Trwa ładowanie...

"Zielona granica". Poruszająca mowa Holland. Opowiedziała o sytuacji w Polsce

W sobotę 9 września Agnieszka Holland odebrała Nagrodę Specjalną Jury na 80. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji. Odbierając statuetkę opowiedziała zebranym o Polsce i ludziach, którzy wierzą, że ich obowiązkiem jest człowieczeństwo.

Agnieszka Holland z Nagrodą Specjalną Jury na festiwalu w WenecjiAgnieszka Holland z Nagrodą Specjalną Jury na festiwalu w WenecjiŹródło: Getty Images
d1bbybh
d1bbybh

"Zielona granica" Agnieszki Holland walczyła w Konkursie Głównym tegorocznego festiwalu w Wenecji. Po premierze filmu na Lido, krytycy mówili o mocnym kandydacie do Złotego Lwa. Ostatecznie główna nagroda powędrowała do Yórgosa Lánthimosa i filmu "Biedne istoty".

Ale Holland nie wyjechała z Wenecji z pustymi rękami. Za film "Zielona granica" otrzymała Nagrodę Specjalną Jury. Obierając ją wygłosiła poruszającą mowę.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Premiery kinowe 2023. Na te filmy czekamy!

- To nie był łatwy film do nakręcenia z wielu powodów. Jedne możecie sobie wyobrazić, innych nie. Było trudno, ale to był także nasz obowiązek. Musieliśmy go wypełnić - zaczęła Holland.

d1bbybh

Reżyserka szczegółowo naświetliła publiczności sytuację, w jakiej znajdują się ludzie starający się przekroczyć polsko-białoruską granicę.

- Od 2014 r., kiedy rozpoczął się kryzys migracyjny, ok. 60 tys. ludzi umarło. Kiedy tu jesteśmy, sytuacja z mojego kraju, którą pokazaliśmy w filmie, nadal trwa. Ludzie nadal ukrywają się w lasach, odarci z godności, ze swoich praw, z bezpieczeństwa. Niektórzy z nich stracą życia nie dlatego, że nie mamy warunków, żeby ich przyjąć, ale dlatego, że nie chcemy - tłumaczyła Agnieszka Holland.

Stojąc na scenie reżyserka "Zielonej granicy" podkreśliła oddanie ludzi, którzy na co dzień pomagają migrantom. To im zadedykowała nagrodę.

- Jednak w Europie i w Polsce są ludzie, którzy pomagają. Oni wierzą, że ich obowiązkiem jest człowieczeństwo. Nagrodę dedykujemy aktywistom i ludziom, którzy pomagają. Grupa Granica, Podlaskie Pogotowie Humanitarne i innym aktywistom od Polski do Lampedusy - postawiła kropkę nad "i" Agnieszka Holland.

W najnowszym odcinku podcastu "Clickbait" wplątujemy się w "Ukrytą sieć", wracamy do szokującego procesu "Depp kontra Heard" oraz ponownie zasiadamy do kanapkowej uczty w "The Bear". Możesz nas słuchać na Spotify, w Google Podcasts, Open FM oraz aplikacji Podcasty na iPhonach i iPadach.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1bbybh
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1bbybh

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj