Trwa ładowanie...
d15mp5g

Witaj w polskim bagnie. Pierwszy odcinek serialu "Rojst" już 19 sierpnia

W najbliższą niedzielę Showmax wyemituje pierwszy odcinek polskiego serialu, którego akcja toczy się w latach 80. A już dziś, zachęcamy do zapoznania się z sylwetkami najważniejszych bohaterów "Rojsta".
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Pozornie spokojne życie mieszkańców zostaje nagle zakłócone przez dramatyczne wydarzenia.
Pozornie spokojne życie mieszkańców zostaje nagle zakłócone przez dramatyczne wydarzenia. (Materiały prasowe)
d15mp5g

Rok 1984. Małe, zapomniane miasto gdzieś na południowym zachodzie Polski. Lokalni mieszkańcy, nawiedzani przez demony przeszłości, grzęzną w paraliżującym ich życie systemie. Szara rzeczywistość Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej przypomina tu bagno - im więcej nieprzemyślanych ruchów wykonujesz, tym głębiej możesz się zapaść. Aż wreszcie znikasz. To właśnie tutaj, w cichym miasteczku, dochodzi do brutalnego morderstwa prostytutki i prominentnego działacza partyjnego, które zaskakująco zbiega się w czasie z samobójstwem pary nastolatków.

Dwójka dziennikarzy Kuriera Wieczornego - Witold Wanycz i Piotr Zarzycki - rozpoczyna własne śledztwo w tej sprawie. Dla Wanycza oznacza to konieczność rozliczenia się z przeszłością. Z kolei Zarzycki, który w miasteczku jest nowy, zaczyna poznawać okolicę i mieszkańców od ich najciemniejszej strony. Czy dociekliwym dziennikarzom uda się dotrzeć do prawdy? Jaką cenę przyjdzie im zapłacić? *W rolach głównych występują: Andrzej Seweryn i Dawid Ogrodnik. Premierowy odcinek serialu Rojst, w reżyserii Jana Holoubka, już w niedzielę, 19 sierpnia, tylko na Showmax. *

Charakterystyka głównych bohaterów:

d15mp5g

*Witold Wanycz (Andrzej Seweryn) *
Doświadczony, nieco zgorzkniały dziennikarz Kuriera Wieczornego, który najlepsze lata ma już za sobą. W swoim życiu widział już wiele okropieństw i niewiele jest w stanie go zdziwić. Dobrze wie na czym świat stoi i w jakim mieście żyje, dlatego nie ma już w nim tej żarliwości, co kiedyś. Zresztą lada moment ma przejść na emeryturę i zamierza wyjechać do RFN, do czego skrupulatnie się przygotowuje. Przez ostatnie lata Wanycz nauczył się odpuszczać i zadowalać najprostszymi rozwiązaniami. Ma po swojej stronie doświadczenie, relacje z tutejszymi mieszkańcami, znajomość życia i jego skomplikowanych zasad, narzucanych w dużej mierze przez system. Ale przy tym jest także… oportunistą. Doskonale zdaje sobie sprawę, jak wysoki może być koszt, włożenia przysłowiowego kija w szprychy systemu, który rządzi tym miastem. Jego bierna postawa ulega zmianie – z jednej strony, pod wpływem znajomości z młodym dziennikarzem, który ma go zastąpić w redakcji - Piotrem, z drugiej zaś - po odkryciu wstrząsającej historii samobójstwa dwójki nastolatków: Justyny i Karola. Sprawa jest tuszowana przez miejscowe władze, ponieważ samobójczynią była córka niejakiego Drewicza. Skazanego kilka lat temu na odsiadkę opozycjonisty – niegdyś przyjaciela Wanycza. Dziennikarz, który był zamieszany w aresztowanie swojego kolegi, pragnie spłacić swój dług. W przeddzień odejścia z pracy zaczyna się jego wędrówka śladami pary zakochanych, których historia przypomina mu jego własną. Poznajemy ją również przez pryzmat relacji Wanycza z Nadią – młodą, urokliwą i bardzo bystrą prostytutką z lokalnego „piekiełka”, które mieści się w hotelu Centrum.

*Piotr Zarzycki (Dawid Ogrodnik) *
Początkujący dziennikarz, syn wysoko postawionego członka PZPR. Niedawno sprowadził się na osiedle Gronty wraz z ciężarną żoną - Teresą. W redakcji Kuriera Wieczornego ma zająć miejsce Wanycza. W przeciwieństwie do starszego kolegi, nie jest wyzbyty ideałów. Praca sprawia mu przyjemność i przede wszystkim zależy mu na prawdzie. Dlatego zaczyna na własny rachunek dziennikarskie śledztwo w sprawie morderstwa przewodniczącego Grochowiaka i prostytutki. Jest przekonany, że ta zbrodnia jest „czymś więcej” niż to, co próbuje wmówić opinii publicznej milicja i prokuratura. Od tego momentu rozpoczyna się podróż Zarzyckiego przez wszystkie najciemniejsze zakamarki miasta i równie ciemne strony jego mieszkańców… Powoduje nim ciekawość, ambicja, wrodzone poczucie sprawiedliwości i chęć ucieczki od codziennej rutyny. W swoim bezkompromisowym dociekaniu prawdy, bohater jest nośnikiem wszystkich tych cech, tak charakterystycznych dla młodości jak: nieokrzesanie, wiara w swoją sprawczość i słuszność własnych działań. Wanycz szybko rozszyfrowuje intencje młodszego kolegi po fachu i stara się go odwieść od śledztwa na własny rachunek. Wielokrotnie daje Zarzyckiemu do zrozumienia, jakie mogą być konsekwencje bagna, w które pcha się na własne życzenie. I choć jest na początku niechętny Piotrowi to z czasem zaczyna go wspierać. Jako starszy, bardziej doświadczony kolega, pomaga mu uzyskać potrzebne informacje, naprowadza na tropy, jak i przez pewien czas staje się niejako jego aniołem stróżem.

*Nadia (Agnieszka Żulewska) *

Młoda, piękna kobieta, niepozbawiona inteligencji, sprytu i uroku. Na co dzień spotkać można ją w „piekiełku” miejscowego hotelu Centrum, gdzie utrzymuje się z prostytucji. Kiedy ją poznajemy dziewczyna znajduje się w bardzo trudnym położeniu. Kilka dni wcześniej, w tajemniczych okolicznościach i w brutalny sposób, zamordowano jej koleżankę. Nadia wie, że człowiek, którego oskarżono o zbrodnię, jest niewinny. Bardzo boi się o siebie i zaczyna szukać pomocy. Jedyną osobą, której ufa i w której upatruje ratunku jest Wanycz, spełniający w jej życiu trochę rolę „opiekuna”. Nadia jest dziewczyną bez korzeni, bez rodziny albo raczej z rodziną, o której lepiej zapomnieć. Zawsze musiała dawać sobie radę sama, jednak tym razem czuje, że sytuacja ją przerasta. Nadia ma w sobie zwierzęcy instynkt przetrwania, co i tak nie jest w stanie uchronić jej przed poważnymi kłopotami.

   Materiały prasowe
(Materiały prasowe)

*Teresa Zarzycka (Zofia Wichłacz) *
Żona Piotra Zarzyckiego. Delikatna - na pierwszy rzut oka niemal przeźroczysta, jednak niezwykle inteligentna i bystra. Wbrew pozorom również bardzo silna. Poznajemy ją w momencie, kiedy razem z mężem oczekują na narodziny ich pierwszego dziecka. Sprowadzili się na Gronty, ponieważ to właśnie tu, w redakcji Kuriera Wieczornego, Piotr rozpoczyna pracę. Teresa stara się wspierać męża w tym ważnym momencie, choć tak naprawdę robi to na tyle, na ile on jej pozwala. Piotr ma przed nią wiele tajemnic. A jedną z nich wydaje się być również to, że w ich relacji wcale się nie układa. Teresa będzie zmuszona podjąć walkę o Piotra i przyszłość ich nienarodzonego jeszcze dziecka. Jednak czy walka ta nie ma czasem drugiego, bardziej złożonego dna? Teresa wciąż szuka swojej tożsamości i próbuje odpowiedzieć sobie na pytanie - kim jest… Żoną? Matką? A może to tylko poza, samookłamywanie…

d15mp5g

*Helena (Magdalena Walach) *
Żona, a właściwie już wdowa po przewodniczącym Grochowiaku. Poznajemy Helenę w bardzo trudnym dla niej momencie – ciało jej zamordowanego męża i prostytutki, zostało znalezione w pobliskim lesie. Helena wiedziała, że mąż stale ją zdradza. Miała poczucie, że nigdy jej nie szanował i wielokrotnie był w stosunku do niej bardzo agresywny. Trwanie w tej beznadziejnej sytuacji, która nie miała dla niej dobrego wyjścia – trwale odcisnęło piętno na tej, z natury, ciepłej i dobrej osobie. Za sprawą Grochowiaka, Helena stała się kobietą o urażonej dumie, która mści się na innych i bez problemu potrafi wykorzystywać ludzi do własnych celów. Dlatego też z wielką łatwością prowokuje romans z Piotrem. Jej łagodna powierzchowność i pewien rodzaj statecznej klasy, wydają się być tylko przykrywką.

*Kierownik (Piotr Fronczewski) *
Kierownik hotelu Centrum, czyli punktu, w którym przecinają się losy niemal wszystkich bohaterów serialu. To postać dość tajemnicza. Posiada wiedzę na temat ciemnych stron życia co ważniejszych obywateli, którzy co rusz odwiedzają jedyny dewizowy bar w mieście i korzystają z usług przesiadujących tam prostytutek.

*Prokurator (Ireneusz Czop) *
Szara eminencja miasta. Z jednej strony sprytny i inteligentny, a z drugiej - brutalny i bezwzględny. Manipulant, który zachowuje pozory ogłady. Pociągając za odpowiednie sznurki, sprawnie steruje sprawą morderstwa przewodniczącego…

*Drewicz (Michał Kaleta) *
Ideowiec. Były przyjaciel i współpracownik Wanycza. Ojciec Justyny – dziewczyny, która razem ze swoim kolegą popełniła samobójstwo. Po wybuchu stanu wojennego Drewicz nie przeszedł pozytywnie weryfikacji władz, jaka objęła środowisko dziennikarzy. Dodatkowo, w wyniku zeznań Wanycza, trafił na dwa lata za kraty. Ta sprawa nie jest jednak wcale tak oczywista, jak może się wydawać na pierwszy rzut oka… Po wyjściu z więzienia Drewicz nie może znaleźć pracy w prasie i ląduje, jako pracownik fizyczny w zakładzie wulkanizacyjnym. Samobójstwo Justyny jest dla niego i jego rodziny kolejnym poważnym ciosem.

d15mp5g

*Żona Drewicza (Gabriela Muskała) *
Matka Justyny. Zrozpaczona i zdesperowana, szuka rozwiązania zagadki śmierci swojej córki. Podejrzewa, że jej samobójstwo może być zainscenizowaną zemstą lokalnych władz za „wywrotową” działalność męża. Nieukojona w bólu zgłasza się do Wanycza, byłego przyjaciela rodziny, człowieka zorientowanego w skomplikowanych układach rządzących miastem. W tajemnicy przed mężem prosi go o pomoc w ujawnieniu winnych tragedii Justyny.

*Justyna (Nel Kaczmarek) *
Delikatna, inteligentna i wrażliwa dziewczyna. Nieco w tyle za koleżankami ze swojej klasy, które już jakiś czas temu wkroczyły w burzliwy okres dojrzewania. Odizolowana od szkolnego środowiska. Wolny czas spędza głównie na nauce. Jej zainteresowania nie dotyczą chłopaków, modnych fryzur i ciuchów. Wszystko zmienia się z wraz pojawieniem się Karola. Od tego momentu Justyna postanawia zaryzykować i wkroczyć u jego boku w dorosłość.

Karol (Jan Cięciara)
Wrażliwy, niezwykle bystry i zarazem uduchowiony chłopak. Pisze wiersze i maluje. To właśnie jest jego sposób na wyrażenie emocji i poglądu na świat. Wychowywany tylko przez ojca, matka zmarła. Karol bardzo za nią tęskni i nie do końca potrafi sobie poradzić z jej odejściem. W miasteczku i w szkole jest nowy. Jedyną osobą, z którą nawiązuje szczery kontakt jest Justyna – córka Drewicza. To dla niego bardzo ważna relacja.

Ojciec Karola (Artur Steranko)
Wdowiec, który po śmierci żony przeprowadził się z synem do miasta. Kiedy Wanycz odwiedza go po śmierci Karola, mężczyzna wydaje się być kompletnie zdezorientowany i zagubiony. Nie jest osobą zawzięcie poszukującą prawdy, ale raczej pogodzonym z losem rozbitkiem, dryfującym w kierunku otchłani, z której nie ma już powrotu do normalności. Mimo, że rola tego bohatera w fabule serialu nie jest duża, to naładowana tragizmem i olbrzymim ładunkiem emocjonalnym.

d15mp5g

*Bryński (Zbigniew Waleryś) *
Redaktor naczelny i szef redakcji Kuriera Wieczornego. Zna się z Wanyczem od wielu lat
i wydaje się, że jest jego jedynym przyjacielem. A tym samym zna słabości i tajemnice kolegi. Ceni go jako świetnego fachowca. A także, na swój sposób, próbuje uchronić go przed wplątaniem się w kolejne tarapaty. Bryński jest zręcznym „politykiem”. Dobrze lawiruje
w branży poddanej kontroli i cenzurze, zachowując przy tym zawodową przyzwoitość. Jest realistą i, w dużo większym stopniu niż Wanycz, stąpa twardo po ziemi.

*Jakowski (Zdzisław Wardejn) *
Sierżant milicji u progu emerytury. Zna miasto i jego obywateli, jak mało kto. Bardzo dobrze, i to od dziecka, zna się również z Wanyczem. Jakowski, mimo pozornego ubrudzenia układem, w którym od wielu lat istnieje, wydaje się być funkcjonariuszem uczciwym. W kluczowym momencie stara się stanąć po stronie słabszego i niewinnego. Jakowski ma w sobie jakiś nieuświadomiony etos zawodu, który nakazuje mu tropić i karać winnych.

Kulik (Jacek Beler)
Młody, niezwykle brutalny i bezwzględny milicjant – silny jak władza, którą reprezentuje. Kulik jest psychopatą o niskim poczuciu własnej wartości – co stanowi bardzo niebezpieczne połączenie. Bardzo niewiele trzeba, aby wytrącić go z równowagi, o czym sam Wanycz miał okazję się przekonać na własnej skórze.

*Muszyńska (Ewelina Starejki) *
Lokalna femme fatale, która czasy świetności ma już dawno za sobą. Właścicielka jedynego w mieście Pewex-u, a przy okazji nielegalna handlarka dewizami. To u niej Wanycz zaopatruje się w walutę potrzebną mu do wyjazdu na zachód. To od niej również dowiaduje się o wielu cennych informacjach, które pomagają mu bliżej poznać historię samobójstwa Justyny Drewicz.

*Haśnik (Marek Dyjak) *
Właściciel rzeźni i stancji, w której pomieszkiwała zamordowana razem z Grochowiakiem prostytutka. To jego córka znalazła ciała ofiar

d15mp5g

Podziel się opinią

Share
d15mp5g
d15mp5g