Ryan Gosling – najlepsze role zdobywcy Złotego Globu
09.01.2017 14:20
Ryan Gosling wreszcie doczekał się pierwszej poważnej nagrody filmowej w swojej karierze. 36-letni aktor uhonorowany został w niedzielny wieczór Złotym Globem za pierwszoplanową rolę w obrazie Damiena Chazelle’a – „La la land”. W filmie tym Gosling wciela się w postać pianisty jazzowego, który zakochuje się w początkującej aktorce (Emma Stone). Choć to dopiero pierwsze tak duże wyróżnienie dla hollywoodzkiego gwiazdora, to od kilku lat znajduje się on w ścisłej elicie największych nazwisk tzw. Fabryki Snów. Jakimi rolami wcześniej Ryan Gosling ujął fanów kina?
Cornwall. Od najmłodszych lat brał udział w różnego rodzaju konkursach talentów oraz przesłuchaniach do produkcji telewizyjnych. Już jako dziecko wykazywał spory talent taneczny oraz aktorski. Dziś Gosling jest współczesną ikoną Hollywood. Mimo stosunkowo młodego wieku ma on na koncie wiele ról, które już zdołały mocno zapaść w pamięci widzów. Szczególną sympatią cieszy się on wśród żeńskiej części publiczności. Nie bez powodów uznawany jest on bowiem za jednego z najprzystojniejszych współczesnych mężczyzn na świecie.
Ryan Gosling do tej pory zdobywał filmowe nagrody „drugiej kategorii”. Tegoroczny „Złoty Glob” za rolę w „La la land” jest pierwszym poważnym wyróżnieniem w jego karierze. Z okazji zdobycia statuetki przez aktora prezentujemy 10 jego największych i niezapomnianych ról.
"Młody Herkules"
Ryan Gosling zadebiutował przed kamerami już w wieku 12 lat. Młodociany aktor pojawił się wówczas w serialu „Czy boisz się ciemności?”, gdzie wcielił się w postać niejakiego Jamie’ego. Później Goslinga widzowie mieli okazję zobaczyć w „Szkole na fali” oraz „Frankenstein i ja”. Szerszej publiczności młody gwiazdor zaprezentował się w roku 1998. Wtedy to zagrał główną rolę w serialu Andrew Drettmann i Roba Taperta – „Młody Herkules”.
"Fanatyk"
Na prawdziwy rozgłos Ryan Gosling musiał jednak poczekać do roku 2001. Sławę zagwarantowała mu głośna rola w dramacie Henry’ego beana – „Fanatyk”. 21-letni aktor w doskonały sposób wcielił się w postać żydowskiego nastolatka przystępującego do grupy lokalnych skinheadów. Udział Goslinga w produkcji szybko został dostrzeżony przez krytyków. W recenzjach chwalono go za niezwykłą jak na tak młody wiek dojrzałość oraz świadomość aktorską.
"Odmienne stany moralności"
Od „Fanatyka” kariera Goslinga zaczynała nabierać rozpędu. W roku 2003 zagrał on główną rolę w dramacie obyczajowym Matthew Ryana Hoge’a – „Odmienne stany moralności”. Film opowiada historię młodego chłopaka, który dokonują niezrozumiałej zbrodni na upośledzonym dziecku. Za występek ten bohater trafia do poprawczaka. Tam nawiązuje wyjątkową relację ze swoim nauczyciele. W „Odmiennych stanach moralności” Gosling miał okazję współpracować m.in. z Michelle Williams, Kevinem Spaceyem oraz Donem Cheadle’a.
"Pamiętnik"
W roku 2004 Ryan Gosling zagrał w przejmującym melodramacie Nicka Cassavetesa – „Pamiętnik”. Film opowiada o mężczyźnie, który każdego dnia czyta chorej na Alzheimera kobiecie jej własny dziennik. Zapiski przedstawiają ze szczegółami historię gorącej miłości autorki sprzed wielu lat. Jako młoda dziewczyna zakochała się ona w ubogim pracowniku tartaku. Ich gorące uczucie przerwane zostało jednak przez zaborczego ojca bohaterki. Obok Goslinga widzowie mogli podziwiać wyjątkowe popisy aktorskie Rachel McAdams.
"Szkolny chwyt"
Dramat „Szkolny chwyt” przyniósł Goslingowi jak dotąd jedyną nominację do Oscara. W filmie Ryana Flecka aktor wcielił się w uzależnionego od narkotyków nauczyciela historii, który zaprzyjaźnia się z jedną ze swoich uczennic.
"Miłość Larsa"
Ryan Gosling dobrze czuje się nie tylko w rolach dramatycznych. „Miłość Larsa” Craiga Gilespiego udowodniła, że w gwiazdorze drzemie potencjał humorystyczny. Komediodramat z 2007 roku to słodko-gorzka opowieść o samotnym mężczyźnie, który zakochuje się w plastikowym manekinie. Ku zdziwieniu bliskich i pozostałych mieszkańców rodzinnego miasteczka, bohater postanawia zbudować z lalką prawdziwy związek.
"Blue Valentine"
Drugą nominację do Złotego Globu Ryan Gosling otrzymał w roku 2010. Wyróżnienie zdobył za sprawą roli w melodramacie „Blue Valentinie” Dereka Cianfrance’a. Film opowiada o pewnym małżeństwie, które próbuje pokochać się na nowo po serii wzlotów i upadków. Wraz z Goslingiem w roli głównej wystąpiła Michelle Williams.
"Idy marcowe"
Prawdziwy przełom w karierze Ryana Goslinga nastąpił w roku 2011. Wtedy to aktor wystąpił w trzech filmach, które spotkały się z bardzo dobrym przyjęciem krytyki. Jednym z nich były „Idy marcowe” George’a Clooneya. W filmie tym Gosling wcielił się w postać szefa kampanii wyborczej kandydata na prezydenta USA. Kreacja gwiazdora przyniosła mu kolejną nominację do Złotego Globu.
"Drive"
„Drive” Nicolasa Windinga Refna zapewnił Goslingowi miejsce w pierwszej lidze Hollywood. W tym wyjątkowym obrazie z roku 2011 aktor zagrał bezwzględnego kierowcę samochodowego, który pomaga swojej sąsiadce samotnie wychowującej dziecko uwolnić się spod wpływów groźnych bandytów.
Gosling ponownie pojawił się w filmie Refna w roku 2013. Wystąpił wówczas w produkcji „Tylko Bóg wybacza”.
"Kocha, lubi, szanuje"
Ostatnim filmem ze złotego dla Goslinga roku 2011 jest komedia romantyczna „Kocha, lubi szanuje” w reżyserii Glenna Ficarry i Johna Requy. Produkcja ta opowiada o rozwodniku, który po wielu latach stałego związku, zapomniał jak należy zdobyć serce kobiety. Z pomocą wychodzi mu szarmancki mistrz podrywu. Ryan Gosling wcielił się w tym filmie w postać nikogo innego jak właśnie lokalnego Casanovy. W obsadzie znaleźli się również Steve Carell, Julianne Moore i Emma Stone. Rola w „Kocha, lubi, szanuje” przyniosła Goslingowi kolejną nominację do Złotego Globu.