Trwa ładowanie...
d2gembb

Rusza 9. edycja Festiwalu Hommage À Kieślowski

Agnès Varda; Magdalena Łazarkiewicz; Xawery Żuławski; Sebastian Fabijański i oczywiście Krzysztof Kieślowski - te nazwiska zainaugurują 9. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Hommage à Kieślowski 13 września 2019 r.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Rusza 9. edycja Festiwalu Hommage À Kieślowski
(Materiały prasowe)
d2gembb

A na wielkim otwarciu festiwalu pokazany zostanie esej filmowy "3 kolory: Srebrny” w reż. Leigh Singer. Kolejne dni przyniosą unikalne wydarzenia, debaty, filmy, spotkania z udziałem niezwykłych gości. Sokołowsko będzie żyło kinem kolejne 3 dni - festiwal zakończy się 15 września późną nocą.

W "3 kolory: Srebrny”, dwie dekady po premierze "Czerwonego", Singer - specjalny gość festiwalu -przygląda się znanej trylogii Kieślowskiego, dokonując analizy porównawczej między jej poszczególnymi częściami. Brytyjski reżyser dokonuje między obrazami intrygującej refleksji na temat przemijającego czasu w filmografii polskiego mistrza. Warto podkreślić, że eseje filmowe uważa się powszechnie za przyszłość krytyki filmowej. Film zostanie pokazany w trakcie otwierającej festiwal gali – jako swoisty hołd dla twórczości Kieślowskiego.

Zobacz też: 9. edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmowego: Hommage à Kieślowski 2019

d2gembb

Z okazji 25-lecia premiery "Trzy kolory. Czerwony” (1994) odbędzie się w Sokołowsku jubileuszowa projekcja tego filmu, a po niej panel z udziałem m.in. Krzysztofa Piesiewicza (scenarzysta, najważniejszy partner zawodowy Kieślowskiego), Tadeusza Sobolewskiego (krytyk filmowy), Piotra Jaxy (fotosisty "Trzech kolorów”), Urszuli Lesiak (montażystki "Białego”) i Zdenka Holý (dziekan prestiżowej praskiej szkoły filmowej FAMU, który przetłumaczył książkę o Kieślowskim w Czechach). Dyskusję poprowadzi przyjaciel festiwalu, krytyk filmowy i autor wieku publikacji, Łukasz Maciejewski.

“Czerwony”, zamykający trylogię Kieślowskiego, opowiada historię przyjaźni młodej modelki Valentine z emerytowanym sędzią. Valentine (Irene Jacob) potrąciła samochodem psa. Znajduje właściciela (Jean-Louis Trintignant). Chcąc oszukać samotność, zajmuje się on podsłuchiwaniem rozmów telefonicznych. Valentine z początku jest oburzona postępowaniem sędziego, jednak znajomość z nim przeradza się w fascynującą przyjaźń.

"Gdy oceniam to z perspektywy wielu lat współpracy z Krzysztofem wydaje mi się, że w tym powiedzeniu chodziło mu o to: Patrz uważniej na innego, dostrzegaj innego człowieka. Mówiąc o innym człowieku, Krzysztof wielokrotnie powtarzał: Pamiętaj, że on chce tego samego, co ty. Chce kochać i być kochanym.

Zobacz też: Festiwal Hommage À Kieślowski: Poznaj program 9. edycji

d2gembb

Chce mieć poczucie podmiotowości, godności, on przebiera nogami tak samo, jak ty, żeby odnaleźć swoje miejsce w otaczającej rzeczywistości. Nie dotykaj nikogo w jego godności, w jego poczuciu podmiotowości. Uważaj, co piszesz. Uważaj, co mówisz. Uważaj, jak oceniasz. Nie wydawaj pochopnych sądów. Staraj się zrozumieć”. – mówił Krzysztof Piesiewicza w wywiadzie dla portalu Culture.pl

Wszystkie informacje o festiwalu na stronie www.hommageakieslowski.pl

Głównym sponsorem festiwalu jest bank BNP Paribas. Organizatorzy postanowili również finansować festiwal poprzez zbiórkę funduszy na zrzutka.pl. Każdy może wpłacić dowolną kwotę na https://zrzutka.pl/9-miedzynarodowy-festiwal-filmowy-hommage-a-kieslowski

d2gembb

Podziel się opinią

Share
d2gembb
d2gembb