Trwa ładowanie...

Twórcy polskiego kina laureatami Lauru Cisowego festiwalu "Lato z Muzami”

Laur Cisowy to doroczna nagroda organizatorów Festiwalu Filmu Muzyki Malarstwa "Lato z Muzami” w Nowogardzie przyznawana za wybitne osiągnięcia w reżyserii filmowej. Tegoroczni laureaci to Joanna Kos-Krauze i Krzysztof Krauze. Wybrane dzieła duetu twórców, będzie można obejrzeć na festiwalu.

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

Twórcy polskiego kina laureatami Lauru Cisowego festiwalu "Lato z Muzami”Źródło: Materiały prasowe
d13ykzk
d13ykzk

Reżyserzy i scenarzyści Joanna Kos-Krauze i Krzysztof Krauze zrealizowali liczne, cieszące się sukcesami w kraju i za granicą, filmy fabularne. Joanna (urodzona w 1972) studiowała polonistykę i hebraistykę na Uniwersytecie Warszawskim, Krzysztof (1953–2014) ukończył PWSFTviT w Łodzi. Autorski tandem rozpoczął swą współpracę przy słynnym "Długu” (1999) oraz filmach telewizyjnych z cyklu "Wielkie rzeczy” i kontynuował poprzez kolejne, szeroko nagradzane na świecie produkcje, takie jak: "Mój Nikifor” (2004) – Grand Prix, nagroda za reżyserię i nagroda aktorska na MFF w Karlovych Varach, Grand Prix MFF w Chicago i Denver oraz dziesiątki innych nagród na całym świecie; "Plac Zbawiciela” (2006) – nagroda za reżyserię i zdjęcia na MFF Camerimage, Grand Prix MFF w Trieście, nagroda specjalna jury i nagroda aktorska na MFF w Valladolid i wiele innych; "Papusza” (2013) – specjalne wyróżnienie jury na MFF w Karlovych Varach, nagroda za reżyserię na MFF w Valladolid, nagroda „Szerokie Horyzonty” na MFF w Salonikach itd. Ich ostatnim wspólnym dziełem są "Ptaki śpiewają w Kigali”, które doceniono m.in. na festiwalach w Karlovych Varach, Gdyni, Chicago, Locarno, Nowym Jorku i Luksemburgu.

Ten ostatni film jest szczególnie ważny w ich twórczości: "Spędziliśmy w Afryce kilka lat. Jadąc tam pierwszy raz, nie wiedzieliśmy, że przyjdzie nam tam spędzić najtrudniejsze lata: choroby, odchodzenia, żałoby, ale i nadziei. Najdłużej mieszkaliśmy w RPA. Krzysztof spędził tam czas na leczeniu onkologicznym, ale jednocześnie pracowaliśmy, przyglądaliśmy się uważnie społeczeństwu bardzo różnemu od naszego, poranionemu przez dziedzictwo apartheidu, niewyobrażalnej przemocy, napięć na tle rasowym, wstrząsających różnic ekonomicznych, ale jednocześnie, moim zdaniem, Południowoafrykańczycy są dużo bardziej tolerancyjni niż my w wielu sferach” – wspomina Joanna Kos-Krauze o swoim doświadczeniu z pracy przy filmie "Ptaki śpiewają w Kigali”. Ten wstrząsający obraz zostanie zaprezentowany na 22. "Lecie z Muzami”.

Stworzyli wspólnie wybitne filmy, które zapisały się w historii polskiego i światowego kina. Przedwczesna śmierć Krzysztofa Krauze odebrała nam twórcę o wielkiej wrażliwości, charyzmie i filmowej wyobraźni. Joanna Kos-Krauze kontynuuje dzieło męża, jest autorką o wielkim autorytecie, jedną z tych reżyserek które wyznaczają granice współczesnego kina, osobą do której lgną młodzi twórcy, by uczyć się od niej patrzenia na świat poprzez kamerę filmową. Każde spotkanie publiczności z Joanną Kos-Krauze to wielkie i piękne doświadczenie, bo szybko zdajemy sobie sprawę z jaką wielką osobowością kina mamy do czynienia – mówi Krzysztof Spór, dyrektor artystyczny „Lata z Muzami”.

Jest nam niezwykle miło poinformować, że Joanna Kos-Krauze będzie gościć na 22. Festiwalu Filmu Muzyki Malarstwa "Lato z Muzami” w Nowogardzie. 20 lipca zapraszamy na seans filmu „Papusza”, po którym odbędzie się spotkanie z autorką. Dzień później zaprezentujemy film "Ptaki śpiewają w Kigali”, a gościem spotkania będzie ulubiona aktorka i gwiazda filmów małżeństwa Krauze, Jowita Budnik.

ONS.pl
Źródło: ONS.pl

LATO Z MUZAMI to jedno z najważniejszych filmowych wydarzeń w województwie zachodniopomorskim. Corocznie festiwal odwiedzają znakomici goście, a w ostatnich latach byli to m.in. Andrzej Seweryn, Marek Koterski, Małgorzata Bogdańska, Piotr Dumała, Gabriela Muskała, Adam Woronowicz, Marcin Bortkiewicz, Wojtek Smarzowski, Janusz Zaorski czy Piotr Domalewski.

d13ykzk

Główne wydarzenia 22. Międzynarodowego Festiwalu Filmu-Muzyki-Malarstwa "Lato z Muzami" w Nowogardzie odbędą się w dniach 20-22 lipca, ale wydarzenia towarzyszące będą się działy już od 16 lipca. W czasie trwania festiwalu widzowie będą mieli okazję wziąć udział w licznych pokazach filmowych, spotkać twórców polskiego kina, docenić dokonania młodych polskich artystów. Po raz kolejny odbędzie się konkurs polskich filmów krótkometrażowych "Filmowa Młoda Polska", który z roku na rok zyskuje coraz większe uznanie wśród młodych twórców. Główne dni festiwalowe poprzedzają warsztaty artystyczne, które kojarzone są już od lat z "Latem z Muzami", a finałem tych spotkań będzie specjalny plenerowy koncert przygotowany dla mieszkańców gościnnego Nowogardu. Wśród gości tegorocznego festiwalu będą m.in. Jowita Budnik, Wojtek Solarz, Piotr Jaxa, Marta Prus, Joanna Kos-Krauze, Zbigniew Zamachowski i inni. Warsztaty dziennikarskie poprowadzi Anna Serdiukow, warsztaty fotograficzne Piotr Jaxa, odbędą się koncerty, wystawy, występy artystyczne.

ORGANIZATORAMI 22. FESTIWALU "LATO Z MUZAMI” SĄ: BURMISTRZ NOWOGARDU ORAZ NOWOGARDZKI DOM KULTURY

Więcej na: www.festiwal.ndk.pl

icon info

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

d13ykzk
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d13ykzk

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj