TOP 10: Najlepsze kryminały

TOP 10: Najlepsze kryminały
Źródło zdjęć: © East news

Dobry kryminał potrafi bez reszty wciągnąć widza w swą mroczną fabułę. Filmy o złoczyńcach ściganych przez wymiar sprawiedliwości niemal od samego początku istnienia kina cieszą się wśród widzów ogromną popularnością. Mroczny klimat, dreszczyk emocji oraz misterna intryga– to cechy, które idealnie charakteryzują najlepsze kryminały. Nie bez przyczyny wiele filmów z tego gatunku uznaje się za prawdziwe kinematograficzne arcydzieła.

Dobry kryminał potrafi bez reszty wciągnąć widza w swą mroczną fabułę. Filmy o złoczyńcach ściganych przez wymiar sprawiedliwości niemal od samego początku istnienia kina cieszą się wśród widzów ogromną popularnością. Mroczny klimat, dreszczyk emocji oraz misterna intryga– to cechy, które idealnie charakteryzują najlepsze kryminały. Nie bez przyczyny wiele filmów z tego gatunku uznaje się za prawdziwe kinematograficzne arcydzieła.

Na ekrany polskich kin wchodzi właśnie najnowsze dzieło Billy’ego Raya zatytułowane „Sekret w ich oczach”. Premiera tego filmu to idealna okazja, by przypomnieć sobie najlepsze kryminały wszech czasów.* Oto ranking „Najlepsze kryminały – TOP10”. Zobaczy raz jeszcze obrazy, które przeszły do historii kina.*


1 / 10

10. ''Harry Angel''

Obraz
© East news

Zestawienie najlepszych kryminałów otwiera „Harry Angel” w reżyserii Alana Parkera.Ten niezwykle klimatyczny i trzymający w napięciu film, to przykład tego, w jak dużym stopniu sukces obrazu zależy od jakości scenariusza. Atutami produkcji są również rewelacyjne zdjęcia oraz gra aktorska. Główne role w filmie zagrali Mickey Rourke i Robert De Niro.

Harry Angel jest nowojorskim prywatnym detektywem, specjalizującym się w sprawach ubezpieczeniowych. Pewnego dnia dostaje dość nietypowe zlecenie od niejakiego Louisa Cyphre’a. Ma on odnaleźć Johnny’ego Favorite’a – znanego przed laty śpiewaka jazzowego, który rzekomo nie wywiązał się z dawnego kontraktu z Louisem. Okazuje się, że zaginiony mężczyzna stracił pamięć w trakcie wojny, a następnie zniknął w niewyjaśnionych okolicznościach. W czasie prowadzenia śledztwa, Harry dostrzega, że zaczynają dziać się wokół niego niepokojące rzeczy…

2 / 10

9. ''Morderstwo w Orient Expressie''

Obraz
© East news

Miejsce dziewiąte rankingu najlepszych kryminałów w historii kina przypadło „Morderstwu w Orient Expressie” autorstwa Sidneya Lumeta. To jedna z wielu adaptacji książki Agathy Christie o tym samym tytule. Bez dwóch zdań jednak, obraz ten w najlepszy sposób oddaje niepowtarzalny klimat, jaki stworzyła w literackim pierwowzorze angielska pisarka. Sama Christie otwarcie mówiła o tym, że film Lumeta uznawała za najlepszą widzianą przez nią ekranizację.

W słynnym pociągu Orient Express podróżuje detektyw Herkules Poirot. W czasie jazdy poznaje amerykańskiego milionera Ratchetta, który wyznaje mu, że ma obawy o własne życie. Przeczuwa on bowiem, że ktoś może planować jego zabójstwo. Następnego ranka dochodzi do tragicznego odkrycia – w pociągu zostają znalezione zwłoki milionera. Poirot rozpoczyna poszukiwania sprawcy morderstwa.

3 / 10

8. ''Serpico''

Obraz
© East news

Kolejną lokatę w naszym zestawieniu najlepszych kryminałów wszech czasów zajmuje inny film Sidneya Lumeta – „Serpico” – z ponadczasową rolą Ala Pacino. Obraz to ten w gruncie rzeczy solowy popis aktora, który dzięki udziałowi w ten produkcji na dobre otworzył sobie wrota do wielkiej sławy.

„Serpico” do dramat kryminalny oparty na prawdziwych wydarzeniach. Głównym bohaterem filmu jest młody absolwent szkoły policyjnej Frank Serpico.Świeżo upieczony funkcjonariusz głęboko wierzy, że praca w policji opiera się na staniu na straży prawa. Bohater szybko przekonuje się jednak, że rzeczywistość jest zgoła inna. Serpico styka się m.in z korupcją wśród kolegów i bezkarnością groźnych przestępców. Bohater postanawia w pojedynkę rozprawić się z bezprawiem wśród policji, co przysparza mu wielu wrogów.

4 / 10

7. ''Obywatel X''

Obraz
© East news

Siódme miejsce w rankingu najlepszych kryminałów zajmuje „Obywatel X” w reżyserii Chrisa Gerolmo. Telewizyjna produkcja oparta na prawdziwych wydarzeniach, to z pewnością jeden z ciekawszych obrazów spod gatunku przestępczych porachunków, jaki znalazł się w niniejszym zestawieniu. W filmie udział wzięli między innymi Stephen Rea i Donald Sutherland. Ten drugi uhonorowany został za swoją rolę Złotym Globem i Nagrodą Emmy.

„Obywatel X” to mroczna opowieść o Andrieju Czikatile - seryjnym zabójcy, który przez wiele lat grasował na terenie Związku Radzieckiego. Jego ofiara padło blisko 50 osób – głównie nstoltków. Przez patologię biurokracji oraz nieodpowiedzialność sowieckich organów ścigania, psychopata mógł kontynuować swą zbrodniczą działalność. Kres jego beztroski postanawia położyć lekarz sądowy Burakov, który na własną rękę rozpoczyna poszukiwania niebezpiecznego złoczyńcy.

5 / 10

6. ''M jak morderstwo''

Obraz
© East news

Wśród najlepszych kryminałów wszech czasów znalazło się również miejsce dla filmu samego Alfreda Hitchcocka. Szósta lokata przypadła legendarnemu „M jak morderstwo” z Rayem Millandem, Grace Kelly i Robertem Cummingsem w rolach głównych. To niezwykle ekscytująca i trzymająca w napięciu historia pewnej intrygi, która w pewnym momencie wymyka się spod kontroli bohaterów.

Film opowiada o losach małżeństwa Tony’ego i Margot Wendice’ów. Pewnego razu mężczyzna odkrywa, że jego żona ma romans. Aby zemścić się na niej, Tony wynajmuje swojego dawnego znajomego do morderstwa Margot. W czasie napaści kobieta uchodzi jednak z życiem, a na dodatek zabija napastnika. Bohaterka zostaje aresztowana i oskarżona o mord z premedytacją. Kochanek Margot oraz prowadzący sprawę detektyw, próbują za wszelką cenę ustalić, czy faktycznie jest ona winna zarzucanych jej czynów.

6 / 10

5. ''Trzeci człowiek''

Obraz
© East news

Dokładnie w połowie stawki ulokowała się prawdziwa legenda kryminału i kultowy tytuł spod szyldu filmów noir, czyli „Trzeci człowiek” w reżyserii Carola Reeda.Niezwykle klimatyczny i doskonale zagrany obraz, nagrodzony Oscarem oraz statuetką BAFTA, to dziś prawdziwy klasyk. W rolach głównych filmu zagrali Joseph Cotten, Orson Wells i Alida Valli.

Akcja „Trzeciego człowieka” rozgrywa się w Wiedniu tuż po zakończeniu II wojny światowej.* Do zniszczonego miasta, na zaproszenie Harry’ego Lime’a, przyjeżdża amerykański pisarz Holly Martins. Na miejscu okazuje się jednak, że Lime nie żyje, a okoliczności jego śmierci są co najmniej tajemnicze.*Przybyły do Europy bohater postanawia odkryć, co tak naprawdę stało się z jego przyjacielem. Wkrótce Holy zauważa, że ktoś bacznie śledzi jego poczynania.

7 / 10

4. ''Brudny Harry''

Obraz
© East news

Tuż za podium rankingu najlepszych kryminałów w historii kina znalazł się „Brudny Harry” z niezapomnianą rolą Clinta Eastwooda. Film Dona Siegela to jedna z najważniejszych pozycji w dorobku amerykańskiego aktora. Kreacja tytułowego Harry’ego pomogła zbudować Eastwoodowi jego pamiętny obraz bezwzględnego i bezpardonowego twardziela.

Akcja „Brudnego Harry’ego” rozgrywa się w San Francisco. W mieście grasuje niebezpieczny morderca, posługujący się pseudonimem Skorpion. Szaleniec w miejscu kolejnej zbrodni zostawia list z żądaniem okupu. Gdy pomimo spełnienia żądań dochodzi do kolejnego brutalnego zabójstwa, zbrodniarza na własną rękę zaczyna szukać inspektor Harry Callahan, znany ze swoich bezkompromisowych metod pracy.

8 / 10

3. ''Do utraty tchu''

Obraz
© East news

Miejsce trzecie przypadło genialnemu kryminałowi Jeana-Luca Godarda pt. „Do utraty tchu” z udziałem Jena-Paula Blemondo i Jean Seberg.Nagrodzony Srebrnym Niedźwiedziem obraz to najwybitniejsze dzieło w dorobku francuskich nowofalowców. Uwagę widza przykuwa szczególnie postawa zbuntowanego i niedostosowującego się do powszechnych norm głównego bohatera.

Akcja „Do utraty tchu” rozpoczyna się w Marsylii, gdzie młody Michel kradnie samochód oraz zabija policjanta.Bohater, mając na uwadze fakt, że lada moment będzie ścigany przez organy całego kraju, kieruje się do Paryża, by odebrać od swojego dłużnika sporą ilość gotówki. W stolicy Michel odświeża starą znajomość z amerykańską studentką, którą namawia do wspólnej ucieczki.

9 / 10

2. ''Chinatown''

Obraz
© East news

W zestawieniu najlepszych kryminałów w historii kina nie mogło zabraknąć miejsca dla rewelacyjnego „Chinatown” w reżyserii Romana Polańskiego. To bezapelacyjnie jedna z najbardziej klimatycznych i trzymających w napięciu produkcji z gatunku noir. Główną rolę w filmie zagrał sam Jack Nicholson, a obok niego na ekranie pojawili się między innymi Faye Dunaway i John Huston. „Chinatown” zostało uhonorowane w roku 1975 Oscarem za najlepszy scenariusz.

Akcja filmu rozgrywa się w Los Angeles pod koniec lat 30 XX wieku. Prywatny detektyw J.J. Gittes dostaje zlecenie obserwowania Hollisa Mulwraya od jego małżonki. Ta podejrzewa mężczyznę o niewierność. Detektyw zdobywa dowody zdrady, które przenikają do prasy. Wybucha ogromny skandal, a na dodatek pojawia się prawdziwa żona Hollisa Mulwraya. Okazuje się, że kobieta, która wcześniej zgłosiła się do Gittesa ze zleceniem, wystawiła go i nadszarpnęła reputację. Nagle dochodzi do śmierci Hollisa. Detektyw zaczyna interesować się jego sprawą i odkrywa, że w mieście prowadzone są niejasne interesy wokół zaopatrzenia w wodę. Bohater wikła się w coraz poważniejsze tarapaty, gdy zaczyna łączyć go bliska więź z wdowa po Hollisie.

10 / 10

1. ''Siedem''

Obraz
© East news

Miejsce pierwsze rankingu najlepszych kryminałów wszech czasów nie mogło przypaść żadnej innej produkcji – „Siedem” w reżyserii Davida Finchera to zdecydowanie najmocniejszy, najmroczniejszy i najbardziej klimatyczny film tego gatunku w historii kina.Rewelacyjna realizacja, a także ocierająca się o doskonałość gra aktorska tworzą w całości obraz jedyny w swoim rodzaju. Główne role w „Siedem” zagrali Brad Pitt, Morgan Freeman, Gwyneth Paltrow i Kevin Spacey.

Bohaterami kryminału Finchera są detektyw David Mills i detektyw William Somerset. Funkcjonariusze badają sprawę dziwnych morderstw, jakie odnotowano w ostatnim czasie na terenie miasta.* Okazuje się, że wszystkie zbrodnie zostały dokonane prawdopodobnie przez tego samego szaleńca, który wybiera swoje ofiary na podstawie siedmiu grzechów głównych.* Detektywi rozpoczynają gorączkowe poszukiwania seryjnego mordercy, który toczy z nimi niewybredną grę psychologiczną.
(W. Chentkiewicz)

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)