Trwa ładowanie...
relacja
30-09-2011 15:28

[wideo] Czy Polacy pokochają Tintina?

[wideo] Czy Polacy pokochają Tintina?Źródło: UIP
duuk424
duuk424

21 października w Belgii odbędzie się oficjalna premiera filmu Stevena Spielberga o przygodach legendarnego Tintina - komiksowej dumy narodowej wszystkich Belgów. 10 dni później, na polski rynek wydawniczy trafi w końcu pełna wersja przygód dzielnego reportera. Na fanów czeka też gra komputerowa przygotowana przez Ubisoft.

Tintin - dziennikarz, detektyw, to jeden z najbardziej znanych bohaterów światowego komiksu. Pierwsze przygody opublikowane zostały w 1929 roku, w dziecięcym dodatku do jednej z belgijskich gazet. Następne 23 tomy ukazywały się na całym świecie w ciągu kolejnych dekad, przynosząc serii niezwykłą popularność, a jego twórcy, Hergé (Georges Remi), status gwiazdy i mistrza wielu pokoleń rysowników. - Hergé miał na moje dzieło ten sam wpływ, co Disney. Dla mnie jest kimś więcej niż rysownikiem komiksów - powiedział niegdyś sam Andy Warhol.

Tintin nie jest zwyczajnym, nieustraszonym bohaterem o czystym sercu: ucieleśnia wartości uniwersalne akceptowane na całym świecie. Jako wiecznie młody, niestrudzony reporter podbija świat, zawsze z tą samą powracającą żywotnością. - To najsłynniejszy Belg, którego wykreowała nasza literatura. Podróżuje, uwielbia świat i poznawanie jego mieszkańców. Jest antropologiem, wykazującym wielką chęć przebywania w ważnych miejscach na świecie, oferuje swoją pomoc w rozwiązywaniu konfliktów i zaprowadza pokój na świecie - mówił Raoul'a Delcorde, ambasador Belgii podczas spotkania w Ambasadzie w Pałacu Mniszków. Wydarzenie było okazją do prezentacji gry internetowej i zapowiedzią premiery pełnej wersji przygód Tintina, przetłumaczonej na język polski, która trafi w ręce czytelników 31 października, dzięki wydawnictwu Egmont Polska.

Zobacz naszą relację z "Tintinowej" uroczystości w ambasadzie Belgii:

Po raz pierwszy w naszym kraju ukaże się album 8 książek, w którym zebrane zostaną wszystkie 24 przygody belgijskiego bohatera - zapowiada Tomasz Kołodziejczak, dyrektor wydawniczy Egmont Polska. Dlaczego do tej pory Tintin nie zdobył u nas takiej popularności, jak na całym świecie? - W latach 40. i 50., kiedy Tintin podbijał kulę ziemską, u nas panował reżim komunistyczny. Komuniści komiksu nie lubili, a już w szczególności komiksu, jako elementu zachodniej popkultury - tłumaczy Kołodziejczak i dodaje: - W swoim pierwszym albumie Tintin w Sowietach, Hergé dość precyzyjnie nakreślił świat radosnego komunizmu. Nie mamy więc sytuacji, że na komiksach tych chowały się kolejne pokolenia Polaków, tak jak działo się to w Belgii i wielu innych krajach na całym świecie.

duuk424

Przypomnijmy, że w Chinach, w których wydawane są przygody dzielnego reportera, część pokazująca sytuację w Tybecie, do dzisiaj jest zakazana i nigdy nie pojawiła się na rynku.

Mistrz z mistrzem

Tymczasem cały świat czeka już na premierę filmu Stevena Spielberga (w Polsce 4 listopada), który do współpracy zaprosił drugiego mistrza - reżysera "Władcy Pierścieni" Petera Jacksona. - Potrzebowałem prawdziwego partnera do takiej przygody, który pomoże mi w sferze artystycznej. Peter okazał się niezwykle pomocny podczas kręcenia filmu, sam zresztą wyreżyserował jedną część projektu - adaptację albumu Świątynia Słońca" - opowiada Spielberg.

- Mogę zdradzić krążącą plotkę, że podobno film jest znacznie lepszy niż się wszystkim wydawało - powiedział nam na spotkaniu w Ambasadzie, Grzegorz Rogowski, Brand Manager firmy Ubisoft Polska, zdradzając jednocześnie tajemnice gry internetowej o przygodach Tintina: - Powstawała ona przy ścisłej współpracy ze Spielbergiem i Jacksonem. Oparta będzie zarówno na książkach, jak i elementach filmu. Ponieważ dla twórcy niezwykle ważny był motyw snów, pojawią się one w trybie multiplayerowym, challengowym.

Rogowski wyznaje, że pierwszego Tintina przeczytał w wieku 8 lat i od tej pory marzył, żeby mieć w swojej bibliotece wszystkie części przygód dzielnego bohatera. - Doskonała, precyzyjna kreska, miłość i szacunek dla odbiorcy - podkreśla zalety komiksów Hergé - i wymienia. - Humor - z jednej strony slapstickowy, z drugiej inteligentny dowcip słowny - dodaje Kołodziejczak.

Miejmy nadzieję, że dzięki filmowi i pełnej wersji komiksów w rodzimej wersji językowej, Polacy w końcu pokochają Tintina tak, jak czytelnicy na całym świecie.

ZOBACZ TAKŻE:

**[

Jak dziś wygląda Pippi Langstrump? ]( http://teleshow.wp.pl/tak-dzis-wyglada-pippi-langstrumpf-6026605664182913g )*
*
[

Dołącz do nas na Facebooku! ]( http://www.facebook.com/filmwppl )*
*
[

Stare, ale jare. 40-stki jak 20-stki ]( http://film.wp.pl/sa-dojrzale-a-wygladaja-jak-nastolatki-nowa-moda-w-kinie-6025274240406657g )**


**[

To jest najlepszy polski film wszech czasów? ]( http://film.wp.pl/10-najlepszych-polskich-filmow-wszech-czasow-6025273245967489g )**


duuk424
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
duuk424