Walczy z "kulturą anulowania". Legendarny aktor sam stał się jej ofiarą
John Cleese przez wiele lat był ulubionym aktorem komediowym w Wielkiej Brytanii. Za sprawą kultowych programów cieszył się ogromną popularnością w całej Europie. Teraz jednak musi walczyć o to, aby duża część dorobku jego życia nie została uznana za "nieprzystającą do dzisiejszych czasów".
Angielski aktor komediowy, współzałożyciel legendarnej grupy Monty Phyton, pracuje obecnie nad serialem dokumentalnym zatytułowanym "Cancel Me", w którym przeprowadza wywiady z tymi, którzy twierdzą, że są ofiarami "kultury anulowania". To zagadnienie miało być też tematem jego wykładów na uniwersytecie w Cambridge, ale w ostatniej chwili John Cleese postanowił je odwołać. Dostrzegł bowiem, że w słynnej uczelni "kultura anulowania" jest już obecna.
John Cleese w Cambridge studiował prawo. Uniwersytet ukończył w 1963 r. Rok później w radiu pojawił się pierwszy skecz, który można uznać za początek wielkiej i niespodziewanej kariery absolwenta wydziału prawa. Przez cały blisko 60 lat Cleese utrzymywał ze swoją uczelnią bliskie kontakty. Prowadził tam m.in. badania społeczne nad chorobami cywilizacyjnymi, które zaowocowały serią popularnych książek o cukrzycy, astmie czy nadciśnieniu tętniczym.
Zapewne bardzo dobre relacje z władzami uniwersytetu w Cambridge nie wpłynęły jednak na zmianę decyzji Cleese'a w sprawie odwołania wykładów. Brytyjski aktor w mediach społecznościowych przeprosił wszystkich, którzy chcieli porozmawiać z nim na uczelni i wyraził nadzieję, że może "znajdzie się jeszcze miejsce, w którym kultura anulowania nie ma zastosowania".
W ten sposób John Cleese wyraził swój sprzeciw przeciwko usunięciu z listy prelegentów osoby, która przed laty wyrażała opinie, które obecnie są uważane za niepoprawne politycznie. Jej udział został zablokowany w wyniku tzw. "obudzonych" pracowników i studentów Cambridge, którzy przestali akceptować ludzi o kontrowersyjnej przeszłości.
Osobą, która została usunięta z listy prelegentów był Andrew Graham-Dixon. Na jednym ze spotkań ten ceniony aktor i historyk sztuki pozwolił sobie na użycie w czasie wykładu niemieckiego akcentu i udawanie mowy Adolfa Hitlera. Wprawdzie potem przeprosił za to, tłumacząc, że była to satyra, której celem było podkreślenie złowrogiego charakteru dyktatora i jego reżimu, jednak, jak widać, nie zostało mu to wybaczone.
Don't Mention the War! | Fawlty Towers | BBC Comedy Greats
Dodajmy, że John Cleese sam stał się ofiarą "kultury anulowania". Jego "aktorski wzorzec zachowania" skrytykował w zeszłym roku zarząd BBC, który usunął ze swojej oferty jeden z odcinków kultowego serialu "Hotel Zacisze". Zdaniem władz telewizji odcinek zawierał rasistowskie obelgi i niepoprawne politycznie żarty związane w wybuchem II wojny światowej. Na cenzurowanym znajdują się rownież niektóre odcinki "Latającego cyrku Monty Phytona".