Trwa ładowanie...
roman polański
30-04-2010 16:37

Szwajcaria nie chce zeznań byłego prokuratora ws. Polańskiego

Szwajcaria nie chce zeznań byłego prokuratora ws. PolańskiegoŹródło: megafon.pl
d3rcumy
d3rcumy

Szwajcarskie ministerstwo sprawiedliwości oświadczyło w piątek, że dla decyzji o ewentualnej ekstradycji Romana Polańskiego do USA nie mają znaczenia zeznania byłego prokuratora, o których odtajnienie ubiegają się prawnicy reżysera.

Jak oznajmił rzecznik resortu Folco Galli, Szwajcarzy zakładają, że wniosek o ekstradycję Polańskiego jest oparty na prawdziwych stwierdzeniach.

Prawnicy reżysera złożyli w czwartek wniosek w USA o to, by sąd w Los Angeles ujawnił tajne zeznania Rogera Gunsona, emerytowanego dziś prokuratora uczestniczącego 33 lata temu w postępowaniu sądowym wobec Polańskiego. Adwokaci chcą, by sąd przekazał te zeznania Szwajcarii. Jak argumentują, zapisy zeznań, które Gunson złożył wcześniej w tym roku, udowodnią, że wniosek o ekstradycję jest oparty na fałszywych i niepełnych stwierdzeniach.

d3rcumy

Obrońcy Polańskiego walczą obecnie o odrzucenie sprawy wobec reżysera, zarzucając sądowi błędy we wcześniejszym procesie. Według ich twierdzeń oskarżyciele od samego początku wiedzieli o wykroczeniach prowadzącego sprawę sędziego, dziś nieżyjącego, ale ukrywali je przed obroną.

W 1977 roku Polańskiemu zarzucano sześć przestępstw, w tym gwałt wymuszony na osobie pod wpływem narkotyków i molestowanie nieletnich. Reżyser na mocy ugody sądowej przyznał się do seksu z nieletnią i opuścił areszt po wpłaceniu kaucji. Uciekł do Francji w obawie, że prowadzący sprawę sędzia nie dotrzyma umowy, zgodnie z którą jego kara miała ograniczyć się do 90 dni spędzonych w kalifornijskim więzieniu.

Reżyser został zatrzymany we wrześniu 2009 roku na lotnisku w Zurychu na podstawie wydanego w 2005 roku międzynarodowego nakazu aresztowania. Przebywa obecnie w Szwajcarii w areszcie domowym. W zeszłym tygodniu sąd w Los Angeles odrzucił wniosek obrony Polańskiego o przeprowadzenie zaocznego procesu. Władze szwajcarskie oznajmiły, że przeanalizują tę decyzję, zanim podejmą następny krok w jego sprawie.

Zobacz także:

d3rcumy

**[

LEGENDARNA KUSICIELKA. O KIM MOWA? ]( http://film.wp.pl/mezczyzni-padaja-jej-do-stop-o-kim-mowa-6025282670335105g ) * *[

PIERWSZE PIERSI POLSKI ]( http://film.wp.pl/top-10-najbardziej-obfitych-biustow-polskich-aktorek-6025282550993537g ) * *[

WSTYDLIWE WPADKI GWIAZD ]( http://film.wp.pl/10-filmow-ktorych-sie-wstydza-6025282273682561g ) * *[

CICHOPEK ZATRUDNIŁA SOBOWTÓRA?! ]( http://aleseriale.pl/gid,5895,img,219267,fototemat.html ) **

d3rcumy
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3rcumy