Trwa ładowanie...

''The Imitation Game'': Matthew Goode kumplem Alana Turinga

Share
''The Imitation Game'': Matthew Goode kumplem Alana Turinga
d1m55si

*Matthew Goode zagra u boku Benedicta Cumberbatcha i Keiry Knightley w filmie "The Imitation Game".*

Obraz przedstawi historię życia Alana Turinga. Żyjący w latach 1912-1954 Turing, genialny matematyk i kryptolog, przyczynił się do złamania kodu Enigmy oraz do powstania nowej nauki - informatyki. Zaprojektował pierwszy elektroniczny komputer i wynalazł tak zwany test Turinga, za pomocą którego do dziś szacuje się zdolności maszyn do posługiwania się naturalnym językiem i do logicznego, samodzielnego myślenia. Sukcesy w życiu zawodowym nie przełożyły się na powodzenie w życiu osobistym.

W 1952 roku Turing przyznał, że jest homoseksualistą, za co został skazany przez sąd za naruszanie moralności publicznej. Chcąc uniknąć więzienia, zdecydował się na rozwiązanie alternatywne - kastrację chemiczną. Wyrok sprawił, że naukowiec został odsunięty od ważnych badań i poufnych informacji. W 1954 Turing popełnił samobójstwo zjadając zatrute cyjankiem jabłko. Podobno właśnie to zdarzenie było inspiracją dla Steve'a Jobsa do stworzenia słynnego logo koncernu Apple.

d1m55si

Benedict Cumberbatch wystąpi w głównej roli. Knightley zagra matematyczkę Joan Clarke, współpracownicę Turinga z czasów II wojny światowej, która zaproponowała mu małżeństwo, choć wiedziała, że Turing jest gejem. Goode wcieli się w Hugh Aleksandra, kolegę Turinga, kryptologa i mistrza gry w szachy.

Za kamerą "The Imitation Game" stanie Morten Tyldum, skandynawski reżyser znany m.in. dzięki filmom "Łowca głów" czy "Kumple". Scenariusz na podstawie książki Andrew Hodgesa "Alan Turing: The Enigma" napisał Graham Moore.

Matthew Goode'a mogliśmy podziwiać ostatnio w filmach "Stoker" i "Burning Man".

d1m55si
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1m55si
d1m55si