Trwa ładowanie...
d3qyhn4

Znamy już pełny program i plakat 6. MFF Kino Dzieci!

Miesiące przygotowań i wymagającej selekcji wieńczymy dziś prezentacją programu wypełnionego po brzegi najlepszymi filmami dla młodego widza. Od 21 do 29 września w 8 sekcjach pokażemy 154 tytuły z całego świata.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
6. Międzynarodowy Festiwal Filmowy odbędzie się we wrześniu
6. Międzynarodowy Festiwal Filmowy odbędzie się we wrześniu (Materiały prasowe)
d3qyhn4

Filmom towarzyszyć będą spotkania z twórcami i gośćmi specjalnymi, seanse z muzyką na żywo oraz warsztaty dla dzieci i dorosłych. Pełny program jest już dostępny na stronie www.kinodzieci.pl ruszyła też sprzedaż biletów w 23 festiwalowych kinach!

Pokazywany podczas tegorocznego festiwalu w Cannes "Słynny najazd niedźwiedzi na Sycylię” w reżyserii Lorenzo Mattottiego, oparty na powieści Tamary Bos "Cały świat Romy” w reżyserii Mischy Kamp, trzecia z serii animacja Rasmusa A. Sivertsena "Solan i Ludwik – Misja Księżyc” – to tylko niektóre perełki w tegorocznym programie festiwalu. Fanów literatury dziecięcej z pewnością ucieszy fakt, że podczas 6. MFF Kino Dzieci premiery będą miały również nowe odcinki przygód Żubra Pompika i Wikinga Tappiego, najnowszy epizod z przygodami Basi oraz odsłona drugiego sezonu "Przytul mnie” na podstawie książki "Proszę mnie przytulić” Przemysława Wechterowicza.

Zobacz też: Kino Letnie Sopot-Zakopane: Ponad 100 tys. widzów

d3qyhn4

Festiwal to też możliwość poznania twórców i zakamarków produkcji filmowej. Na spotkania z widzami przybędą m.in.: Steven Wouterlood – reżyser wyróżnionego na Berlinale 2019 filmu "Niezwykłe lato z Tess” oraz dziecięcy aktorzy filmu Sonny Coops van Utteren i Josephine Arendsen; o swoich rolach Tiril i Olivera w filmie "Operacja Człowiek w Czerni” opowiedzą Emma Pedersen Kilane i Thomas Farestveit; reżyser Edmunds Jansons i producentka Sabine Andersone zdradzą sekrety powstania polsko-estońskiej animacji "Jakub, Mimmi i gadające psy”; z Théo Polgárem – odtwórcą głównej roli w filmie "Daniel” – porozmawiamy o wyzwaniach aktorstwa w młodym wieku. Spotkamy się również z odtwórczynią głównej roli w filmie "Wakacje z Raną” – Polleke van der Sman i reżyserką filmu Sanne Vogel.

Bezpośrednio po premierowych seansach porozmawiamy także z twórcami polskiego kina dla młodego widza, m.in. z Anną Błaszczyk – reżyserką serialu "Przytul mnie 2”, a także Tessą Moult-Milewską, Marcinem Grajem, Marcinem Podolcem, Kacprem Zamarło – twórcami animowanej wersji "Wikinga Tappiego”. Julia Odzimek, czyli filmowa Monika z "Dnia czekolady”, opowie nam z kolei o kulisach ekranizacji tej pełnej magii powieści pod tym samym tytułem, a Anna Mroczek – twórczyni scenografii ze studia WJTeam/Likaon zdradzi kulisy pracy nad animacją "Solan i Ludwik – Misja Księżyc”.

Zobacz też: "The Truth": Film otwarcia 76. Festiwalu w Wenecji

Po raz pierwszy w tej edycji Kino Dzieci wychodzi poza kino by spotkać się na seansach specjalnych z młodymi pacjentami Centrum Zdrowia Dziecka i Warszawskiego Szpitala dla Dzieci. Nowością są pokazy przyjazne sensorycznie, przygotowane we współpracy z Fundacją Pomoc Autyzm, kontynuowane są zaś pokazy z audiodeskrypcją.

d3qyhn4

Za sprawą sekcji Ciao Italia! – kino włoskie, spotkamy się z Elisą Giovanelli z Cineteca di Bologna, specjalistką od edukacji w obszarze filmu i włoskiej animacji. Mistrzynię kuchni – Alessię Di Donato podpytamy o sekret prawdziwej pasty podczas warsztatów kulinarnych. W sekcji narodowej w tej edycji zobaczymy 5 filmów pełnometrażowych z samym Pinokiem na czele oraz dwa zestawy filmów krótkich.

Spotkanie z najbardziej lubianą literaturą dziecięcą zapewnią nam podczas seansów z czytaniem na żywo, m.in. Michał Nogaś – fan "Dzieci z Bullerbyn”, usłyszymy także ulubione fragmenty książek od Anny Dziewit-Meller ("W Dolinie Muminków”), Janusza Zadury ("Maurizio. Włoska przygoda”) czy Weroniki Wawrzkowicz ("Kuba Guzik i maszynista Łukasz”).

Ważną częścią programu są spotkania przeznaczone dla rodziców, opiekunów i nauczycieli w ramach cyklu Kino Dzieci o wychowaniu. Wysłuchamy wykładu Wojciecha Eichelbergera, zaprosimy na spotkanie ze specjalistami z Instytutu Edukacji Pozytywnej. Akademia Nowe Horyzonty przygotowała warsztaty krytycznofilmowe, a z Anną Szary – kuratorką wystawy "Dotknij sztuki” w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski – porozmawiamy o tym, jak rozmawiać z najmłodszymi o odbiorze sztuki.

Po raz trzeci festiwalowi towarzyszyć będzie wydarzenie branżowe Warsaw Kids Film Forum, czyli międzynarodowe forum koprodukcyjne projektów filmów i seriali dla młodej widowni. W tym roku będziemy mieli zaszczyt gościć w ramach składu jury Europejskiego Stowarzyszenia Filmów dla Dzieci (ECFA): Gerta Hermansa – kierownika komunikacji w ECFA oraz współpracownika belgijskiego festiwalu i platformy edukacyjnej JEF oraz Elisę Giovanelli – członkinię zarządu ECFA i dyrektorkę Działu Edukacji Cineteca di Bologna.

d3qyhn4

6.MFF Kino Dzieci zamkniemy seansem trzech filmów niemych z muzyką na żywo w wykonaniu Enchanted Hunters, czyli Magdaleny Gajdzicy i Małgorzaty Penkalli.

Podczas tego spotkania zabierzemy widzów w niezwykłą wyprawę do samych początków kina, obrazów Charliego Chaplina, Georgesa Mélièsa i Bustera Keaton’a. To będzie prawdziwa filmowo-muzyczna podróż, od delikatnych instrumentów akustycznych po burzę syntezatorów. Świat kina niemego przybliży nam podczas krótkich wstępów do filmów Korek Bojanowski.

d3qyhn4

Podziel się opinią

Share
d3qyhn4
d3qyhn4