ostatni wystąpiła w 1997 roku w „Bożej podszewce”.
Dziś aktorka zajmuje się produkcją programów telewizyjnych oraz jest naczelną magazynu Life and More. Tutaj możecie sprawdzić, jak dziś wygląda. (gk/mn)