Trwa ładowanie...

Rozpoczął się 32. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Moskwie

Share
Rozpoczął się 32. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w MoskwieŹródło: Monolith Films
d12cc43

Pozakonkursowym pokazem najnowszego dzieła francuskiego reżysera Claude'a Lelouche'a "Kobieta i Mężczyźni" ("Ces Amours La") w czwartek rozpoczął się 32. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Moskwie.

Uroczystość otwarcia tradycyjnie odbyła się w reprezentacyjnym kinie "Puszkinskij", w samym centrum stolicy Rosji. Przed projekcją Lelouche odebrał główną nagrodę honorową moskiewskiego przeglądu - "Za wybitny wkład w rozwój kinematografii światowej".

Festiwal w Moskwie, który potrwa do 26 czerwca, to jeden z najbardziej prestiżowych - obok Cannes, Wenecji i Berlina - przeglądów kina światowego. W tym roku do konkursu głównego zakwalifikowano 17 obrazów reprezentujących 20 krajów, w tym "Różyczkę" Jana Kidawy-Błońskiego, triumfatora tegorocznego Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

d12cc43

O statuetkę św. Jerzego ubiegać się będą również m.in. "Utolso jelentes Annarol" Marty Meszaros (Węgry), "Despre alte mame" Mihaia Ionesku (Rumunia)
, "Zemsky raj to na pohled" Ireny Pavlaskovej (Czechy) oraz "Ca commence par la fin" Michaela Cohena (Francja). Kinematografię rosyjską reprezentuje "Worobiej" Jurija Szillera.

Według znanego rosyjskiego krytyka filmowego Andrieja Płachowa, w tym roku w programie moskiewskiego festiwalu widać wyraźnie "postkatyński syndrom". "Kilka filmów opowiada o epoce, w której była +żelazna kurtyna+, istniał obóz socjalistyczny - o 1956 roku na Węgrzech, 1968 roku - w Czechosławacji oraz o polskich wydarzeniach związanych z walką z reżimem socjalistycznym" - wyjaśnił.

Zdaniem rosyjskich mediów, jednym z najgłośniejszych akcentów przeglądu będzie pokaz "Ca commence par la fin" - obrazu, którego fabuła przypomina słynne "Ostatnie tango w Paryżu" Bernardo Bertolucciego. Film ten w ostatniej chwili został wycofany z konkursu tegorocznego 63. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes. Na projekcję, 24 czerwca, przyjedzie odtwórczyni jednej z głównych ról w tym odważnym filmie, francuska aktorka Emmanuel Beart.

"Różyczka", która także zostanie wyświetlona 24 czerwca, to nie jedyne polskie dzieło, które w tym roku będą mogli obejrzeć rosyjscy miłośnicy filmu. Do konkursu kina autorskiego "Perspektywy" wśród ośmiu obrazów organizatorzy przeglądu włączyli "Rewers" Borysa Lankosza, zwycięzcę ubiegłorocznego Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

d12cc43

Przewodniczącym jury konkursu głównego jest francuski reżyser Luc Besson. Jego najnowszy obraz "The Extraordinary Adventures of Adele Blanc-Sec" zostanie pokazany poza konkursem na zamknięciu festiwalu.

Jury w sekcji "Perspektywy" przewodniczy brytyjski reżyser John Irving, a w jego skład wchodzi m.in. polska aktorka Karolina Gruszka.

Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Moskwie organizowany jest od 1959 roku. Wśród zwycięzców przeglądu były także polskie filmy. Statuetkę św. Jerzego zdobyły "Ziemia obiecana" Andrzeja Wajdy (w 1975 roku), "Amator" Krzysztofa Kieślowskiego (1979) i "Życie jako śmiertelna choroba przenoszona drogą płciową" Krzysztofa Zanussiego (2000).

Zobacz także:

d12cc43

**[

LEGENDARNA KUSICIELKA. O KIM MOWA? ]( http://film.wp.pl/mezczyzni-padaja-jej-do-stop-o-kim-mowa-6025282670335105g ) * *[

PIERWSZE PIERSI POLSKI ]( http://film.wp.pl/top-10-najbardziej-obfitych-biustow-polskich-aktorek-6025282550993537g ) * *[

WSTYDLIWE WPADKI GWIAZD ]( http://film.wp.pl/10-filmow-ktorych-sie-wstydza-6025282273682561g ) * *[

POLSKIE SEKSBOMBY BEZ MAKIJAŻU I STYLIZACJI ]( http://aleseriale.pl/gid,6625,img,233038,fototemat.html ) **

d12cc43
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d12cc43
d12cc43