Kontrakt

Kontrakt – opis fabuły

Kontrakt
Źródło zdjęć: © WP Film
Tatiana Naklicka

Akcja filmu rozgrywa się w ciągu dwóch dni. Adam Ostoja – Okędzki (w tej roli Tadeusz Łomnicki) jest ordynatorem w jednej ze stołecznych klinik. Swój majątek pomnaża dzięki oddanej pracy w szpitalu oraz przyjmowanie „kopert” od pacjentów.

Adam mieszka ze swoją drugą żoną Dorotą (w tej roli Maja Komorowska) w jednej z podwarszawskich willi. Trwają przygotowania do ślubu syna Adama, Piotr (w tej roli Krzysztof Kolberger), który ma się ożenić z Lilką (w tej roli Magdalena Bogusz), córką wojewódzkiego dygnitarza Bolesława Bartoszuka (w tej roli Janusz Gajos).

Państwo młodzi nie chcą przyjąć pomocy od rodziców oferujących im mieszkanie oraz perspektywę wygodnego życia. Tym bardziej, że Piotr nalega na ślub kościelny, a ojciec panny młodej jest obojętny na perswazje syna Adama. Na ślub tłumnie przybywają goście. Z Anglii przyjeżdża ciotka Piotra, Penelopa, ze swoją zbuntowaną córką Patrycją, która sprzeciwia się wszystkim panującym konwenansom. Na ślubie pojawia się także Maria, pierwsza żona Adama, jednak nie chce zostać na przyjęciu, pomimo nalegań Doroty.

Drugiego dnia odbywa się ślub kościelny, na którym Lilka odmawia swojemu przyszłemu mężowi. Dorota i Adam robią wszystko, żeby zatuszować sprawę, dlatego zapraszają gości na biesiadę. Kiedy zrozpaczony Piotr upija się i zamyka w pokoju, wśród gości zaczynają ginąć drobne przedmioty.

Kontrakt – próba odczytania filmu

„Kontrakt” jest filmem, który powstał u schyłku tzw. propagandy sukcesu. Motyw wesela w Kontrakcie jest jedynie pretekstem do pokazania obłudy władzy oraz osób z niższych szczebli społecznych, które buntują się przeciwko ustalonej przez „panów” hierarchii. Jednak próba buntu jest skazana na niepowodzenie. Dodatkowym atutem filmu Kontrakt jest muzyka, która podkreśla groteskowość sytuacji, śmieszność bohaterów oraz sztuczne relacje między poszczególnymi bohaterami.

Kontrakt – nagrody

  • Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Wenecji 1980 – nagroda Katolickiego Biura Filmowego i wyróżnienie specjalne dla Krzysztofa Zanussiego;
  • Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Wenecji 1980 - Nagroda Funduszu Narodów Zjednoczonych na rzecz Dzieci (UNICEF) dla Krzysztofa Zanussiego;
  • Stowarzyszenie Nowojorskich Krytyków Filmowych 1981 – nagroda za film Kontrakt oraz Barwy ochronne (1976) za kunszt i niezależnego ducha prezentowanego w filmach;
  • Koszaliński Festiwal Debiutów Filmowych „Młodzi i Film” 1981 – nagroda za rolę męską dla Krzysztofa Kolbergera.

Kontrakt – nominacje

  • National Board of Review 1981 – nominacja w kategorii „5 filmów zagranicznych”;
  • Złota Kaczka 2010 – nominacja w kategorii „najlepszy reżyser filmów nagradzanych na wielkich światowych festiwalach”.

Kontrakt – ciekawostki

  • Film Kontrakt kręcono na Starym Mieście oraz w hoteleu Victoria w Warszawie;
  • Tematy muzyczne napisane specjalnie do filmu przez Wojciecha Kilara brzmią wyłącznie na początku i na końcu filmu;
  • Światowa premiera Kontraktu odbyła się w październiku 1980 roku.

Kontrakt

Tytuł originalnyKontrakt
Gatunekdramat, obyczajowy
Kraj produkcjiPolska
Rok produkcji1980
Czas trwania108 min.
Obsada
Reżyseria
Muzyka
Źródło artykułu:WP Film
polski filmnajlepsze dramatydobry film

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)