Trwa ładowanie...
dz59ck3

Yola Czaderska-Hayek

Najnowsze informacje
1.0
(1 głos)
Oceń:
Miejsce urodzenia:

Tarnów, Polska

dz59ck3

Autorka książek na temat Hollywood, korespondent filmowy, popularyzatorka sztuki i kultury polskiej w Hollywood. Osoba z kręgów high society. Jest jedynym Polakiem głosującym na Złote Globy, torujące drogę do Oscarów. Pisze o sprawach bieżących filmu amerykańskiego, przeprowadza wywiady z największymi gwiazdami Hollywood, jest również kronikarzem i historykiem specjalizującym się w filmie westernowym oraz w tzw. złotej erze celuloidowej metropolii. Członek Hollywood Foreign Press Association, organizacji przyznającej prestiżowe Złote Globy, torujące drogę do Oscarów. Korespondentka wielu czasopism polonijnych i zagranicznych. Przeprowadziła także szereg wywiadów z prezydentami Stanów Zjednoczonych oraz ze znanymi politykami.

Jest prezesem i fundatorem International Star Awards, statuetki przyznawanej od 1992 roku legendarnym artystom filmów westernowych. Laureaci tych nagród, otrzymują pozłacane gwiazdy osadzone na granitowej bryle. Wraz z nagroda Yola zawsze wręcza laureatom listy gratulacyjne od aktualnego prezydenta Stanów Zjednoczonych, gubernatora Kalifornii i burmistrza Los Angeles. Znana jest także jako słynna hollywoodzka hostessa porównywana do legendarnej francuskiej Madame de Stael czy znanej waszyngtońskiej Pearl Mesty. W "Belvedere" jej zabytkowej posiadłości mieszczącej się na wzgórzach, tuz pod słynnym znakiem "HOLLYWOOD", w której niegdyś mieszkał Rudolf Valentino, organizuje wielkie hollywoodzkie bankiety. "Belvedere" otrzymał nagrodę "Beautiful Home and Garden" przyznana przez ojców miasta dla jednej z najpiękniejszych posiadłości w Hollywood.

Wiesława Czapińska w swojej książce "Polita" tak napisała: Yola Czaderska-Hayek jest dziś po Poli Negri kolejną sławną Polką w Hollywood. Chociaż nie gwiazda filmowa potrafiła stworzyć w swoim domu atmosferę przyciągającą najsłynniejszych ludzi. Mr.Blackwell, ten który ogłasza najlepiej i najgorzej ubrane kobiety świata napisał: Wystarczy tylko wypowiedzieć imię Yoli, aby miasto wpadło w eksplozje. Los Angeles Times tak z kolei okresil Yolę: Posiada pikanterię Zsa Zsy Gabor i dostojność Margaret Dumont. W 1984 r. podczas Olimpiady w Los Angeles, Yola jako jedyny Polak biegła kilometr w sztafecie olimpijskiej, dedykując to wydarzenie Januszowi Kusocińskiemu.

W grudniu 2002 roku Yola otrzymała od Południowokalifornijskiej Rady Filmowej (Southern California Motion Picture Council) dwa bardzo prestiżowe wyróżnienia. Pierwszą o nazwie GOLDEN STAR HALO AWARDS za rozbudzanie zainteresowania wartościowymi filmami w kinie i telewizji, sztukami teatralnymi i występami estradowymi. Drugie wyróżnienie SMPS GOLDEN CROWN AWARD Yola otrzymała za znaczący wkład w rozwój przemysłu rozrywkowego. W 2008 roku Yola otrzymała odznaczenie AMICUS POLONIAE, nadane przez Ambasadora RP w Waszyngtonie, Roberta Kupieckiego. Zostało ono przyznane Yoli Czaderskiej-Hayek za jej wyjątkowy wkład w promocję kultury polskiej, a w szczególności filmu polskiego w Hollywood. W tym samym roku Yola otrzymała GLORIA ARTIS, medal przyznany przez Ministra Kultury, Bogdana Zdrojewskiego, za zasługi w propagowaniu kultury polskiej.

W 2009 roku prezydent Lech Kaczynski przyznał Yoli wysokie odznaczenie państwowe KRZYŻ OFICERSKI ORDERU ZASŁUGI RZECZPOSPOLITEJ POLSKIEJ za szczególny wkład w promocję polskiego kina w Stanach Zjednoczonych. W 2010 roku Yola Czaderska-Hayek otrzymała tytuł WOMAN OF THE YEAR od The Southern California Motion Picture Concil (Południowo-Kalifornijską Radę Filmu). Yola pracuje rowniez w wielu organizacjach charytatywnych, glownie w "Motion Picture and Televison Fund and Hospital Founadation".

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dz59ck3
dz59ck3
dz59ck3