Trwa ładowanie...
d46e7vd

Steven Zaillian

Najnowsze informacje
5.0
(1 głos)
Oceń:
d46e7vd

Amerykański scenarzysta, producent oraz rzadziej montażysta i reżyser filmowy. Laureat Oskara i Złotego Globu za scenariusz do filmu "Lista Schindlera".

Steven Ernest Bernard Zaillian urodził się 30 stycznia 1953 roku we Fresno w Kalifornii, w Stanach Zjednoczonych. Wychowywał się w rodzinie o ormiańskich korzeniach. Ukończył San Francicso State University. Sukcesy zaczął odnosić w pierwszej połowie lat 90.

Steven Zaillian w 1994 roku otrzymał nagrodę Akademii za scenariusz do filmu Stevena Spielberga „Lista Schindlera”. Jego dorobek obejmuje scenariusze do takich filmów jak „Sokół i koka” (The Falcon and the Snowman) Johna Schlesingera, „Przebudzenia” (Awakenings) Penny Marshall (pierwsza nominacja do Oscara), „Searching for Bobby Fischer”, „Jack the Bear” Marshalla Hershkovitza, „Stan zagrożenia” (Clear and Present Danger) Philipa Noyce, „A Civil Action”, „Gangi Nowego Jorku” (Gangs of New York) Martina Scorsese (trzecia nominacja do nagrody Akademii). Równocześnie za scenariusz do "Mission: Imposible" był nominowany do mało prestiżowej Złotej Maliny.

Zaillian napisał także scenariusze do dwóch filmów Ridleya Scotta, „Hannibal” i „Helikopter w ogniu”(Black Hawk Down). W 2006 roku zajął się reżyserią filmu „Wszyscy ludzie króla” na podstawie własnego scenariusza z Seanem Pennem w roli głównej. W 2007 roku napisał scenariusz do filmu „American Gangster”, za co otrzymał nominację do nagrody BAFTA.

Za w pełni autorski może uznać film „Adwokat” (A Civil Action) z 1998 roku - Zaillian nie tylko był jego reżyserem i scenarzystą, ale także producentem.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d46e7vd
d46e7vd
d46e7vd