Ulubieniec Ameryki, aktor i futbolista O.J. Simpson na wolności. Został zwolniony warunkowo

Ulubieniec Ameryki, aktor i futbolista O.J. Simpson na wolności. Został zwolniony warunkowo
Źródło zdjęć: © East News

Były gwiazdor futbolu amerykańskiego i Hollywood, 70-letni O.J. Simpson, wyszedł na wolność - powiedział rzecznik więzienia w Lovelock w stanie Nevada Brooke Keast.

5 grudnia 2008 r. O.J. Simpson został skazany na karę 33 lat pozbawienia wolności za napad z bronią w ręku. Po 9 latach za kratami został warunkowo zwolniony.

Po wyroku skazującym pojawiły się głosy, że mężczyznę wreszcie spotkała sprawiedliwość, bo też nie po raz pierwszy stawał przed sądem, oskarżony o przestępstwo. Do dziś sprawa morderstwa jego żony uchodzi za jeden z najgłośniejszych procesów w historii Hollywood i wciąż budzi wiele kontrowersji.

O.J. Simpson, sportowiec, który został aktorem i stał się jedną z najbarwniejszych osobowości w show-biznesie. Uwielbiany przez tłumy, hołubiony przez media. Człowiek, który spełnił swój amerykański sen.

1 / 6

Zagniewany młodociany

Obraz
© East News

Orenthal James Simpson urodził się 9 lipca 1947 roku w San Francisco. Dzieciństwo spędził na ulicy, jako członek jednego z młodocianych gangów - i już jako piętnastolatek trafił przed sąd, oskarżony o udział w licznych kradzieżach.

To sport uratował mu życie i pomógł wyrwać się z kryminalnego półświatka. Simpson, dzięki ciężkiej pracy, ambicji i, naturalnie, odrobinie szczęścia, stał się jednym z najlepszych amerykańskich futbolistów, odnosząc na boisku spektakularne sukcesy.

2 / 6

Z boiska do Hollywood

Obraz
© East News

Karierę sportową zakończył w 1978 roku, ale nie zamierzał pozwolić, by świat o nim zapomniał. Został komentatorem sportowym, coraz chętniej też występował w filmach, próbując podbić Hollywood.

Zaczynał od gościnnych występów na małym ekranie już w 1968 roku, przewijając się w "Dragnet 1967”, "It Takes a Thief” czy "Ironside”.

Potem przyszedł czas na pełne metraże i Simpson zagrał w "Płonącym wieżowcu”, "Zabójczej sile”, "Koziorożcu 1”, "Nagiej broni” i "Nagiej broni 2½: Kto obroni prezydenta?”.

3 / 6

Przerażające odkrycie

Obraz
© East News

2 lutego 1985 roku Simpson poślubił modelkę Nicole Brown Simpson (na zdjęciu). Doczekali się dwójki dzieci, lecz siedem lat później byli już po rozwodzie. Kobieta skarżyła się na zaborczego i zazdrosnego męża, wyszło również na jaw, że Simpson stosował przemoc, znęcając się nad swoją żoną zarówno fizycznie, jak i psychicznie.

Dwa lata po ich rozwodzie, 12 czerwca 1994 roku, pewien mężczyzna spacerujący po Los Angeles dokonał przerażającego odkrycia. Podążając tropem ubrudzonego krwią zwierzęcia, odkrył w jednym z domów dwa zmasakrowane ciała. Policja ustaliła, że ofiarami byli Nicole Brown Simpson i jej znajomy Ronald Goldman.

4 / 6

Słynny pościg

Obraz
© East News

Podejrzenie padło natychmiast na O.J. Simpsona, który nawet po rozwodzie nie spuszczał z Brown oka - śledził ją i wielokrotnie włamywał się do jej domu. Ponadto podczas jednej z interwencji kobieta miała powiedzieć policjantowi, że boi się, że mąż ją kiedyś zabije.

O.J. Simpson zwlekał ze stawieniem się przed policją; nie zjawił się na wyznaczonym przesłuchaniu i wysłał list, w którym sugerował, że zamierza popełnić samobójstwo. To wtedy doszło do jednego z najsłynniejszych pościgów w Ameryce. Kiedy wreszcie Simpson zdecydował się oddać w ręce policji, w jego samochodzie znaleziono paszport, kilka tysięcy dolarów, a także... sztuczną brodę.

5 / 6

Prawnicy go wybronili

Obraz
© East News

Simpson trafił do więzienia, oskarżony o podwójne morderstwo. Nie przyznał się do winy. Wynajął najlepszych prawników i rozpoczął długą walkę z wymiarem sprawiedliwości.

Dowody świadczące o winie byłego sportowca były mocne i wydawały się nie do podważenia - zwłaszcza że w samochodzie Simpsona znaleziono DNA ofiar, a na ciele jednej z ofiar włos podejrzanego.

Prawnicy wynajęci przez Smpsona dopieli swego. Wyrok, który zapadł, podzielił Amerykę. W 1995 roku Simpson został uniewinniony.

6 / 6

Skazany i zwolniony

Obraz
© East News

Simpson został aresztowany 15 września 2007 r. w Las Vegas za udział w napadzie z bronią na kolekcjonera pamiątek sportowych, także po nim.

Simpson twierdził, że wraz z kolegami chciał tylko odebrać swoją własność i, za radą prawników, wyraził skruchę, prosząc o łagodny wyrok.

Skazano go na 33 lata więzienia z możliwością warunkowego zwolnienia po odbyciu co najmniej 9 lat kary.

- Nie groziłem nikomu bronią - powiedział niedawno Simpson, zeznając przed komisją rozpatrującą jego prośbę o zwolnienie. Jego zeznania potwierdził jeden z poszkodowanych Bruce Fromong.
Za wcześniejszym zwolnieniem sportowca opowiedział się prokurator David Roger, który oskarżał go w 2008 r.

20 lipca 2017 r. komisja ds. zwolnień warunkowych stanu Nevada przychyliła się do wniosku byłego sportowca o skrócenie kary. Simpson opuścił więzienie w nocy 1 października, by uniknąć kamer i dziennikarzy.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (12)