Tofifest po raz 16. Polskie filmy będą walczyć w konkursie From Poland
Wielcy mistrzowie i utalentowani debiutanci, kameralne dramaty i rozciągnięte na lata epopeje, laureaci prestiżowych festiwali i wyszperane odkrycia - tak przedstawia się tegoroczny Konkurs From Poland na 16. edycji Tofifest.
W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.
Kino polskie jest w świetnej kondycji, więc nie dziwi, że w Toruniu w szranki stanie ze sobą aż 17 filmów, a ich twórcy w dużej mierze spotkają się z festiwalową publicznością. Nie zabraknie tytułów, na które czekaliśmy od lat, jak choćby najnowszy film Marka Koterskiego „7 uczuć”, pierwszy w karierze tego reżysera film od 2011 roku. Konkurować będzie z innymi docenianymi klasykami kina - Krzysztofem Zanussim, który przeniesie nas w wiek XIX w filmie "Eter”, Januszem Kondratiukiem, który w "Jak pies z kotem” pokazał trudną relację z bratem Andrzejem, także reżyserem m.in. "Hydrozagadki”, Filipem Bajonem, który w rozpisanym na pół wieku "Kamerdynerze” przybliżył historię Mazurów, Janem Jakubem Kolskim, który w "Ułaskawieniu” odtworzył historię rodzinną, czy Pawłem Pawlikowskim, który "Zimną wojną” podbił Cannes, zdobywając nagrodę za reżyserię.
W konkursie swoje miejsce znaleźli też młodzi reżyserzy, których filmy zdążyły już podbić serca festiwalowej publiczności: "Córka trenera” Łukasza Grzegorzka z życiową rolą Jacka Braciaka, "Call Me Tony” Klaudiusza Chrostowskiego, "Wieś pływających krów” Katarzyny Trzaski czy "Ninę” Olgi Chajdas.
Zobaczymy też laureata Złotych Lwów w Gdyni - "Cichą noc” Piotra Domalewskiego, nagrodzoną na tym samym festiwalu za scenariusz „Wieżę. Jasny dzień” Jagody Szelc, pokazywane w Karlowych Warach "Vię Carpatię” Klary Kochańskiej i Kaspera Bajona i "53 wojny” Ewy Bukowskiej, nagrodzony na KFF "Żalanasz - Pusty brzeg” Marcina Sautera, "Twarz” Małgorzaty Szumowskiej, która wyjechała ze Srebrnym Niedźwiedziem z Berlinale czy obsypane nagrodami na Krakowskim Festiwalu Filmowym "Over the Limit” Marty Prus.
Tradycyjnie już wiele spośród konkursowych filmów toruńska publiczność zobaczy przed kinową premierą.
Pełna lista filmów zakwalifikowanych do konkursu FROM POLAND:
"Córka trenera” reż. Łukasz Grzegorzek
"Cicha noc” reż. Piotr Domalewski
„Jak pies z kotem” reż. Janusz Kondratiuk
"Wieża. Jasny dzień” reż. Jagoda Szelc
"Twarz” reż. Małgorzata Szumowska
"Via Carpatia” reż. Klara Kochańska i Kasper Bajon
"53 wojny” reż. Ewa Bukowska
"Kamerdyner” reż. Filip Bajon
"Żalanasz ― Pusty Brzeg” reż. Marcin Sauter
"7 uczuć” reż. Marek Koterski
"Zimna wojna” reż. Paweł Pawlikowski
"Call Me Tony” reż. Klaudiusz Chrostowski
"Wieś pływających krów” reż. Katarzyna Trzaska
"Over the Limit” reż. Marta Prus
"Eter” reż. Krzysztof Zanussi
"Ułaskawienie” reż. Jan Jakub Kolski
"Nina” reż. Olga Chajdas
Oprócz wspomnianego konkursu, odbędą się również następujące sekcje:
On Air. Międzynarodowy Konkurs Filmów Fabularnych
To najważniejsze pasmo festiwalu. W konkursie co roku znajdują się najważniejsze nowe filmy wyłonione drogą regularnego naboru i selekcji na najważniejszych światowych festiwalach m.in. w Rotterdamie, Berlinie, Cannes, Wenecji i partnerskich festiwalach. Konkurs dosłownie i w przenośni „daje głos” pierwszym i drugim filmom reżyserów. Kluczem autorskiego doboru filmów w konkursie jest ich wspólna prowokacja świeżością filmowego obrazu i sianie intelektualnego fermentu.
Shortcut. Międzynarodowy Konkurs Filmów Krótkometrażowych
Międzynarodowy Konkurs Filmów Krótkometrażowych to pasmo o nieustającym uroku niedosytu. Krótkie formy filmowe to często pierwszy krok w karierze młodych talentów, kuźnia filmowych artystów, którzy bawiąc się pomysłami realizują małe wielkie dzieła. Jest to więc wielkie pasmo małych form, w ramach którego zaprezentowanych zostanie 27 najlepszych krótkich filmów z całego świata.
Mistrzowie
Każdy uczeń ma swojego mistrza, każdy mistrz był kiedyś uczniem i miał swojego mistrza. Historia stara jak świat. Co roku w ramach tej sekcji programowej festiwal odkrywa kolejnych Wielkich światowej kinematografii, przybliżając kunszt ich artystycznej spuścizny, tajniki drogi filmowej, jej zaułki i przełomowe chwile, które zmieniły bieg historii X Muzy.
Focus
kupić się na osobie, osobach, odzwierciedlić niczym w soczewce błyskotliwość i ponadczasowość młodego talentu czy talentów to cel tego pasma. Sekcja prezentuje najbardziej uzdolnione osobowości kina, aktorów, aktorki, reżyserów, którzy swoim talentem wybijają się na arenie międzynarodowej.
Retrospektywy narodowe
Retrospektywy narodowe to połączenie uczty filmowej i podróży w nieznane rejony świata i ich kultury. Ta sekcja programowa to jedna z centralnych i stałych pozycji festiwalu, ukazująca nowe nieznane kinematografie narodowe, które święcą triumfy na międzynarodowych festiwalach, a w Polsce to właśnie Tofifest jako pierwszy je odkrywa, jak uczynił dotąd już m.in. z odkryciem kina tureckiego, ormiańskiego, austriackiego, chińskiego, szwajcarskiego, kosovskiego i wielu, wielu innych.
Forward!
Forward! to esencja odwagi, bezpretensjonalności, rewolucyjności, nawet jeśli jeszcze nie odkrytej lub zdefiniowanej. W ramach pasma pokazywane są filmy iskrzące tematem, osobą reżysera, konwencją.
Zjawiska
Kino jak każda ze sztuk lubiło i lubi zaskakiwać, a kultowe dzieła, twórcy bądź nurty często rodzą się pod prąd i na przekór wszystkiemu: nagrodom i uznaniu krytyki. Pasmo zjawiska jest poświecone właśnie tego rodzaju filmom.
Forum 2016/2017
Znaleźć bursztyn w Bałtyku a kiedyś złoto na Dzikim Zachodzie, to była sztuka. Dziś czasem sztuką jest znaleźć czas... na sztukę czytaj kino. Pomagamy więc wszystkim zaganianym odrobić pracę domową. W tym paśmie zaprezentowanych zostanie kilkanaście, naszym zdaniem, najlepszych filmów minionego sezonu, które powinny się znaleźć w notesiku każdego zaganianego kinomaniaka.
Filmogranie!
Najbardziej kreatywna edukacja filmowa w Polsce realizowana we współpracy ze Stowarzyszeniem Sztuka Cię Szuka w Toruniu.
W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.