Trwa ładowanie...
dz0zypf

16. Europejski Festiwal Filmowy Integracja Ty i Ja: Wciąż jest wiele do zrobienia

Europejski Festiwal Filmowy Integracja Ty i Ja potrwa od 3 do 7 września 2019 r. Zapytaliśmy Barbarę Bielińską – Jaroszyk, dyrektorkę festiwalu na czym organizatorzy będą skupiać się w tym roku.
Share

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

Europejski Festiwal Filmowy odbędzie się po raz 16.
Europejski Festiwal Filmowy odbędzie się po raz 16.Źródło: Materiały prasowe
dz0zypf

Szesnasta edycja festiwalu odbędzie się pod hasłem - "Praca. Życie. Scenariusz dla każdego" - będzie ono patronować wielu wydarzeniom, spotkaniom i dyskusjom. Program wypełnią konkursowe i specjalne seanse filmowe, spotkania z ciekawymi gośćmi, wystawy, koncerty, warsztaty i happeningi.

Co jest nadrzędną misją Europejskiego Festiwalu Filmowego Integracja Ty i Ja?

W największym skrócie to integracja poprzez wydarzenia artystyczne. Docieranie z tą ideą do jak największej ilości miejsc – stąd pomysł na organizowanie Małych Festiwali Ty i Ja w małych miejscowościach oraz projekcje festiwalowych filmów w ramach EFF Integracja Ty i Ja w kinach w Polsce, równolegle do głównej imprezy. Na pewno też szeroko pojęta edukacja. W czasie festiwalu organizujemy między innymi spotkania młodzieży szkolnej z gośćmi, by bezpośrednio zetknąć ją z osobami z niepełnosprawnością, ale dla każdego uczestnika festiwalowe spotkania i rozmowy – te w ramach dyskusji i kuluarowe – są lekcją pokory, tolerancji, zrozumienia. Jedna z naszych uczestniczek powiedziała kiedyś, że jest to festiwal miłości człowieka do człowieka. To bardzo piękne i trafne określenie.

dz0zypf

Do kogo jest skierowany festiwal? Jakie osoby przyciąga najczęściej?

Festiwal jako wydarzenie bez barier jest skierowany absolutnie do wszystkich. Pytanie o to, czy bardziej potrzebny jest osobom z niepełnosprawnością czy pełnosprawnym zadajemy sobie cały czas. Tym pierwszym daje możliwość wypowiedzi, stawia ich w centrum uwagi. Tym drugim pozwala spojrzeć na rzeczywistość i siebie głębiej. Na pewno jest atrakcyjny dla miłośników i koneserów kina, bo większość filmów to produkcje spoza mainstreamu, niedystrybuowane w Polsce. Impreza budzi coraz większe zainteresowanie wśród twórców filmowych, branży, mediów, a przyciąga wrażliwców, ludzi z otwartą głową, ciekawych świata i ludzi.

Na czym konkretnie organizatorzy skupiają się w tym roku? Czy jest jakaś myśl przewodnia, która odróżnia tegoroczna edycję od poprzednich?

Każda edycja ma temat przewodni, wokół którego w dużej mierze konstruujemy program. W tym roku hasło brzmi "Praca. Życie. Scenariusz dla każdego”. Będziemy rozmawiać o zatrudnieniu osób z niepełnosprawnością, o tym, co oferuje im rynek pracy i jak się w nim odnajdują. Poświęcimy temu zagadnieniu między innymi konferencję współorganizowaną z Powiatowym Urzędem Pracy w Koszalinie, a także spotkania z młodzieżą w szkołach i z publicznością. Chcemy pokazać problem z wielu perspektyw, także osób z niepełnosprawnością, które doskonale sobie radzą w sferze zawodowej, odnoszą sukcesy i inspirują innych do działania.

dz0zypf

Zobacz też: 16.Europejski Festiwal Filmowy Integracja Ty i Ja

Jakich gości specjalnych możemy się spodziewać?

Wszyscy są dla nas gośćmi specjalnymi, więc jest ich bardzo wielu. Jak co roku zaprosiliśmy do Koszalina twórców filmów konkursowych wraz z bohaterami, z którymi będzie można spotkać się po seansach. Przyjedzie do nas Tomasz Karcz, projektant mody i stylista ze swoim nowym projektem. Jesteśmy ogromnie szczęśliwi, że udało nam się zaprosić znakomitego aktora, Roberta Więckiewicza, który spotka się z festiwalową publicznością i opowie o swojej roli w filmie "Jak pies z kotem” w reżyserii Janusza Kondratiuka.

Sercem festiwalu jest konkurs na najlepszy film. W jaki sposób te tytuły są oceniane? Jakie cechy filmu decydują o wyróżnieniu i kto będzie zasiadał z jury?

dz0zypf

W konkursie filmowym o statuetki Motyla mierzą się filmy fabularne, dokumentalne i amatorskie – realizowane przez osoby z niepełnosprawnością lub przy ich znaczącym udziale. Wybieramy je spośród zgłoszeń z dosłownie całego świata. Bardzo nas cieszy, że sukcesywnie ich przybywa, choć wybranie kilkudziesięciu spośród kilkuset konkursowych obrazów jest zadaniem karkołomnym. Kryterium wyboru jest maksymalne zróżnicowanie – tematów, gatunków, nastrojów, stąd w konkursie zarówno filmy zabawne, jak i wstrząsające, o codzienności, sporcie, życiu emocjonalnym, zawodowym, starości, samotności, pasjach osób z niepełnosprawnością.

Nagrody przyznaje jury. W tym roku zasiada w nim Jowita Budnik, Marzena Trybała, Małgorzata Sobieszczańska, Piotr Wereśniak i Petro Aleksowski. Swojego laureata wybiera też publiczność, a po raz drugi swoją nagrodę przyzna w tym roku jury młodzieżowe.

Jak Polska wypada na tle innych krajów europejskich w podejściu do niepełnosprawności? Czy w ciągu ostatnich lat nastąpił wzrost zainteresowania osobami niepełnosprawnymi? Czy przekłada się ono na praktykę (np. więcej miejsc pracy, udogodnienia dla osób niepełnosprawnych w miejscach publicznych itd.)?

Z naszego doświadczenia wynika, że dziś temat niepełnosprawności jest obecny w mediach, przestrzeni społecznej i debacie publicznej silniej niż szesnaście lat temu, gdy organizowaliśmy pierwszą edycję festiwalu w 2003 r. Niewiele mówiło się wówczas – jeśli w ogóle – o sytuacji osób z niepełnosprawnością, filmów poświęconych temu tematowi było jak na lekarstwo, w sferze kultury był praktycznie nierozpoznany. Stawał się coraz ważniejszy z czasem, zwłaszcza że Polska wstąpiła do Unii Europejskiej i musiała się – na szczęście – z nim zmierzyć. Historia naszego festiwalu biegnie równolegle do tych zmian. Myślę, że choć wiele granic w otoczeniu, architekturze i myśleniu o osobach z niepełnosprawnością dało się zniwelować, również w Polsce, ale wciąż wiele jest do zrobienia.

dz0zypf

Barbara Bielińska – Jaroszyk
dyrektor Europejskiego Festiwalu Filmowego Integracja Ty i Ja

icon info

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

dz0zypf

Podziel się opinią

Share
dz0zypf
dz0zypf