Wiktor Zborowski
Jeden z najbardziej charakterystycznych aktorów polskiej sceny. Aktor teatralny, filmowy i dubbingowy, siostrzeniec innego, znanego polskiego aktora, Jana Kobuszewskiego. Charakteryzuje go wysoki wzrost i głęboki głos, dzięki któremu zabłysnął jako aktor dubbingowy.
Wiktor Zborowski urodził się 10 stycznia 1951 roku w Warszawie. Jest absolwentem XI Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Reja w Warszawie, które ukończył w 1969 roku oraz warszawskiej PWST (ukończył w 1973 roku). Na ekranie zadebiutował w jednym z odcinków "Czterdziestolatka" pt. "Karta ze Spitzbergenu, czyli oczarowanie". Wraz z Krzysztofem Majchrzakiem stworzyli tam role przezabawnych inżynierów dowcipnisiów. Jego dar rozśmieszania innych sprawił, że zagrał w wielu polskich komediach.
Występy na scenie Zborowski ma we krwi - jego dziadkowie poznali się uczestnicząc w amatorskim przedstawieniu (babcia grała, a dziadek był suflerem), jego wujem jest znakomity polski aktor Jan Kobuszewski, a ciotką Hanna Zemrzuska.
Aktor w czasie swojej kariery grał w takich warszawskich teatrach jak: Narodowy, Ateneum, Kwadrat, a ostatnio w teatrze muzycznym Roma. Współpracował tam z takimi osobistościami jak m.in.: Adam Hanuszkiewicz, Janusz Warmiński, Gustaw Holoubek.
Jego pierwszą znacząca rolą w filmie kinowym była kreacja Habera w "CK Dezerterach" (1985). Potem zagrał między innymi w popularnych komediach: "Kogel mogel" (1988) i "Galimatias czyli Kogel Mogel 2" (1989) Romana Załuskiego, w "Sztuce kochania" (1989) i "Kuchni polskiej" (1991-1993) Jacka Bromskiego, "Goodbye Rockefeler" (1993) Waldemara Szarka oraz w "Darmozjadzie Polskim" (1997) i "O dwóch takich co nic nie ukradli" (1999) Łukasza Wylężałka.
Zborowskiego nie mogło zabraknąć w polskich superprodukcjach: w "Ogniem i mieczem"(1999) w reżyserii Jerzego Hoffmana artysta wcielił się w Longinusa Podbipiętę. Drugą polską superprodukcją, w której wziął udział, była nakręcona w 2003 roku przez Jerzego Hoffmana "Stara baśń: Kiedy słońce było bogiem". Film został nakręcony na podstawie powieści Józefa Ignacego Kraszewskiego. Wiktor Zborowski zagrał tam rolę Wikinga Tłumacza.
W ostatnim latach pojawiał się gościnnie w serialach telewizyjnych - zaczęło się od "Klanu" (1997), potem były "Przeprowadzki" (2000-2001), "13. posterunek" (2000), a w końcu "Kryminalni" (2004-2005).
Bogaty jest również dorobek dubbingowy Wiktora Zborowskiego. Aktor użyczał swojego głosu takim postaciom jak: Mufasa w dwóch częściach "Króla Lwa"(1994 i 1998), Victora w "Dzwonniku z Notre Dame" (1996) oraz Obeliksowi w "Asterix i Obelix kontra Cezar (1999) oraz "Asterix i Obelix: Misja Kleopatra" (2002).
Wiktor Zborowski ożenił się również z aktorką - Marią Winiarską. Para ma dwie córki - Zofię i Hannę.
Komentarze