Robert Redford: Ale on się trzyma!

Robert Redford: Ale on się trzyma!
Źródło zdjęć: © AP
Grzegorz Kłos

Na jego miejscu wielu już dawno dałoby sobie spokój, przeszło na emeryturę, założyło ciepłe kapcie i z rozrzewnieniem wspominało minione lata. Ale nie Robert Redford. Aktor obchodzący w tym roku swoje 76 urodziny od kilku lat przeżywa drugą młodość. Musicie przyznać, że

Na jego miejscu wielu już dawno dałoby sobie spokój, przeszło na emeryturę, założyło ciepłe kapcie i z rozrzewnieniem wspominało minione lata. Ale nie Robert Redford. Aktor obchodzący w tym roku swoje 76 urodziny od kilku lat przeżywa drugą młodość. Musicie przyznać, że trzyma się naprawdę nieźle!

Najsłynniejszy amerykański aktor lat 70. nadal reżyseruje, zajmuje się produkcją, kieruje słynnym festiwalem Sundance i gra. Na listopad zapowiedziana jest premiera thrillera „The Company You Keep”, w którym Redford stanął po obu stronach kamery. W filmie oprócz Redforda wystąpią również Shia LaBeouf, Stanley Tucci i Nick Nolte.

W sieci można spotkać głosy, że dziarski Redford jest przystojniejszy niż kiedykolwiek, a praca skutecznie go odmładza. I trudno się z tym nie zgodzić. Zobaczcie, jak dziś prezentuje się ten seksowny staruszek!


1 / 6

Europejska tułaczka

Obraz
© newspix.pl

Robert Redford urodził się 18 sierpnia 1936 roku w Santa Monica w Kalifornii.

Uczęszczał na Uniwersytet Colorado, gdzie załapał się na stypendium sportowe (grał w baseball), jednak w 1957 roku rzucił to zajęcie, by odbyć artystyczną podróż po Europie, podczas której malował obrazy. Po powrocie do USA studiował scenografię teatralną i aktorstwo w Nowym Jorku.

Karierę aktorską zaczynał od gry na scenie i w telewizji. Na przełomie lat 50. i 60. pojawił się w wielu produkcjach telewizyjnych (m.in. „Maverick” 1960, „Strefa mroku” 1962), zdobywając nawet nominację do Emmy za gościnny występ w „Alcoa Premiere” (1962).

Od początku lat 60. występował na Broadwayu, sukces odnosząc kreacją w sztuce „Boso w parku” (1963) Neila Simona.

2 / 6

Błyskotliwy debiut

Obraz
© newspix.pl

Debiutem Roberta Redforda na dużym ekranie była rola w dramacie wojennym „War Hunt” (1962), na planie którego Redford po raz pierwszy zetknął się z Sydneyem Pollackiem (tu w roli aktora) – reżyserem, którego kolejne dzieła niejednokrotnie będą wyznaczać kolejne punkty w karierze przyszłego gwiazdora.

Trzy lata później, w 1965 roku, otrzymał Złoty Glob dla Najbardziej Obiecującego Aktora za rolę w „Inside Daisy Clover”. Popularność i jeszcze większe uznanie przyniosły aktorowi występy u boku Jane Fondy - w „Obławie” Arthura Penna (1966) oraz w filmowej wersji sztuki „Boso w parku” (1967).

3 / 6

Kultowy western

Obraz
© AP

Za trzy role z 1969 roku – u boku Paula Newmana w westernie George’a Roya Hilla „Butch Cassidy i Sundance Kid” (jako Sundance Kid), w sportowym „Zjazdowcu” i westernie „Był tu Willie Boy”, otrzymał nagrodę BAFTA dla Najlepszego Aktora.

Lata siedemdziesiąte należały do Redforda – pojawił się w wielu znaczących produkcjach, ugruntowując swój status aktora utalentowanego, jak również zjednując rzesze fanów.

4 / 6

Najsłynniejsze role

Obraz
© newspix.pl

W latach 1975, 1977 i 1978 otrzymał Henrietta Award (Złoty Glob) dla Ulubionego Aktora Filmowego.

Zagrał wówczas m.in. w komedii kryminalnej „Żądło” George’a Roya Hilla (1973, nominacja do Oscara), melodramacie „Tacy byliśmy” Sydneya Pollacka (1973), w ekranizacji „Wielkiego Gatsby’ego” (1974) z Mią Farrow czy wreszcie w głośnych filmach politycznych: „Kandydat” (1972), „Trzy dni Kondora” (1975) Sydneya Pollacka oraz „Wszyscy ludzie prezydenta” (1976) Alana J. Pakuli z Dustinem Hoffmanen.

5 / 6

Reżyseria i Sundance

Obraz
© EastNews

Po kilku latach przerwy, w trakcie których triumfalnie zadebiutował jako reżyser (dramat „Zwyczajni ludzie” 1980, Oscar i Złoty Glob za reżyserię) i twórca rozsławionego nieco później Sundance Film Institute (organizującego warsztaty i festiwale, mającego na celu wspieranie ciekawych, debiutujących, niezależnych twórców amerykańskich), powrócił do gry w filmie i wystąpił w przebojowym melodramacie Sydneya Pollacka „Pożegnanie z Afryką” (1985) z Meryl Streep.

Generalnie jednak kolejne lata poświęcił na dalsze projekty reżysersko-producenckie oraz *pracę związaną z Instytutem Sundance.*

Redford nie zrezygnował z aktorstwa i sporadycznie pojawiał się w filmach, m.in. „Hawanie” (1990) Sydneya Pollacka, „Niemoralnej propozycji” (1993) Adriana Lyne’a czy „Ukrytych strategiach” (2007) z Meryl Streep i Tomem Cruise'em.

6 / 6

10-letni romans i honorowy Oscar

Obraz
© AP

W 1994 roku odniósł spory sukces, realizując film „Quiz Show” (nominacje do Oscara dla Najlepszego Filmu i dla Najlepszego Reżysera, nominacja do BAFTA dla Najlepszego Filmu, nominacja do Złotego Globu za reżyserię).

W tym samym roku otrzymał Nagrodę im Cecile’a B. DeMille’a (Honorowy Złoty Glob) za całokształt działalności, zaś w 2002 roku wręczono mu honorowego Oscara za dorobek aktorski i reżyserski oraz wspieranie kina niezależnego.

Prywatnie jest mężem niemieckiej malarki Sibylle Szaggars, z którą przez 10 lat romansował.
(gk/mn)

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (43)