Jonathan Rhys Meyers
Nagrodzony tytułem „Male Revelation” podczas MFF w Cannes w 2005 roku, aktor i model pochodzenia irlandzkiego, jeden z najzdolniejszych gwiazdorów młodego pokolenia na świecie. Oprócz znanych i podziwianych kreacji postaci historycznych (Elvis Presley, król Henryk VIII) zasłynął jako odtwórca głównej roli w „Idolu” Todda Haynesa.
Urodził się 27 lipca 1977 roku w Dublinie, dorastał w miejscowości Cork.
Jego rodzice ochrzcili go w ekspresowym tempie po urodzeniu, z uwagi na ryzyko śmierci z powodu słabego serca, jednak złowróżbne przepowiednie lekarzy na szczęście nie spełniły się. W późniejszym okresie życia, Jonathan był raczej niepokornym młodzieńcem – w wieku 15 lat został wyrzucony ze szkoły, a sporą część wolnego czasu spędzał na basenie.
To właśnie tam wypatrzony został pewnego dnia przez „łowcę talentów”, który zaprosił przyszłego gwiazdora na casting do filmu „War of the Buttons” (1994). Mimo, że Rhys- Meyers (pseudonim to nazwisko panieńskie jego matki) ostatecznie nie otrzymał roli w tym filmie, cała przygoda okazała się przełomem w jego życiu.
Jeszcze w tym samym roku wziął udział w reklamie zupek Knorra oraz zadebiutował w produkcji „Nieważny człowiek” (1994) z Albertem Finneyem w roli głównej.
Po roli w brytyjsko- hiszpańskim horrorze sci-fi „La lengua asesina” (1996) zagrał zabójcę głównego bohatera w głośnym filmie Neila Jordana „Michael Collins” (1996) z udziałem Liama Neesona i Julii Roberts.
** Zanim zabłysnął tytułową rolą gwiazdy glam- rocka w filmie Todda Haynesa „Idol” (1998), wcielił się m.in. w postać młodego Samsona w telewizyjnej ekranizacji biblijnej opowieści w reżyserii Nicolasa Roega („Samson i Dalila” 1996), jak również partnerował Kevinowi Baconowi na planie dramatu „Jak kłamać w Ameryce” (1997).**
W 1999 roku zagrał u Anga Lee w westernowej „Przejażdżce z diabłem” oraz wystąpił w głośnej adaptacji szekspirowskiego „Tytusa Andronikusa” z Anthonym Hopkinsem i Jessiką Lange.
Z tą ostatnią spotkał się ponownie w 2001 roku na planie dramatu „Pokolenie P” z Christiną Ricci, a rok później partnerował Keirze Knightley na planie sportowej komedii romantycznej „Podkręcić jak Beckham” (2002).
W 2003 roku wystąpił z Charlotte Rampling i Clivem Owenem w kryminale „Odpoczniesz po śmierci” oraz w telewizyjnym dramacie historycznym Andrieja Konczałowskiego „Lew w zimie” z Patrickiem Stewartem i Glenn Close, a w 2004 roku dołączył do gwiazdorskiej obsady superprodukcji Olivera Stone’a „Aleksander” z udziałem Colina Farrella, Angeliny Jolie, Vala Kilmera i Anthony’ego Hopkinsa.
** Zachwyt krytyki i liczne nagrody (Złoty Glob, Satellite, nominacja do Emmy) przyniosła mu rola Elvisa Presleya w telewizyjnym filmie „Elvis – zanim został królem” (2005), a jeszcze większą popularność i uznanie – występ u boku Scarlett Johansson w udanym obrazie Woody’ego Allena „Wszystko gra” (2005).**
Rok 2006 to wzięcie udziału w produkcji „Mission: Impossible III” z Tomem Cruisem, a rok 2007 – początek przygody z głośnym brytyjskim serialem kostiumowym „Dynastia Tudorów”, w której aktor z powodzeniem wcielił się w główną postać króla Henryka VIII.
** Rola przyniosła mu Irlandzką Nagrodę Filmową i Telewizyjną oraz nominację do Złotego Globu.**
Przodujący w rankingach na Najprzystojniejszych Gwiazdorów Rhys - Meyers z powodzeniem spełnia się jako model – od 2006 roku jest „twarzą” firmy Hugo Boss i domu mody Versace.