Trwa ładowanie...
aktor
14-10-2019 19:36

Ryszard Zaorski nie żyje. Aktor filmowy i teatralny miał 91 lat

Zmarł Ryszard Zaorski, aktor teatralny i filmowy. Był związany z wieloma scenami na Górnym Śląsku i w Małopolsce. Miał 91 lat.

Ryszard Zaorski nie żyje. Aktor filmowy i teatralny miał 91 latŹródło: Materiały prasowe
d2tdrnp
d2tdrnp

Ryszard Zaorski pochodził z dawnych Kresów Wschodnich. Urodził się 27 marca 1928 r. w Łucku (dzisiejsza Ukraina). Brał udział w powstaniu warszawskim. Był członkiem Szarych Szeregów. W 1950 r. ukończył Państwową Wyższą Szkołę Aktorską w Krakowie.

W 1958 r. dołączył do zespołu aktorów Teatru Śląskiego w Katowicach. Był tam jednym z najbardziej lubianych artystów w historii. Występował też w teatrach w Sosnowcu, Krakowie, Bielsku-Białej i Warszawie. Łącznie miał na koncie ponad 300 ról teatralnych.

ZOBACZ TEŻ: Ruszają Bitwy w "The Voice of Poland": Zobaczcie występ Iwony Kmiecik i Kacpra Fułka

Ryszard Zaorski grał też w wielu filmach, takich jak "Gromada", "Perła w koronie", "Ojciec królowej", "Odlot", "Magnat", "Desperacja". Łącznie na jego koncie znalazło się ponad 30 ról filmowych.

d2tdrnp

Aktor był wielokrotnie nagradzany i odznaczany. Wręczano mu m.in. Złoty Krzyż Zasługi, Srebrną Maskę w plebiscycie czytelników "Wieczoru", Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, Złotą Maskę, Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski i Brązowy Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".

O jego śmierci poinformowała rzeczniczka Teatru Śląskiego w Katowicach Aleksandra Czapla–Oslislo. - Z ogromnym smutkiem i żalem przyjęliśmy dziś wiadomość o śmierci naszego wybitnego aktora, mistrza i przyjaciela – Ryszarda Zaorskiego. Do ostatnich dni związany z naszą katowicką sceną. Będziemy za nim ogromnie tęsknić - oświadczyła.

Uroczystości pogrzebowe odbędą się w czwartek 17 października o godz. 13.00 w Kościele Mariackim w Katowicach. Ryszard Zaorski zmarł w wieku 91 lat.

d2tdrnp
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2tdrnp