Robert Więckiewicz: New York Times zachwycony polskim aktorem
4 grudnia, na łamach dziennika The New York Times, ukazał się obszerny tekst poświęcony „W ciemności” w reżyserii Agnieszki Holland
Sukcesy na międzynarodowych festiwalach najnowszego filmu Agnieszki Holland "W ciemności" nie mogły ujść uwadze The New York Times.
Najsłynniejszy dziennik świata opublikował obszerny artykuł o polskim kandydacie do Oscara, zawierający m.in. wywiad z odtwórcą głównej roli – Robertem Więckiewiczem.
4 grudnia, na łamach dziennika The New York Times, ukazał się obszerny tekst poświęcony „W ciemności” w reżyserii Agnieszki Holland.
Jego autor, Larry Rohter, podkreślił duże szanse, że „In Darkness” (angielski tytuł filmu) na znalezienie się na liście produkcji nominowanych do Oscara. A patrząc po pierwszych zagranicznych recenzjach, film Holland ma bardzo duże prawdopodobieństwo wygranej. Obecnie o żadnym innym nieanglojęzycznym filmie, nie mówi się w Stanach tak dużo, jak o najnowszym obrazie cenionej polskiej reżyserki.
Times wychwala jeszcze odtwórcę roli głównej. Dziennikarze jednej z najbardziej cenionych gazet na świecie, nazywają Roberta Więckiewicza „najciekawszym polskim aktorem swojego pokolenia”.
Zobaczcie sami, co amerykańska prasa pisze o polskim filmie „W ciemności” i jak bardzo ten widoczny entuzjazm ze strony krytyków przełoży się na nagrody Akademii >>>
Wywiad dla Timesa
W opinii Larry’ego Rohtera, sukces filmu Holland zwiastują dobre recenzje filmu w prasie amerykańskiej i powodzenie, jakim obraz cieszy się na międzynarodowych festiwalach.
Na największym filmowym serwisie internetowym IMDb, film zdobył aż 7.3 gwiazdki.
W artykule Timesa znalazły się wypowiedzi reżyserki, Agnieszki Holland i Roberta Więckiewicza, określanego „najciekawszym polskim aktorem swojego pokolenia”.
Odtwórca głównej roli w filmie „W ciemności” nazwał obraz Holland filmem o tajemnicy ludzkiego serca:
„Jestem zafascynowany tymi, którzy w czasie wojny, mimo grożącego im niebezpieczeństwa, byli gotowi wyjść naprzeciw drugiego człowieka i powiedzieć - daję wam pomocną dłoń. To trudna do pojęcia zagadka ludzkiego serca, której nigdy nie będziemy w stanie rozwiązać" – stwierdził Więckiewicz.
Zobacz także:
Amerykańska prasa o filmie ''W ciemności''
„Odważny, epicki film, daleki od konwencjonalnej rozrywki. Napięcie, które twórcy potrafią wykrzesać z prawdziwej historii, jest jednocześnie mordercze i inspirujące. Główny bohater (perfekcyjna kreacja Roberta Więckiewicza) przypomina Oskara Schindlera, a jego historia – wyjątkowa i wybitnie dramatyczna – obrazuje przemianę zatwardziałego antysemity w anioła stróża”.
_**Joe Morgenstern, Wall Street Journal**_
Zobacz także:
* * ** [
NATASZA URBAŃSKA BOI SIĘ MĘŻA. DLACZEGO? ]( http://film.wp.pl/natasza-urbanska-boi-sie-meza-dlaczego-6025272215172225g )* * [
PAMIĘTACIE WITIĘ PAWLAKA Z "SAMYCH SWOICH"? ]( http://komediowo.pl/gid,13708823,img,13709100,title,Pamietacie-Witie-z-bdquoSamych-swoichrdquo,galeria.html )**
Amerykańska prasa o filmie ''W ciemności''
„Najlepszy film Agnieszki Holland od czasu „Europa, Europa” […]. Uczciwy, bezbłędny, wybornie zrealizowany obraz stanowi powrót do formy reżyserki, której anglojęzyczne filmy nigdy nie dorównywały siłą jej europejskiemu dorobkowi […]".
"Holland znakomicie odtwarza scenerię kanałów, zarówno w scenografii jak i w oświetleniu, a jednocześnie mistrzowsko buduje dramaturgię w miejscu spowitym mrokiem”.
_**Mike Goodridge, Screen Daily**_
Zobacz także:
* * ** [
NATASZA URBAŃSKA BOI SIĘ MĘŻA. DLACZEGO? ]( http://film.wp.pl/natasza-urbanska-boi-sie-meza-dlaczego-6025272215172225g )* * [
PAMIĘTACIE WITIĘ PAWLAKA Z "SAMYCH SWOICH"? ]( http://komediowo.pl/gid,13708823,img,13709100,title,Pamietacie-Witie-z-bdquoSamych-swoichrdquo,galeria.html )**
Amerykańska prasa o filmie ''W ciemności''
„W tym dramacie jest więcej ironii i warstw znaczeniowych niż w innych obrazach o podobnej tematyce […]. Holland i operatorka Joanna Dylewska z sukcesem kreują duszny, przerażający podziemny świat, w którym wszystko może trwać wiecznie lub lec w gruzach w każdej sekundzie. Niektóre fragmenty, zwłaszcza gdy dzieci gubią się w labiryncie tuneli i w trakcie nagłej powodzi po ulewie, wywołują niezwykłe napięcie, ale Holland opiera się pokusie podkręcania suspensu za wszelką cenę".
"[…] Kluczowy dylemat i niuanse przemiany Sochy z oportunisty w jednoosobową grupę wsparcia są wiarygodne, w czym niemałą zasługę ma genialna kreacja Więckiewicza”.
_**Todd McCarthy, The Hollywood Reporter**_
Zobacz także:
* * ** [
NATASZA URBAŃSKA BOI SIĘ MĘŻA. DLACZEGO? ]( http://film.wp.pl/natasza-urbanska-boi-sie-meza-dlaczego-6025272215172225g )**
Amerykańska prasa o filmie ''W ciemności''
„Przyprawiająca o gęsią skórkę sceneria sprawia, że „W ciemności” ma więcej wspólnego ze współczesnymi horrorami niż z dotychczasowymi filmami o Holokauście i jest to najwyraźniej dokładnie przemyślana koncepcja Holland. Sam film wydaje się niemal odpowiedzią na „Listę Schindlera” Stevena Spielberga i jest daleki od czarno-białych podziałów na zło i heroizm[…]".
"Zaskakującym elementem strategii Holland jest unikanie portretowania Żydów jedynie jako budzących litość ofiar".
Zobacz także:
* * ** [
NATASZA URBAŃSKA BOI SIĘ MĘŻA. DLACZEGO? ]( http://film.wp.pl/natasza-urbanska-boi-sie-meza-dlaczego-6025272215172225g )**
Krótko o filmie
Katolik… grzesznik... drobny złodziejaszek… Leopold Socha, Polak ze Lwowa - przez ponad rok pomagał i dawał schronienie ukrywającej się w kanałach grupie uciekinierów z getta. Za pieniądze.
Jednak to, co wydawało się okazją do zarobku, doprowadziło do powstania głębokiej więzi emocjonalnej pomiędzy Sochą a uciekinierami, ewoluując w heroiczną walkę o ich życie.
Prawdziwą historię Leopolda Sochy i uratowanych przez niego Żydów opowiada przejmujący film Agnieszki Holland „W ciemności” - polski kandydat do Oscara w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny, z wybitną rolą Roberta Więckiewicza i międzynarodową obsadą (m.in. nagrodzona Srebrnym Niedźwiedziem MFF w Berlinie Maria Schrader, Benno Fürmann, Agnieszka Grochowska, Kinga Preis, Herbert Knaup, Krzysztof Skonieczny, Marcin Bosak, Julia Kijowska, Michał Żurawski).
Autorem zdjęć, nagrodzonych Złotą Żabą na tegorocznym festiwalu Camerimage, jest Jolanta Dylewska.
Zobacz także:
Jest szansa!
Poruszający obraz autorki „Tajemniczego ogrodu” i nominowanego do Oscara dzieła „Europa, Europa” został wyprodukowany przez Studio Filmowe Zebra (w koprodukcji z Niemcami i Kanadą) oraz znalazł się w ofercie dystrybucyjnej renomowanej amerykańskiej firmy Sony Pictures Classics, która ma w swoim dorobku 116 nominacji do Oscara i 27 statuetek.
Scenariusz filmu powstał na podstawie książki Roberta Marshalla „W kanałach Lwowa”.
Inspiracją do niej były wspomnienia jednej z ocalonych – Krystyny Chiger, opisane w książce „Dziewczynka w zielonym sweterku".
„Chciałabym, aby ten film był bliski bohaterom, rzeczowy i uczciwy emocjonalnie. Z kamerą podążającą za postaciami przez niekończące się kanały. Ciemność musi pozostać ciemnością a widzowie muszą czuć, że są tam razem z bohaterami” - opowiada o filmie Agnieszka Holland.
Polskiego kandydat do Oscara Polacy będą mogli zobaczyć w kinach już od 5 stycznia 2012. Natomiast oficjalne nominacje do Oscara poznamy 24 stycznia 2012 roku. Trzymamy kciuki!
(kk/inf.pras.)