Jacek Fedorowicz

Jacek Fedorowicz urodził się 18 lipca 1937 w Gdyni. Ukończył Wydział Malarstwa Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Gdańsku, ale już wtedy ciągnęło go bardziej na scenę, niż do pędzla i sztalug. Należał do składu aktorskiego gdańskiego, studenckiego teatru Bim- Bom (w latach 1954-1960).

Jacek Fedorowicz

W drugiej połowie lat 60. występował w Telewizji Polskiej, gdzie współtworzył m.in. wraz z Jerzym Gruzą programy rozrywkowe “Poznajmy się”, “Małżeństwo doskonałe”, “Kariera” i “Runda”.

W latach 70. był jednym z autorów radiowego (Program III) programu satyrycznego “60 minut na godzinę”; występował tam w kilkunastu rolach, tworząc m.in. słynne postacie Kolegi Kierownika i Kolegi Kuchmistrza.

W latach 70. i 80. często występował na estradzie, m.in. w programie “Popierajmy się” wraz z Tadeuszem Rossem, Piotrem Szczepanikiem i Ryszardem Markowskim, oraz - aż do stanu wojennego - spotykał się z publicznością podczas wieczorów autorskich.

Fedorowicz grał w takich filmach, jak m.in. “Do widzenia do jutra”, “Małżeństwo z rozsądku”, “Polowanie na muchy”, “Kochajmy Syrenki”.

Po wprowadzeniu stanu wojennego Jacek Fedorowicz zerwał kontakty z państwowymi środkami przekazu. Działał natomiast aktywnie w tzw. drugim obiegu.

Jego ostre, krytyczne i niesłychanie dowcipne audycje rozprowadzane były na kasetach. Trafiały też do słuchaczy na falach Radia Wolna Europa. Jednym z pomysłów, które wyjątkowo drażniły ówczesne władze, była “redagowana” przez Fedorowicza satyryczna wersja dziennika telewizyjnego.

Jeszcze w 1995 r. prowadził w TVP program rozrywkowy Dziennik Telewizyjny. W roku 2005 program ten na kilka miesięcy zmienił nazwę na “SEJF” (Subiektywny Ekspres Jacka Fedorowicza). W styczniu 2006 satyryk odszedł z TVP.

Od roku 1989 Jacek Fedorowicz przez kilka lat kontynuował występy na wieczorach autorskich w całej Polsce. Od kwietnia 2006 r. jest gospodarzem seansów “Z przymrużeniem kamery” pokazywanych w telewizji Kino Polska TV, którym prezentowane są klasyczne polskie komedie.

W swoim pisarskim dorobku ma takie książki, jak: “Porady estradowca dla kolegów dramatycznych”, “W zasadzie tak”, “W zasadzie ciąg dalszy” oraz “Felietony i dialogi”.

Ostatnio Wydawnictwo Literackie opublikowało wybór felietonów Jacka Fedorowicza pt. “PasTVisko”. Ukazywały się one w ciągu ostatnich dziesięciu lat na łamach “Gazety Telewizyjnej”, dodatku do “Gazety Wyborczej”.

“PasTVisko” ośmiesza nieudolność i maniery polityków, przypomina kluczowe momenty historii polskiej telewizji i dokonania sławnych kolegów-artystów.

Jacek Fedorowicz

Data urodzenia1937-07-18
Miejsce urodzeniaGdynia, Polska
Scenarzysta
Filmografia
Źródło artykułu:WP Film
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (6)