Magazyn WP FilmTOP 10: najlepsze niedoceniane horrory ostatnich lat

TOP 10: najlepsze niedoceniane horrory ostatnich lat

TOP 10: najlepsze niedoceniane horrory ostatnich lat
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe
Grzegorz Kłos

31.10.2016 | aktual.: 31.10.2016 12:53

Kino grozy nie traci na popularności. Choć wielu widzów narzeka na powtarzalność i brak oryginalności w kolejnych horrorach, to nie brakuje filmów, które dostarczają zupełnie nowych emocji. Problem w tym, że świeżych pomysłów trzeba często szukać poza głównym nurtem, co udowadnia nasza lista 10 najciekawszych horrorów ostatnich lat, które przeszły w Polsce bez większego echa.

Niektóre z tych filmów mogą się pochwalić gwiazdorską obsadą, inne są bardzo niszowe, jednak każdy z nich prezentuje ciekawe, często nietypowe podejście do gatunku. Tytuły filmów z naszego rankingu mogą być znajome polskim widzom z plakatów kinowych, jednak niektóre trafiły do nas wyłącznie w formie DVD. I niestety nie miały szans zdobyć należytej popularności. A powinny.
Na kolejnych stronach przedstawiamy najciekawsze podejścia do kina grozy z ostatnich lat i tłumaczymy, kto i dlaczego powinien się zainteresować danym filmem.

1 / 10

"Krampus. Duch świąt", 2015

Obraz
© Materiały prasowe

Kiedy dysfunkcjonalna rodzina kłóci się przez całe święta, dorastający Max traci nadzieję i wiarę w Boże Narodzenie. Nie zdaje sobie sprawy, że brak świątecznego nastroju wzbudza gniew Krampusa - demonicznej starożytnej siły, gotowej ukarać wszystkich, którzy stracili wiarę. Atmosfera staje się piekielna, bowiem wszelkie uwielbiane symbole świat zamieniają się w potworne monstra, które okrążają dom skłóconej rodziny i zmuszają ją do walki na śmierć i życie.

„Świąteczny” horror w reżyserii Michaela Dougherty'ego trafił do polskich kin w grudniu zeszłego roku, jednak nie wzbudził dużego zainteresowania. A powinien, ponieważ „Krampus. Duch świąt” to świetna rzecz dla osób, które z rozrzewnieniem wspominają klasykę gatunku w stylu „Gremliny” i „Crittersy”, a także dla fanów analogowych efektów specjalnych.

2 / 10

"Czarownica: Bajka ludowa z Nowej Anglii", 2015

Obraz
© Materiały prasowe

Film znany w oryginale jako „The VVitch” miał swoją premierę w styczniu zeszłego roku, ale do Polski trafił dopiero kilka miesięcy temu – wyłącznie na DVD. Obraz przenosi widza do Nowej Anglii w roku 1630. William i Katherine prowadzą bogobojne życie wraz z piątką swych dzieci, osiedlając się na skraju nieprzebytej dziczy. Kiedy ich nowo narodzony syn znika w tajemniczych okolicznościach, a plony niszczeją, członkowie rodziny zaczynają zwracać się przeciwko sobie.

„The Witch” to mrożący krew w żyłach portret rodziny w okowach własnych lęków i obaw, zdanej na łaskę nieuchronnego Zła. Film wyróżnia się niepokojącą muzyką i świetnym aktorstwem, porusza wątki dojrzewania, ciała oraz feminizmu, a przy okazji jest wymierzony w patriarchalny obraz świata. Ze świecą szukać podobnego zestawu.

3 / 10

"Southbound", 2015

Obraz
© Materiały prasowe

Czworo reżyserów i sześcioro scenarzystów podjęło współpracę, której wynikiem jest „Southbound”. Świetna propozycja dla fanów horrorów nowelowych z przemyślanym i zaskakującym pomysłem na fabułę. „Southbound” to pięć połączonych ze sobą opowieści o podróżnikach znajdujących się na opustoszałym, pustynnym odcinku autostrady.

Jeżeli miło wspominacie kultową „Strefę mroku”, to koniecznie musicie sprawdzić „Southbound”, które w Polsce jest niemal zupełnie nieznane.

4 / 10

"Maniac", 2012

Obraz
© Materiały prasowe

„Maniac” z Elijah Woodem w roli głównej to świetny remake kultowego slashera z początku lat 80. Bardzo krwawy, bestialski, bezkompromisowy – zdecydowanie coś dla fanów estetyki gore, która przy okazji prezentuje aktora kojarzonego z rolą Froda w zupełnie nowym świetle. Warto zauważyć, że za scenariusz filmu odpowiada mistrz współczesnego horroru – Alexander Aja, zaś produkcją zajął się William Lustig, który przed laty reżyserował oryginalnego „Maniaca”.

„Maniac” opowiada historię Franka (Elijah Wood), który po śmierci matki stale powiększa liczbę zabitych przez siebie młodych kobiet. Mężczyzna prowadzi sklep z manekinami i w wolnych chwilach przyozdabia je skalpami swoich ofiar. Życie Franka zaczyna się zmieniać, kiedy jego sklep odwiedza młoda artystka Anna.

5 / 10

"Gwiazdy w oczach", 2014

Obraz
© Materiały prasowe

Dzieło duetu reżyserskiego w osobach Kevina Kolscha i Dennisa Widmyera to rewelacyjna i brutalna satyra na Hollywood z piękną Aleksą Essoe w roli głównej. Film opowiada historię Sary, początkującej aktorki, która po wielu nieudanych próbach zaistnienia w fabryce snów decyduje się na wystąpienie w projekcie nikomu nieznanego studia Astraeus Pictures.

Kobieta nie zdaje sobie sprawy, że nowa rola będzie od niej wymagała przejścia bardzo nietypowej przemiany.

6 / 10

"Alchemik", 2016

Obraz
© Materiały prasowe

„The Alchemist Cookbook” w reżyserii Joela Potrykusa to surrealistyczny obraz, stanowiący psychodeliczne połączenie groteski i kina grozy. Film opowiada historię młodego pustelnika cierpiącego na urojenia, który ukrywa się w lesie z nadzieją rozwikłania starożytnej tajemnicy. Mężczyzna nie wie, że będzie musiał zapłacić wysoką cenę za swoją manię.

Reżyser i scenarzysta Joel Potrykus obsadził w głównej roli obiecującego aktora, Tya Hicksona, któremu partneruje Amari Cheatom.

7 / 10

"Bone Tomahawk", 2015

Obraz
© Materiały prasowe

Dziki Zachód. W niewielkiej mieścinie pojawia się dziwny przybysz, który po sprzeczce z szeryfem trafia do aresztu. Nad ranem okazuje się, że cela jest pusta, a wraz z więźniem zniknęła także miejscowa pani doktor. Wszystko wskazuje na to, że porwało ich plemię Indian – okrutnych, krwiożerczych kanibali. W pościg za nimi rusza szeryf Hunt (Kurt Russel), jego wiekowy zastępca (Richard Jenkins), miejscowy dandys trudniący się zabijaniem Indian (Matthew Fox), oraz nie w pełni sprawny mąż pani doktor (Patrick Wilson).

Film w reżyserii S. Craiga Zahlera to świetne i nietypowe połączenie westernu z horrorem o kanibalach. Spokojna narracja świetnie kontrastuje z elementami grozy i przerażającą charakteryzacją w filmie, który trzyma w napięciu do samego końca.

8 / 10

"Wyrmwood: Droga do żywych trupów", 2014

Obraz
© Materiały prasowe

Film określany mianem połączenia „Mad Maksa” ze „Świtem żywych trupów” to nietypowe i na swój sposób oryginalne podejście do wyświechtanego tematu zombie w horrorach. Australijska produkcja opowiada historię zdolnego mechanika Barry'ego, który w towarzystwie kumpla przygotowuje się do odbicia siostry, porwanej przez gang psychopatycznego doktora.

„Wyrmwood”, który można było obejrzeć w polskiej telewizji, wyróżnia się na tle innych produkcji z udziałem zombie, gdyż prezentuje ciekawe wykorzystanie potworów, które w innych filmach gatunku są postrzegane wyłącznie jako śmiertelne zagrożenie.

9 / 10

"Areszt domowy", 2014

Obraz
© Materiały prasowe

Kylie Bucknell zostaje skazana na karę aresztu domowego, który musi odbyć w rodzinnym domu. Matka dziewczyny, Miriam, uważa, że stary budynek opanowany jest przez złe duchy, czym doprowadza Kylie na skraj wytrzymałości. Niespodziewanie zaczynają dziać się dziwne rzeczy.

„Areszt domowy” to propozycja przede wszystkich dla miłośników czarnej komedii, nietypowego humoru oraz nowozelandzkich produkcji. O reżyserze Gerardzie Johnstonie mówi się jako o następcy Petera Jacksona, zaś sam film to świetnie zagrana opowieść, nakręcona do zabawnego i błyskotliwego scenariusza.

10 / 10

"Następny jesteś ty", 2011

Obraz
© Materiały prasowe

Jeden z najinteligentniejszych i najstraszniejszych filmów ostatnich lat, który pierwszorzędnie gra ze schematem gatunku. Dzieło reżyserskie Adama Wingarda, nazywanego nadzieją współczesnego kina grozy, odpowiedzialnego później za takie filmy jak „Gość” czy tegoroczne „Blair Witch”.

Gang zamaskowanych, uzbrojonych w kusze i siekiery morderców napada na letnią posiadłość Davisonów i terroryzuje jej mieszkańców. Nikt nie wie kim są napastnicy i dlaczego spokojna, rodzinna kolacja zamieniła się w śmiertelną pułapkę. Sytuacja wydaje się beznadziejna. Niespodziewanie jeden z członków rodziny okazuje się wyjątkowo utalentowanym zabójcą.

Źródło artykułu:WP Film
premiumbone tomahawkkrampus
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (18)