Witaj w polskim bagnie. Pierwszy odcinek serialu "Rojst" już 19 sierpnia

W najbliższą niedzielę Showmax wyemituje pierwszy odcinek polskiego serialu, którego akcja toczy się w latach 80. A już dziś, zachęcamy do zapoznania się z sylwetkami najważniejszych bohaterów "Rojsta".

Witaj w polskim bagnie. Pierwszy odcinek serialu "Rojst" już 19 sierpnia
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe

Rok 1984. Małe, zapomniane miasto gdzieś na południowym zachodzie Polski. Lokalni mieszkańcy, nawiedzani przez demony przeszłości, grzęzną w paraliżującym ich życie systemie. Szara rzeczywistość Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej przypomina tu bagno - im więcej nieprzemyślanych ruchów wykonujesz, tym głębiej możesz się zapaść. Aż wreszcie znikasz. To właśnie tutaj, w cichym miasteczku, dochodzi do brutalnego morderstwa prostytutki i prominentnego działacza partyjnego, które zaskakująco zbiega się w czasie z samobójstwem pary nastolatków.

Dwójka dziennikarzy Kuriera Wieczornego - Witold Wanycz i Piotr Zarzycki - rozpoczyna własne śledztwo w tej sprawie. Dla Wanycza oznacza to konieczność rozliczenia się z przeszłością. Z kolei Zarzycki, który w miasteczku jest nowy, zaczyna poznawać okolicę i mieszkańców od ich najciemniejszej strony. Czy dociekliwym dziennikarzom uda się dotrzeć do prawdy? Jaką cenę przyjdzie im zapłacić? *W rolach głównych występują: Andrzej Seweryn i Dawid Ogrodnik. Premierowy odcinek serialu Rojst, w reżyserii Jana Holoubka, już w niedzielę, 19 sierpnia, tylko na Showmax. *

Charakterystyka głównych bohaterów:

*Witold Wanycz (Andrzej Seweryn) *
Doświadczony, nieco zgorzkniały dziennikarz Kuriera Wieczornego, który najlepsze lata ma już za sobą. W swoim życiu widział już wiele okropieństw i niewiele jest w stanie go zdziwić. Dobrze wie na czym świat stoi i w jakim mieście żyje, dlatego nie ma już w nim tej żarliwości, co kiedyś. Zresztą lada moment ma przejść na emeryturę i zamierza wyjechać do RFN, do czego skrupulatnie się przygotowuje. Przez ostatnie lata Wanycz nauczył się odpuszczać i zadowalać najprostszymi rozwiązaniami. Ma po swojej stronie doświadczenie, relacje z tutejszymi mieszkańcami, znajomość życia i jego skomplikowanych zasad, narzucanych w dużej mierze przez system. Ale przy tym jest także… oportunistą. Doskonale zdaje sobie sprawę, jak wysoki może być koszt, włożenia przysłowiowego kija w szprychy systemu, który rządzi tym miastem. Jego bierna postawa ulega zmianie – z jednej strony, pod wpływem znajomości z młodym dziennikarzem, który ma go zastąpić w redakcji - Piotrem, z drugiej zaś - po odkryciu wstrząsającej historii samobójstwa dwójki nastolatków: Justyny i Karola. Sprawa jest tuszowana przez miejscowe władze, ponieważ samobójczynią była córka niejakiego Drewicza. Skazanego kilka lat temu na odsiadkę opozycjonisty – niegdyś przyjaciela Wanycza. Dziennikarz, który był zamieszany w aresztowanie swojego kolegi, pragnie spłacić swój dług. W przeddzień odejścia z pracy zaczyna się jego wędrówka śladami pary zakochanych, których historia przypomina mu jego własną. Poznajemy ją również przez pryzmat relacji Wanycza z Nadią – młodą, urokliwą i bardzo bystrą prostytutką z lokalnego „piekiełka”, które mieści się w hotelu Centrum.

*Piotr Zarzycki (Dawid Ogrodnik) *
Początkujący dziennikarz, syn wysoko postawionego członka PZPR. Niedawno sprowadził się na osiedle Gronty wraz z ciężarną żoną - Teresą. W redakcji Kuriera Wieczornego ma zająć miejsce Wanycza. W przeciwieństwie do starszego kolegi, nie jest wyzbyty ideałów. Praca sprawia mu przyjemność i przede wszystkim zależy mu na prawdzie. Dlatego zaczyna na własny rachunek dziennikarskie śledztwo w sprawie morderstwa przewodniczącego Grochowiaka i prostytutki. Jest przekonany, że ta zbrodnia jest „czymś więcej” niż to, co próbuje wmówić opinii publicznej milicja i prokuratura. Od tego momentu rozpoczyna się podróż Zarzyckiego przez wszystkie najciemniejsze zakamarki miasta i równie ciemne strony jego mieszkańców… Powoduje nim ciekawość, ambicja, wrodzone poczucie sprawiedliwości i chęć ucieczki od codziennej rutyny. W swoim bezkompromisowym dociekaniu prawdy, bohater jest nośnikiem wszystkich tych cech, tak charakterystycznych dla młodości jak: nieokrzesanie, wiara w swoją sprawczość i słuszność własnych działań. Wanycz szybko rozszyfrowuje intencje młodszego kolegi po fachu i stara się go odwieść od śledztwa na własny rachunek. Wielokrotnie daje Zarzyckiemu do zrozumienia, jakie mogą być konsekwencje bagna, w które pcha się na własne życzenie. I choć jest na początku niechętny Piotrowi to z czasem zaczyna go wspierać. Jako starszy, bardziej doświadczony kolega, pomaga mu uzyskać potrzebne informacje, naprowadza na tropy, jak i przez pewien czas staje się niejako jego aniołem stróżem.

Nadia (Agnieszka Żulewska)

Młoda, piękna kobieta, niepozbawiona inteligencji, sprytu i uroku. Na co dzień spotkać można ją w „piekiełku” miejscowego hotelu Centrum, gdzie utrzymuje się z prostytucji. Kiedy ją poznajemy dziewczyna znajduje się w bardzo trudnym położeniu. Kilka dni wcześniej, w tajemniczych okolicznościach i w brutalny sposób, zamordowano jej koleżankę. Nadia wie, że człowiek, którego oskarżono o zbrodnię, jest niewinny. Bardzo boi się o siebie i zaczyna szukać pomocy. Jedyną osobą, której ufa i w której upatruje ratunku jest Wanycz, spełniający w jej życiu trochę rolę „opiekuna”. Nadia jest dziewczyną bez korzeni, bez rodziny albo raczej z rodziną, o której lepiej zapomnieć. Zawsze musiała dawać sobie radę sama, jednak tym razem czuje, że sytuacja ją przerasta. Nadia ma w sobie zwierzęcy instynkt przetrwania, co i tak nie jest w stanie uchronić jej przed poważnymi kłopotami.

Obraz
© Materiały prasowe

*Teresa Zarzycka (Zofia Wichłacz) *
Żona Piotra Zarzyckiego. Delikatna - na pierwszy rzut oka niemal przeźroczysta, jednak niezwykle inteligentna i bystra. Wbrew pozorom również bardzo silna. Poznajemy ją w momencie, kiedy razem z mężem oczekują na narodziny ich pierwszego dziecka. Sprowadzili się na Gronty, ponieważ to właśnie tu, w redakcji Kuriera Wieczornego, Piotr rozpoczyna pracę. Teresa stara się wspierać męża w tym ważnym momencie, choć tak naprawdę robi to na tyle, na ile on jej pozwala. Piotr ma przed nią wiele tajemnic. A jedną z nich wydaje się być również to, że w ich relacji wcale się nie układa. Teresa będzie zmuszona podjąć walkę o Piotra i przyszłość ich nienarodzonego jeszcze dziecka. Jednak czy walka ta nie ma czasem drugiego, bardziej złożonego dna? Teresa wciąż szuka swojej tożsamości i próbuje odpowiedzieć sobie na pytanie - kim jest… Żoną? Matką? A może to tylko poza, samookłamywanie…

*Helena (Magdalena Walach) *
Żona, a właściwie już wdowa po przewodniczącym Grochowiaku. Poznajemy Helenę w bardzo trudnym dla niej momencie – ciało jej zamordowanego męża i prostytutki, zostało znalezione w pobliskim lesie. Helena wiedziała, że mąż stale ją zdradza. Miała poczucie, że nigdy jej nie szanował i wielokrotnie był w stosunku do niej bardzo agresywny. Trwanie w tej beznadziejnej sytuacji, która nie miała dla niej dobrego wyjścia – trwale odcisnęło piętno na tej, z natury, ciepłej i dobrej osobie. Za sprawą Grochowiaka, Helena stała się kobietą o urażonej dumie, która mści się na innych i bez problemu potrafi wykorzystywać ludzi do własnych celów. Dlatego też z wielką łatwością prowokuje romans z Piotrem. Jej łagodna powierzchowność i pewien rodzaj statecznej klasy, wydają się być tylko przykrywką.

*Kierownik (Piotr Fronczewski) *
Kierownik hotelu Centrum, czyli punktu, w którym przecinają się losy niemal wszystkich bohaterów serialu. To postać dość tajemnicza. Posiada wiedzę na temat ciemnych stron życia co ważniejszych obywateli, którzy co rusz odwiedzają jedyny dewizowy bar w mieście i korzystają z usług przesiadujących tam prostytutek.

*Prokurator (Ireneusz Czop) *
Szara eminencja miasta. Z jednej strony sprytny i inteligentny, a z drugiej - brutalny i bezwzględny. Manipulant, który zachowuje pozory ogłady. Pociągając za odpowiednie sznurki, sprawnie steruje sprawą morderstwa przewodniczącego…

*Drewicz (Michał Kaleta) *
Ideowiec. Były przyjaciel i współpracownik Wanycza. Ojciec Justyny – dziewczyny, która razem ze swoim kolegą popełniła samobójstwo. Po wybuchu stanu wojennego Drewicz nie przeszedł pozytywnie weryfikacji władz, jaka objęła środowisko dziennikarzy. Dodatkowo, w wyniku zeznań Wanycza, trafił na dwa lata za kraty. Ta sprawa nie jest jednak wcale tak oczywista, jak może się wydawać na pierwszy rzut oka… Po wyjściu z więzienia Drewicz nie może znaleźć pracy w prasie i ląduje, jako pracownik fizyczny w zakładzie wulkanizacyjnym. Samobójstwo Justyny jest dla niego i jego rodziny kolejnym poważnym ciosem.

*Żona Drewicza (Gabriela Muskała) *
Matka Justyny. Zrozpaczona i zdesperowana, szuka rozwiązania zagadki śmierci swojej córki. Podejrzewa, że jej samobójstwo może być zainscenizowaną zemstą lokalnych władz za „wywrotową” działalność męża. Nieukojona w bólu zgłasza się do Wanycza, byłego przyjaciela rodziny, człowieka zorientowanego w skomplikowanych układach rządzących miastem. W tajemnicy przed mężem prosi go o pomoc w ujawnieniu winnych tragedii Justyny.

*Justyna (Nel Kaczmarek) *
Delikatna, inteligentna i wrażliwa dziewczyna. Nieco w tyle za koleżankami ze swojej klasy, które już jakiś czas temu wkroczyły w burzliwy okres dojrzewania. Odizolowana od szkolnego środowiska. Wolny czas spędza głównie na nauce. Jej zainteresowania nie dotyczą chłopaków, modnych fryzur i ciuchów. Wszystko zmienia się z wraz pojawieniem się Karola. Od tego momentu Justyna postanawia zaryzykować i wkroczyć u jego boku w dorosłość.

Karol (Jan Cięciara)
Wrażliwy, niezwykle bystry i zarazem uduchowiony chłopak. Pisze wiersze i maluje. To właśnie jest jego sposób na wyrażenie emocji i poglądu na świat. Wychowywany tylko przez ojca, matka zmarła. Karol bardzo za nią tęskni i nie do końca potrafi sobie poradzić z jej odejściem. W miasteczku i w szkole jest nowy. Jedyną osobą, z którą nawiązuje szczery kontakt jest Justyna – córka Drewicza. To dla niego bardzo ważna relacja.

Ojciec Karola (Artur Steranko)
Wdowiec, który po śmierci żony przeprowadził się z synem do miasta. Kiedy Wanycz odwiedza go po śmierci Karola, mężczyzna wydaje się być kompletnie zdezorientowany i zagubiony. Nie jest osobą zawzięcie poszukującą prawdy, ale raczej pogodzonym z losem rozbitkiem, dryfującym w kierunku otchłani, z której nie ma już powrotu do normalności. Mimo, że rola tego bohatera w fabule serialu nie jest duża, to naładowana tragizmem i olbrzymim ładunkiem emocjonalnym.

*Bryński (Zbigniew Waleryś) *
Redaktor naczelny i szef redakcji Kuriera Wieczornego. Zna się z Wanyczem od wielu lat
i wydaje się, że jest jego jedynym przyjacielem. A tym samym zna słabości i tajemnice kolegi. Ceni go jako świetnego fachowca. A także, na swój sposób, próbuje uchronić go przed wplątaniem się w kolejne tarapaty. Bryński jest zręcznym „politykiem”. Dobrze lawiruje
w branży poddanej kontroli i cenzurze, zachowując przy tym zawodową przyzwoitość. Jest realistą i, w dużo większym stopniu niż Wanycz, stąpa twardo po ziemi.

*Jakowski (Zdzisław Wardejn) *
Sierżant milicji u progu emerytury. Zna miasto i jego obywateli, jak mało kto. Bardzo dobrze, i to od dziecka, zna się również z Wanyczem. Jakowski, mimo pozornego ubrudzenia układem, w którym od wielu lat istnieje, wydaje się być funkcjonariuszem uczciwym. W kluczowym momencie stara się stanąć po stronie słabszego i niewinnego. Jakowski ma w sobie jakiś nieuświadomiony etos zawodu, który nakazuje mu tropić i karać winnych.

Kulik (Jacek Beler)
Młody, niezwykle brutalny i bezwzględny milicjant – silny jak władza, którą reprezentuje. Kulik jest psychopatą o niskim poczuciu własnej wartości – co stanowi bardzo niebezpieczne połączenie. Bardzo niewiele trzeba, aby wytrącić go z równowagi, o czym sam Wanycz miał okazję się przekonać na własnej skórze.

*Muszyńska (Ewelina Starejki) *
Lokalna femme fatale, która czasy świetności ma już dawno za sobą. Właścicielka jedynego w mieście Pewex-u, a przy okazji nielegalna handlarka dewizami. To u niej Wanycz zaopatruje się w walutę potrzebną mu do wyjazdu na zachód. To od niej również dowiaduje się o wielu cennych informacjach, które pomagają mu bliżej poznać historię samobójstwa Justyny Drewicz.

*Haśnik (Marek Dyjak) *
Właściciel rzeźni i stancji, w której pomieszkiwała zamordowana razem z Grochowiakiem prostytutka. To jego córka znalazła ciała ofiar

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)