Trwa ładowanie...
doywdkc

Ryszard Zaorski nie żyje. Aktor filmowy i teatralny miał 91 lat

Zmarł Ryszard Zaorski, aktor teatralny i filmowy. Był związany z wieloma scenami na Górnym Śląsku i w Małopolsce. Miał 91 lat.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Ryszard Zaorski był aktywnym aktorem prawie do końca życia
Ryszard Zaorski był aktywnym aktorem prawie do końca życia (Materiały prasowe)
doywdkc

Ryszard Zaorski pochodził z dawnych Kresów Wschodnich. Urodził się 27 marca 1928 r. w Łucku (dzisiejsza Ukraina). Brał udział w powstaniu warszawskim. Był członkiem Szarych Szeregów. W 1950 r. ukończył Państwową Wyższą Szkołę Aktorską w Krakowie.

W 1958 r. dołączył do zespołu aktorów Teatru Śląskiego w Katowicach. Był tam jednym z najbardziej lubianych artystów w historii. Występował też w teatrach w Sosnowcu, Krakowie, Bielsku-Białej i Warszawie. Łącznie miał na koncie ponad 300 ról teatralnych.

ZOBACZ TEŻ: Ruszają Bitwy w "The Voice of Poland": Zobaczcie występ Iwony Kmiecik i Kacpra Fułka

Ryszard Zaorski grał też w wielu filmach, takich jak "Gromada", "Perła w koronie", "Ojciec królowej", "Odlot", "Magnat", "Desperacja". Łącznie na jego koncie znalazło się ponad 30 ról filmowych.

doywdkc

Aktor był wielokrotnie nagradzany i odznaczany. Wręczano mu m.in. Złoty Krzyż Zasługi, Srebrną Maskę w plebiscycie czytelników "Wieczoru", Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, Złotą Maskę, Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski i Brązowy Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".

O jego śmierci poinformowała rzeczniczka Teatru Śląskiego w Katowicach Aleksandra Czapla–Oslislo. - Z ogromnym smutkiem i żalem przyjęliśmy dziś wiadomość o śmierci naszego wybitnego aktora, mistrza i przyjaciela – Ryszarda Zaorskiego. Do ostatnich dni związany z naszą katowicką sceną. Będziemy za nim ogromnie tęsknić - oświadczyła.

Uroczystości pogrzebowe odbędą się w czwartek 17 października o godz. 13.00 w Kościele Mariackim w Katowicach. Ryszard Zaorski zmarł w wieku 91 lat.

doywdkc

Podziel się opinią

Share

doywdkc

doywdkc