Trwa ładowanie...
d45gqmr

Sherlock Holmes

Najnowsze informacje
3.5
(2 głosy)
Oceń:
"Sherlock Holmes", znany również jako "Sherlock Holmes: The Strange Case of Alice Faulkner", to film wyemitowany w 1981 roku w ramach programu telewizyjnego HBO "Standing Room Only". Reżyserią projektu zajmował się Peter H. Hunt, natomiast główne role zagrali w nim między innymi Frank Langella, Susan Clark, Stephen Collins oraz George Morfogen. Niekiedy bywa tytułowany również jako "A Outra Face de Sherlock Holmes".
d45gqmr
1

Sherlock Holmes (1981) - fabuła

Fabuła filmu "Sherlock Holmes" z 1981 roku wpisuje się bez wątpienia w ramy typowej produkcji kryminalnej z elementami dreszczowca. Profesor Moriati powraca, by zemścić się na tytułowym bohaterze. Układa misterny plan i konsekwentnie go realizuje, mając na celu doprowadzenie do śmierci znanego detektywa. Film jest zapisem spektaklu wystawianego podczas Williamstown Theater Festival, jednak różni się od niego kilkoma szczegółami, między innymi momentem rozpoczęcia sztuki i wprowadzenia widza w rozgrywaną historię.

Sherlock Holmes (1981) - obsada, bohaterowie

Obsada filmu "Sherlock Holmes" z 1981 roku obejmowała kilkanaście osób, w tym liczne role drugoplanowe. W tytułową postać Sherlocka Holmesa wcielił się Frank Langella, natomiast Christian Slater zaprezentował się na scenie jako Billy. W produkcji wyemitowanej przez HBO pojawili się również Dwight Schultz, Jennifer Harmon, Susan Clark, Stephen Collins, George Mortogen, Tom Atkins czy Laurie Kennedy. W postać doktora Johna H. Watsona wcielił się z kolei Richard Woods.

Sherlock Holmes (1981) - reżyseria, scenariusz

Za reżyserię "Sherlocka Holmesa" wyemitowanego podczas bloku "Standing Room Only" odpowiadał Peter H. Hunt. Za scenariusz odpowiedzialny był z kolei William Gillette, czyli twórca spektaklu teatralnego o legendarnym detektywie. Przed emisją w telewizji sztuka została odpowiednio zmontowana i dostosowana do wymogów programowych, jednak w dużej mierze oddaje oryginalną formę spektaklu.

Sherlock Holmes (1981) - premiera

Produkcja "Sherlock Holmes" z 1981 roku swoją premierę miała pierwotnie jako sztuka teatralna, którą wystawiono podczas Williamstown Theater Festival w Stanach Zjednoczonych. HBO zdecydowało się ją wyemitować 15 listopada 1981 roku podczas bloku "Standing Room Only", jednak oczywiście nie obyło się bez różnic.

Oryginalna sztuka miała cztery akty, natomiast wersja wyemitowana w telewizji została rozszerzona o dodatkową część. Zmieniona została też sekwencja początkowa:* "Sherlock Holmes" z HBO* otwierała scena, gdzie Dr. Watson wyjaśnia widzom historię. Jego wyjaśnienia są przeplatane fragmentami aktu pierwszego, którego nie wyemitowano w całości.

Sherlock Holmes (1981) - alternatywne tytuły

Film "Sherlock Holmes" z Frankiem Langellą posiada kilka różnych nazw, co wynika między innymi z racji przeniesienia produkcji na szklany ekran. Alternatywnym tytułami są "Sherlock Holmes: The Strange Case of Alice Faulkner" oraz "A Outra Face de Sherlock Holmes", jednak produkcja często figuruje jedynie pod nazwą "Sherlock Holmes".

Sherlock Holmes
Tytuł oryginalny

Sherlock Holmes

Gatunek

kryminał, dreszczowiec

Rok produkcji

1981

Obsada

Podziel się opinią

1

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d45gqmr
d45gqmr
d45gqmr