Robert Geisler
Absolwent Szkoły Graficznej. Od 1991 roku współpracuje z Markiem Najbrtem i Benjaminem Tuckiem przy wielu projektach filmowych i teatralnych, jako scenarzysta, a czasem też aktor. Pełnił również rolę dyrektora artystycznego czasopisma Tydenik Televize i był głównym scenografem teatru Theatre Na Zabradli. Wraz z pozostałymi twórcami napisał scenariusz do multimedialnego wydarzenia literackiego, zatytułowanego „Vecer Kniha Vecer Vystrel, barva na mechu” (1994) dla praskiego teatru Rubin. Z Palvem Klusakiem i Markiem Najbrtem jest autorem innych artystycznych eksperymentów, jak „Balkony” (1994) oraz „Druhy vystrel” (1995).
15.08.2013 20:38
Już w następnym roku wspomniana trójka napisała scenariusze do dwóch eksperymentalnych sztuk, wystawianych na deskach teatru Archa: „Akce clovek” oraz „Sedm splnenych snu”. W roku 1997 ponownie nawiązał współpracę z D. Ciglerem, P. Klusakiem i M. Najbrtem, owocem czego była zabawna audycja radiowa „Hausbot Bajkonur aneb Hodina pravdy”. W roku 1999, wraz z Najbrtem i Tuckiem zaczął prace nad wieloodcinkowym projektem dla czeskiej telewizji, „Kineticka encyklopedie vsehomira”. Od tego momentu to nierozłączne trio scenarzystów – nazywanych w gronie przyjaciół The Dietls – nakręciło materiały filmowe do sztuki teatralnej „Faust je mrtev”, którą pokazywano na deskach teatru HaDivadlo w Brnie oraz zrealizowało serię imprez specjalnych oraz pokazów o nazwie Biovideo w praskim klubie Dobeska Club. Największe sukcesy tego zespołu to przebój fabularny, Mistrzowie (2004, Geisler jest także autorem plakatu do filmu i oprawy graficznej wydania na DVD) oraz Protektor (2009), nagrodzony 6 Czeskimi Lwami (w tym za najlepszy
film i scenariusz). Jest też jednym z autorów scenariuszy do serialu HBO „Terapie”, który odnowiono na drugi sezon. Geisler okazjonalnie występuje jako aktor, m.in. we wspomnianym projekcie telewizyjnym „Kineticka encyklopedie vsehomira”. Zagrał też epizodyczną rolę w filmie Dziewczątko Benjamina Tucka (2002), w bajce Romana Vavra Cert vi proc (2003), serialu „Letiste” (2007) oraz filmach Protektor i Walking Too Fast (2009). Geisler jest autorem kilku sztuk teatralnych, jak chociażby „Za uplnku” (2006), „Vymitac” (2006), „Narozeniny” (2007) czy „Propadlo” (2008).
Robert Geisler
Miejsce urodzenia | Beroun, Czechy |
Scenarzysta |