Trwa ładowanie...
"Safari": wakacje w Afryce, zabijanie all inclusive. Premiera zwiastuna kontrowersyjnego filmu Ulricha Seidla [TYLKO U NAS]
safari
Łukasz Knap

"Safari": wakacje w Afryce, zabijanie all inclusive. Premiera zwiastuna kontrowersyjnego filmu Ulricha Seidla [TYLKO U NAS]

Ulrich Seidl wraca do Afryki – gdzie wcześniej zrealizował pamiętny "Raj: miłość" o seksturystyce dojrzałych białych kobiet. Tym razem reżyser portretuje austriackich myśliwych, zażywających "uroków" mordowania zwierząt w rezerwacie. "Safari" w kinach od 8 września.

Share
d3xiy52

W Afryce proceder polowania na zwierzęta jest jak najbardziej legalny i zorganizowany w formie ekskluzywnych wczasów dla Europejczyków, pragnących przeżyć "dziką" przygodę na Czarnym Lądzie. W filmie Seidla biznes turystyczny z polowaniami na gnu, zebry, czy żyrafy w ofercie prowadzi Austriak dobrze znający gusta przyjezdnych ze Starego Kontynentu.

Seidl portretuje myśliwych-turystów w swoim stylu – bezlitośnie, ironicznie i z dystansem. Widzimy śmierć i cierpienie zwierząt. Niemieccy i austriaccy turyści strzelają, płaczą z ekscytacji, pozują do zdjęć z upolowaną zwierzyną. Ich wypowiedzi mogą szokować.

Materiały prasowe
Źródło: Materiały prasowe

Dlaczego miałbym się tłumaczyć z tego, że czasem zabiję zwierzę?

- Nie muszę się usprawiedliwiać. Dlaczego miałbym to robić? Niby z jakiego powodu? Nie jest to zakazane. Prawo tego nie zabrania. Dlaczego miałbym się tłumaczyć z tego, że czasem zabiję zwierzę? – mówi w filmie "Safari” właściciel rancza myśliwskiego.

d3xiy52

Jedna z kobiet, biorąca udział w polowaniach, mówi: - Po strzale jestem... wykończona ze zdenerwowania. Drżą mi kolana i ręce. Z trudem utrzymuję broń. Poziom zdenerwowania jest straszny. Napięcie ustępuje dopiero wtedy, kiedy znajdzie się sztukę.

Seidl w "Safari" zdziera maskę z "cywilizowanych" Europejczyków, pokazując ledwie skrywany rasizm, obojętność na biedę i fascynację przemocą.

Materiały prasowe
Źródło: Materiały prasowe

Urlich Seidl - z kamerą wśród europejskich zwierząt

Ulrich Seidl rozpoczął karierę nagradzanymi filmami dokumentalnymi takimi jak "Good News: o roznosicielach gazet, martwych psach i innych wiedeńczykach" (1990), "Zwierzęca miłość" (1995) czy "Modelki" (1998). Jego pierwszy film fabularny "Upały" (2001) otrzymał Nagrodę Specjalną Jury na Festiwalu w Wenecji w 2001 roku. "Import/Export" (2007), pierwszy film wyprodukowany przez jego własną firmę, był prezentowany w konkursie Festiwalu w Cannes.

d3xiy52

Następnie powstała jego wielokrotnie nagradzana trylogia filmowa "Raj" (2012). Filmy miały premierę w konkursach najważniejszych na świecie festiwali filmowych w Cannes, Wenecji i Berlinie. Kolejne jego obrazy to "W piwnicy" (2014) i nowy film "Safari" (2016) był pokazywany m.in. na festiwalach filmowych w Wenecji, Rotterdamie i Toronto. Na 14. Festiwalu Filmowym Millennium Docs Against Gravity otrzymał wyróżnienie w prestiżowym Konkursie Głównym festiwalu.

Materiały prasowe
Źródło: Materiały prasowe
d3xiy52

Podziel się opinią

Share
d3xiy52
d3xiy52