Zbigniew Stryj

Aktor teatralny, telewizyjny i filmowy, od lat związany z Teatrem Nowym w Zabrzu. Szerokiej publiczności znany najlepiej dzięki roli Adama Roztockiego w serialu „Na Wspólnej”. Propagator kultury rodzinnego Śląska.

15.12.2010 13:19

Urodził się 2 stycznia 1968 roku w Zabrzu. Wychowywał się w tradycyjnej, śląskiej rodzinie. Jego pierwsze występy na scenie nie związane były z teatrem, a z muzyką – śpiewał w zespole heavy-metalowym. Studiował w PWST we Wrocławiu, którą ukończył w 1993 roku. Mniej więcej w tym samym czasie związał się zawodowo z rodzinnym miastem, dołączając do zespołu zabrzańskiego Teatru Nowego. Aktorem śląskiej sceny pozostaje do dziś.

Ma na swoim koncie ponad czterdzieści kreacji teatralnych, część z nich zagrał w gwarze śląskiej, którą się płynnie posługuje. Na tym nie kończy się jego wkład w krzewienie kultury regionu – jest autorem dramatów o tematyce śląskiej oraz współtwórcą i kierownikiem artystycznym „Sceny Propozycji” (przy stowarzyszeniu „Pro Futuro”), promującej zabytkowe obiekty poprzemysłowe i śląską literaturę. Jej spektakle wystawiane były w zabytkowych miejscach 200-letniej kopalni Królowa Luiza. Dla przykładu, wyreżyserowana przez Stryja „Ojcowizna” (2004) pokazana była w łaźni górniczej.

Jego filmowym debiutem był udział w krótkometrażówce Michała Rosy „Gry i zabawy wojskowe” (1990). Z Rosą spotkał się później niejednokrotnie, m.in. na planie dość głośnego obrazu „Co słonko widziało”, gdzie zagrał epizodyczną rolę strażnika (2006).

** Większość jego ról filmowych również była związana z ukochanym Śląskiem. Były to filmy Macieja Pieprzycy: „Barbórka” z telewizyjnego cyklu „Święta polskie” (2005) oraz pełnometrażowa wersja „Kryminalnych” o podtytule „Misja śląska” (2006), jak również dobrze odebrany obraz Roberta Glińskiego „Benek” (2007). Drugoplanowa rola brata tytułowego bohatera przyniosła Stryjowi nagrodę na FPFF w Gdyni.**

Popularność na dużą skalę przyniósł mu udział w telenoweli „Na Wspólnej”, gdzie od dłuższego czasu kreuje postać prawnika Adama Roztockiego, męża Weroniki (Renata Dancewicz).Poza tym pojawił się gościnnie w pojedynczych odcinkach seriali: „Święta wojna”, „Oficer”, „Glina”, „Kryminalni” i „Twarzą w twarz”.

Ostatnio ponownie spotkał się z Pieprzycą na planie osławionych „Drzazg” (2008), a rok później wystąpił w roli majora Stefana Bajera w głośnym filmie biograficzno-historycznym „Generał Nil” Ryszarda Bugajskiego, z Olgierdem Łukaszewiczem w roli tytułowej.

Jest laureatem kilku teatralnych nagród. U progu kariery, katowicki oddział ZASPu przyznał mu laur im. Leokadii Starke dla młodych aktorów (1995), trzy lata później otrzymał śląską Złotą Maskę za rolę Alfreda w „Mężu i żonie” Fredry, doceniono też jego występ w spektaklu „Wampir” Wojciecha Tomczyka (2003, nagrody na festiwalach w Zabrzu i Warszawie).

W życiu najważniejsza jest dla niego rodzina. Jest żonaty, ma dwie córki: Anię i Olę.

Zbigniew Stryj

Data urodzenia2068-01-02
Miejsce urodzeniaZabrze, Polska
Filmografia
Źródło artykułu:WP Film
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)