Trwa ładowanie...
d4b5r8b

Ruszyła zbiórka pieniędzy na ''Wołyń''

Share
Ruszyła zbiórka pieniędzy na ''Wołyń''
d4b5r8b

Swoją działalność i zbiórkę rozpoczęła Fundacja na rzecz filmu "Wołyń" Wojciecha Smarzowskiego. Ekipa potrzebuje dwóch i pół miliona złotych, żeby dokończyć ambitny projekt.

Film "Wołyń" jest jedną z większych produkcji polskiej kinematografii ostatnich lat. Budżet, którym dysponowali twórcy, pozwolił im zrealizować ponad 90 procent materiału scenariuszowego. Do ukończenia pracy pozostało jeszcze nakręcenie kilku istotnych, symbolicznych scen. Na ten cel potrzeba właśnie dwóch i pół miliona złotych.

- Zależy nam, aby film stał się wielką epicką epopeją o losach Polaków kresowych w czasach II wojny światowej, przedstawiającą wydarzenia określane mianem ludobójstwa na Kresach, które objęły w głównej mierze tereny województw: lwowskiego, wołyńskiego tarnopolskiego, stanisławowskiego, poleskiego oraz lubelskiego - apelują twórcy.

d4b5r8b

- Jako producenci nie ustajemy w wysiłkach, aby możliwie jak najpełniej zrealizować założenia artystyczne oraz odtworzyć prawdę historyczną. Pomimo bardzo znaczącego wsparcia produkcji filmu przez Polski Instytut Sztuki Filmowej oraz przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, wciąż poszukujemy środków finansowych, które umożliwiłyby nam realizację brakujących scen wiosną 2016 roku.

Film był szeroko konsultowany z historykami, twórcy drobiazgowo odtworzyli nieistniejący już świat polskich kresów wschodnich* - jego obyczajowość, język, kulturę.* Zdjęcia trwały już 74 dni w różnych rejonach Polski podczas czterech pór roku. W opowieści jest 130 ról aktorskich. W głównej obsadzie znaleźli się Michalina Łabacz, Arkadiusz Jakubik, Wasyl Wasylik, Adrian Zaremba, Lech Dyblik, Jacek Braciak, Izabela Kuna, Jarosław Gruda, Andrzej Popiel, Tomasz Sapryk, Sebastian Stegmann i Wojciech Zieliński.

Akcja dramatu obejmuje okres od wiosny 1939 roku do lata 1945 roku, a główna jej część toczy się w wiosce zamieszkałej przez Ukraińców, Polaków i Żydów, w południowo-zachodniej części województwa wołyńskiego. Opowiadana historia jest fikcyjna, ale zarazem bardzo mocno odnosi się do wydarzeń, które przez historyków określane są mianem "rzezi wołyńskiej".

Widzowie, którzy chcą wesprzeć realizację mogą wpłacać darowizny na konta Fundacji na rzecz filmu "Wołyń". Szczegółowe informacje na temat numerów kont, adresu, sposobu płatności, realizacji produkcji i jej twórców oraz samej fundacji znaleźć można *TUTAJ.*

d4b5r8b

Podziel się opinią

Share
d4b5r8b
d4b5r8b