11. MFF Tofifest na półmetku

– Nieźle zaczynacie ten festiwal. Patronem jest facet, który zmarł 40 lat temu, a znany był z tego, że nokautował nogą każdego napotkanego człowieka. Teraz dajecie nagrodę niepokornemu starcowi. Czym to się skończy? Już wiadomo – nagrodą za całokształt twórczości dla *Krzysztofa Zanussiego. I tak powinno być – żartował Kazimierz Kutz, odbierając statuetkę Złotego Anioła za niepokorność twórczą podczas gali otwarcia 11. MFF Tofifest w Toruniu.*

11. MFF Tofifest na półmetku
Źródło zdjęć: © Materiały promocyjne

Podczas uroczystej gali otwarcia statuetkę dla wschodzącego europejskiego talentu otrzymała Magdalena Berus, zaś nagrodę Flisaka Tofifest dla artysty związanego z regionem kujawsko-pomorskim odebrał operator i reżyser Jacek Szymczak. Złote Anioły za niepokorność twórczą powędrowały do Kazimierza Kutza i Małgorzaty Szumowskiej.

– Bądźcie wolni i bądźcie niepokorni – powiedział na podium twórca "Soli ziemi czarnej", za co publiczność nagrodziła go gromkimi brawami. Reżyser pochwalił organizatorów festiwalu za różnorodność i podkreślił, że według niego właśnie kontrasty są esencją dobrego kina.

Festiwal otworzył amerykański film niezależny "Don Jon", debiut reżyserski Josepha Gordona-Levitta. Historia młodego mężczyzny uzależnionego od porno spotkała się z ciepłym przyjęciem festiwalowej publiczności. Gordon-Levitt wprawdzie korzysta z ogranych schematów komediowych, ale robi to z pomysłem i wdziękiem, które pozwalają mieć nadzieję, że romans popularnego aktora z reżyserią nie okaże się być tylko jednorazową przygodą.

W konkursie głównym Tofifest "On Air" bierze udział 11 filmów z kilkunastu krajów świata. W repertuarze znalazły się debiuty i drugie filmy reżyserów, których twórczość wpisuje się w postulat „niepokorności”. Jednym z nich jest kubański "Basen" Carlosa Machado Quinteli, kameralna historia grupy nastolatków spędzających dzień nad wodą. Każde z nich zmaga się z pewnego rodzaju niepełnosprawnością – Diana straciła nogę, Danny cierpi na zespół Downa, Rodrigo ma problemy z chodzeniem, zaś Oscar z niewiadomych powodów przestał mówić. Czuwa nad nimi Esteban, flegmatyczny instruktor pływania o tajemniczej przeszłości. Z kolei "Salvo" Antonia Piazzy i Fabia Grassadonii, z przepięknymi zdjęciami Daniele’a Ciprìego, opowiada o wewnętrznej przemianie cyngla sycylijskiej mafii. W trakcie jednej z egzekucji bohater dostrzega, że w mieszkaniu jego ofiary znajduje się niewidoma kobieta. Pod wpływem impulsu mężczyzna postanawia ją oszczędzić, przez co ściąga na siebie gniew swoich przełożonych.

Fani Bruce'a Lee mieli już okazję obejrzeć zremasterowaną wersję "Wejścia smoka". W poświęconej patronowi tegorocznej edycji festiwalu sekcji "Zjawiska" znalazły się ponadto dwa filmy opowiadające o życiu legendarnego aktora – „Bruce Lee: droga wojownika” oraz "Smok: historia Bruce’a Lee". Jednym z najciekawszych wydarzeń towarzyszących Tofifest był pokaz filmu niemego "Cwaniak" Mikołaja Szpikowskiego z muzyką na żywo w wykonaniu Marcina Pukaluka. Uznawany za pierwsze dzieło w historii ukraińskiej kinematografii, "Cwaniak" został zdjęty przez cenzurę tuż po swojej premierze w 1929 roku i na wiele lat słuch o nim zaginął. Akcja komedii sprawnie łączącej humor sytuacyjny ze slapstickowym rozgrywa się w trakcie wojny domowej w Rosji. Głównemu bohaterowi, przedsiębiorczemu mieszkańcowi Kijowa Apollonowi Szmigujewowi, nie spieszno do wojaczki. Panujący wokół chaos postanawia więc
przeczekać, deklarując swoją „neutralność”. Niestety, w wyniku serii niefortunnych wypadków Apollon wraz z przypadkowo spotkanym wielbłądem (któremu poświęcony został w partyturze Pukaluka osobny temat muzyczny) zostają wplątani w wojenną zawieruchę i trafiają kolejno do „czerwonych”, „białych” oraz anarchistów. Protagonista z uporem porównywalnym do wysiłków Jana Piszczyka z „Zezowatego szczęścia” stara się dopasować do sytuacji, wikłając się w różnego rodzaju szemrane interesy. Najważniejsze dla tytułowego „cwaniaka” są bowiem pieniądze, niezależnie od kontekstu politycznego, w jaki są wpisane. Intencją Szpikowskiego było wyśmianie swojego egoistycznego bohatera; reżyser nie przewidział jednak, że Apollon Szmigujew błyskawicznie zakorzeni się w mentalności widzów jako „typowy radziecki człowiek”.

  1. edycja Tofifest obfitowała również w spotkania z filmowcami. Do Torunia przyjechali między innymi Małgorzata Szumowska, Martin Šulík, Wojciech Smarzowski, Kazimierz Kutz, Magdalena Berus, Kasia Klimkiewicz, Marian Crişan oraz twórcy konkursowych krótkich metraży. We wtorek tuż po projekcji "Bejbi Blues" Katarzyny Rosłaniec odbyło się spotkanie z Magdaleną Berus. Aktorka twierdzi, że to właśnie dzięki autorce "Galerianek" zdecydowała się związać swoją przyszłość z kinem. Laureatka Złotego Anioła dla wschodzącego europejskiego talentu opowiedziała o swoich początkach w branży filmowej i o pracy na planie.

– Wiedziałam, co robię od momentu, kiedy padał klaps. Na planie filmowym mam wrażenie, że jestem w dobrym miejscu i że zajmuje się tym, czym powinnam się zajmować, a jednocześnie czuję, że zupełnie tego nie kontroluję. Trzeba dać się ponieść scenie, emocji, jaka tworzy się między tobą, a twoim partnerem; przestać myśleć i analizować to, co się dzieje – mówiła gwiazda "Bejbi blues" i "Nieulotnych".

Trzeciego dnia festiwalu odbyły się spotkania m. in. ze zdobywcą Złotej Palmy na festiwalu w Cannes Marianem Crişanem oraz Martinem Šulíkiem, który odebrał Złotego Anioła za całokształt twórczości. Rumuński reżyser opowiedział o pracy nad filmem „Rocker”, pokazywanym na Tofifest w ramach sekcji „Nowe kino rumuńskie”. Crişan zaskoczył wszystkich mówiąc, że jego ulubionymi filmami są "Persona" Ingmara Bergmana oraz "Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków" Walta Disneya. Martin Šulík, autor nominowanego do Oscara w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny „Wszystko co lubię”, przyznał, że jego fascynacja kinem rozpoczęła się od lektury dzieł polskich mistrzów. Słowacki reżyser był zachwycony twórczością Andrzeja Wajdy oraz przedstawicieli kina moralnego niepokoju. – Założyliśmy z przyjaciółmi grupę, którą nazwaliśmy żartobliwie „niemoralnie spokojni”. W latach 70. na słowaccy filmowcy - w przeciwieństwie do polskich reżyserów - uciekali od komentowania otaczającej nas rzeczywistości – tłumaczył Šulík.

  1. edycja Tofifest potrwa do 27 października. Do Torunia przyjedzie m. in. austriacki reżyser Ulrich Seidl, Maciej Pieprzyca, Bodo Kox i Krzysztof Zanussi. Ogromne zainteresowanie wywołał spektakl „Danuta W.” Krystyny Jandy. Bilety na monodram zostały wyprzedane jeszcze przed rozpoczęciem festiwalu.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)

Cenimy Twoją prywatność

Kliknij "AKCEPTUJĘ I PRZECHODZĘ DO SERWISU", aby wyrazić zgodę na korzystanie w Internecie z technologii automatycznego gromadzenia i wykorzystywania danych oraz na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez Wirtualną Polskę, Zaufanych Partnerów IAB (880 partnerów) oraz pozostałych Zaufanych Partnerów (405 partnerów) a także udostępnienie przez nas ww. Zaufanym Partnerom przypisanych Ci identyfikatorów w celach marketingowych (w tym do zautomatyzowanego dopasowania reklam do Twoich zainteresowań i mierzenia ich skuteczności) i pozostałych, które wskazujemy poniżej. Możesz również podjąć decyzję w sprawie udzielenia zgody w ramach ustawień zaawansowanych.


Na podstawie udzielonej przez Ciebie zgody Wirtualna Polska, Zaufani Partnerzy IAB oraz pozostali Zaufani Partnerzy będą przetwarzać Twoje dane osobowe zbierane w Internecie (m.in. na serwisach partnerów e-commerce), w tym za pośrednictwem formularzy, takie jak: adresy IP, identyfikatory Twoich urządzeń i identyfikatory plików cookies oraz inne przypisane Ci identyfikatory i informacje o Twojej aktywności w Internecie. Dane te będą przetwarzane w celu: przechowywania informacji na urządzeniu lub dostępu do nich, wykorzystywania ograniczonych danych do wyboru reklam, tworzenia profili związanych z personalizacją reklam, wykorzystania profili do wyboru spersonalizowanych reklam, tworzenia profili z myślą o personalizacji treści, wykorzystywania profili w doborze spersonalizowanych treści, pomiaru wydajności reklam, pomiaru wydajności treści, poznawaniu odbiorców dzięki statystyce lub kombinacji danych z różnych źródeł, opracowywania i ulepszania usług, wykorzystywania ograniczonych danych do wyboru treści.


W ramach funkcji i funkcji specjalnych Wirtualna Polska może podejmować następujące działania:

  1. Dopasowanie i łączenie danych z innych źródeł
  2. Łączenie różnych urządzeń
  3. Identyfikacja urządzeń na podstawie informacji przesyłanych automatycznie
  4. Aktywne skanowanie charakterystyki urządzenia do celów identyfikacji

Cele przetwarzania Twoich danych przez Zaufanych Partnerów IAB oraz pozostałych Zaufanych Partnerów są następujące:

  1. Przechowywanie informacji na urządzeniu lub dostęp do nich
  2. Wykorzystywanie ograniczonych danych do wyboru reklam
  3. Tworzenie profili w celu spersonalizowanych reklam
  4. Wykorzystanie profili do wyboru spersonalizowanych reklam
  5. Tworzenie profili w celu personalizacji treści
  6. Wykorzystywanie profili w celu doboru spersonalizowanych treści
  7. Pomiar efektywności reklam
  8. Pomiar efektywności treści
  9. Rozumienie odbiorców dzięki statystyce lub kombinacji danych z różnych źródeł
  10. Rozwój i ulepszanie usług
  11. Wykorzystywanie ograniczonych danych do wyboru treści
  12. Zapewnienie bezpieczeństwa, zapobieganie oszustwom i naprawianie błędów
  13. Dostarczanie i prezentowanie reklam i treści
  14. Zapisanie decyzji dotyczących prywatności oraz informowanie o nich

W ramach funkcji i funkcji specjalnych nasi Zaufani Partnerzy IAB oraz pozostali Zaufani Partnerzy mogą podejmować następujące działania:

  1. Dopasowanie i łączenie danych z innych źródeł
  2. Łączenie różnych urządzeń
  3. Identyfikacja urządzeń na podstawie informacji przesyłanych automatycznie
  4. Aktywne skanowanie charakterystyki urządzenia do celów identyfikacji

Dla podjęcia powyższych działań nasi Zaufani Partnerzy IAB oraz pozostali Zaufani Partnerzy również potrzebują Twojej zgody, którą możesz udzielić poprzez kliknięcie w przycisk "AKCEPTUJĘ I PRZECHODZĘ DO SERWISU" lub podjąć decyzję w sprawie udzielenia zgody w ramach ustawień zaawansowanych.


Cele przetwarzania Twoich danych bez konieczności uzyskania Twojej zgody w oparciu o uzasadniony interes Wirtualnej Polski, Zaufanych Partnerów IAB oraz możliwość sprzeciwienia się takiemu przetwarzaniu znajdziesz w ustawieniach zaawansowanych.


Cele, cele specjalne, funkcje i funkcje specjalne przetwarzania szczegółowo opisujemy w ustawieniach zaawansowanych.


Serwisy partnerów e-commerce, z których możemy przetwarzać Twoje dane osobowe na podstawie udzielonej przez Ciebie zgody znajdziesz tutaj.


Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać wywołując ponownie okno z ustawieniami poprzez kliknięcie w link "Ustawienia prywatności" znajdujący się w stopce każdego serwisu.


Pamiętaj, że udzielając zgody Twoje dane będą mogły być przekazywane do naszych Zaufanych Partnerów z państw trzecich tj. z państw spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego.


Masz prawo żądania dostępu, sprostowania, usunięcia, ograniczenia, przeniesienia przetwarzania danych, złożenia sprzeciwu, złożenia skargi do organu nadzorczego na zasadach określonych w polityce prywatności.


Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że pliki cookies będą umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W celu zmiany ustawień prywatności możesz kliknąć w link Ustawienia zaawansowane lub "Ustawienia prywatności" znajdujący się w stopce każdego serwisu w ramach których będziesz mógł udzielić, odwołać zgodę lub w inny sposób zarządzać swoimi wyborami. Szczegółowe informacje na temat przetwarzania Twoich danych osobowych znajdziesz w polityce prywatności.