Wpadka w godłem Polski w  "Bitwy pod Wiedniem" - oświadczenie producenta

Wpadka w godłem Polski w  "Bitwy pod Wiedniem" - oświadczenie producenta
Źródło zdjęć: © Monolith Films

06.10.2012 | aktual.: 22.03.2017 08:08

Zabieg ten miał na celu pomóc zagranicznemu widzowi w skojarzeniu wojska Jana III Sobieskiego z Polską, do czego posłużył nam jej współczesny symbol.

*_Moją decyzją na fladze niesionej przez husarię w filmie "Bitwa pod Wiedniem" widnieje współczesne godło Polski”_ – napisał w oświadczeniu wystosowanych do mediów Alessandro Leone, producent polsko-włosko-tureckiej megaprodukcji „Bitwa pod Wiedniem”. Tym samym Alessandro Leone ustosunkował się do licznych publikacji i komentarzy użytkowników, które w tym tygodniu pojawiały się w internecie. * „Bitwa pod Wiedniem” rozgrywa się w 1683 roku ale pokazywane w zwiastunie filmu godło jest tym, którego wzór wprowadzono w 1990 roku. O tym jak wpadkę tę wyjaśnia producent możecie przeczytać poniżej.

Nawiązując do licznych komentarzy i uwag użytkowników Internetu dotyczących godła Polski, które pojawiło się w trailerze filmu "Bitwa pod Wiedniem" chciałbym oświadczyć co następuje: moją decyzją na fladze niesionej przez husarię w filmie "Bitwa pod Wiedniem" widnieje współczesne godło Polski, którego wzór został wprowadzony 22 lutego 1990.


1 / 4

Pomóc zagranicznemu widzowi

Obraz
© Monolith Films

Zabieg ten miał na celu pomóc zagranicznemu widzowi w skojarzeniu wojska Jana III Sobieskiego z Polską, do czego posłużył nam jej współczesny symbol. To samo dotyczy krzyża, który towarzyszy Markowi z Aviano przez cały film. Jest to krzyż Jana Pawła II, którego użycie w filmie ma znaczenie symboliczne dla mnie i dla reżysera filmu. Chcieliśmy w ten sposób złożyć hołd papieżowi, który dokonał beatyfikacji Marka z Aviano.

2 / 4

Nie wszystkie elementy są zgodne z prawdą

Obraz
© Monolith Films

Film obejrzeli przedstawiciele Kościoła i zwrócili uwagę na obecność tego krzyża jednak nie skrytykowali tego w żaden sposób. Krzyż i flaga są pewnymi elementami, które nie są zgodne z prawdą historyczną jednak ich zastosowanie było celowe i miało na uwadze promocję Polski na świecie a nie zadowolenie historyków w kraju. Z tego samego powodu, nigdy nie mieliśmy wątpliwości, że husaria ma się pojawić w bitwie ze skrzydłami, nawet jeśli mija się to z faktami.

3 / 4

To nie jest film, który ukaże się tylko w Polsce

Obraz
© Monolith Films

To nie jest film, który ukaże się tylko w Polsce ale na całym świecie i został przygotowany dla widzów w różnych krajach aby skojarzyli współczesną Polskę ze zwycięstwem i potęgą, a nie znali jedynie smutną stronę historii kraju, który został zniszczony podczas II wojny światowej.

4 / 4

Orzeł patrzył w przeciwnym kierunku niż powinien

Obraz
© Monolith Films

Wracając do tematu flagi, jak słusznie zauważono orzeł patrzył w przeciwnym kierunku niż powinien. Za to oczywiście, jako polski producent filmu, czuję się odpowiedzialny i przepraszam wszystkich Polaków.

Alessandro Leone

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (323)