27 filmów, 22 kraje, jeden konkurs. Poznaliśmy tytuły startujące w sekcji Shortcut na Tofifest
Od historii homoseksualistów uciekających z Somalii przed prześladowaniami, przez wybuch wojny w fikcyjnym kraju przypominającym Polskę, po opowieść o facecie, któremu domek na działce zafundował zaskakujący numer. Shortcut będzie prawdziwą eksplozją różnorodności, a niemal wszystkie konkursowe filmy będą miały na Tofifest polską premierę.
W selekcji Międzynarodowego Konkursu Filmów Krótkometrażowych Shortcut znalazło się 27 filmów reprezentujących 22 kraje. Będą to zarówno fabuły i dokumenty, jak i animacje. Filmy oceni jury, w którego skład wejdą aktorka Małgorzata Zajączkowska, reżyserka Karolina Bielawska i krytyk filmowy Marcin Radomski. Widzowie zobaczą doborową stawkę krótkich filmów, które były nominowane lub zdobywały najważniejsze nagrody filmowe na świecie. O kilku z nich opowiemy.
Top of the top
Podróż po konkursie Shortcut otwiera "Pear Cider and Cigarettes”, nominowany do Oscara w kategorii Najlepszy Krótkometrażowy Film Animowany. Wyreżyserowana przez Roberta Valleya historia opowiada o dwójce przyjaciół, młodych Kanadyjczyków, z których jeden w ciężkim stanie trafia w Chinach do szpitala. Drugi rusza natychmiast, by uratować przyjaciela. To film o przyjaźni, poświęceniu i najważniejszych wartościach w życiu.
Cenne nagrody zdobyły dwa kolejne filmy. Złotego Niedźwiedzia Berlinale otrzymał portugalski film "Small Town” w reżyserii Diogo Costa Amarante, nagrodę BAFTA dla Filmu Studenckiego zgarnął reprezentujący Niemcy "Night Spinning” w reżyserii Yi Luo, a belgijski "Paul Is Here” otrzymał Pierwszą Nagrodę w sekcji Cinéfondation festiwalu w Cannes.
Wyróżnieniem specjalnym w Cannes nagrodzono fiński short "The Ceiling”. Reżyser Teppo Airaksinen opowiada w nim utrzymaną w lekko absurdalnej tonacji historię mężczyzny, który tuż przed rozwodem postanawia zaszyć się w swoim domku nad jeziorem. Domek przygotował jednak dla niego sporo niespodzianek.
Berlin, Wenecja, Locarno
Kilka filmów zakwalifikowanych do Shortcut walczyło też o berlińskie Złote Niedźwiedzie. Na przykład szwedzki "The Comet” ("Kometen”) w reżyserii Victora Lindgrena, który sięga do problemu uchodźców zalewających Europę. Co ciekawe, jedną z głównych ról w filmie gra Somalijczyk Adbi Aziis, który rzeczywiście uciekł do Szwecji z Somalii przed prześladowaniami wobec osób homoseksualnych.
Francusko-belgijski "The Summer Movie” w reżyserii Emmanuela Marre zabłysnął nie tylko w Berlinie, zdobył też Grand Prix prestiżowego festiwalu w Clermont-Ferrand. W oficjalnej selekcji festiwalu w Locarno znalazł się łotewski "Hello, Horse!” Laili Pakalniņy, a z Wenecji przybywa rumuński "First Night” Andreia Tănase.
Polska reprezentacja
W konkursie znalazły się trzy polskie shorty. Jest "Nauka” Emi Buchwald i "Totalna harmonia” Romana Jarosza. Jest też odkrycie tego roku, "Najpiękniejsze fajerwerki ever” wyreżyserowane przez Aleksandrę Terpińską. Film opowiada o dniu z życia trójki młodych przyjaciół, którzy w obliczu konfliktu zbrojnego w ich kraju muszą zmodyfikować swoje plany na przyszłość. Film zdobył w tym roku w Cannes Nagrodę Canal+ i Golden Rail Award oraz wygrał konkurs krótkometrażowy Festiwalu Debiutów Filmowych "Młodzi i Film” w Koszalinie.
Eksperyment i animacja
Do Shortcut zakwalifikowaliśmy też eksperymenty i animacje. Amerykański "Everything” Davida O’Reilly zabiera nas w podróż przez Wszechświat, w czasie której przyjrzymy mu się z różnych perspektyw. Film zawiera elementy gier fabularnych, tzw. świata otwartego (sandbox) oraz symulacji.
Animację reprezentują zaś chorwacko-estoński "Corner” Luciji Mrzljak, francuski "Grandpa Walrus” Lucrèce Andreae oraz brytyjski "Tough” Jennifer Zheng znany z konkursu Sundance.
Jury
Na koniec kilka słów o jurorach. Małgorzata Zajączkowska jest jedną z najsłynniejszych polskich aktorek teatralnych i filmowych. Mogliśmy ją oglądać m.in. w "Dantonie” i "Wałęsie” Andrzeja Wajdy, "Constansie” Krzysztofa Zanussiego czy "Jesteś Bogiem” Leszka Dawida.
Karolina Bielawska to jedna z najciekawszych reżyserek młodego pokolenia. Jest laureatką Nagrody Charlesa E. Guggenheima dla najlepszego debiutującego reżysera w 2016 roku. Była też nominowana do Paszportów Polityki 2015 oraz do Nagrody Polskiej Akademii Filmowej "Orzeł” 2017.
Last but not least, krytyk i dziennikarz filmowy, Marcin Radomski. Jego obecność w jury cieszy nas ogromnie, bo Marcin jest jednym z najstarszych współpracowników Tofifest, pracującym w naszym biurze prasowym przez niemal dekadę. Jest absolwentem Uniwersytetu Warszawskiego. Studiował też na uniwersytecie w Amsterdamie i w Collegium Civitas. Naukowo związany z Instytutem Sztuki PAN, pracuje w Stowarzyszeniu Filmowców Polskich. Pisze artykuły i recenzje dla wielu polskich mediów filmowych.
Zdobywcę Złotego Anioła w konkursie Shortcut poznamy 28 października 2017 roku.
Oficjalna selekcja konkursu Shortcut
- "Atlantis, 2003” ("Atlantída, 2003”) Słowacja, Czechy 2017, reż. Michal Blaško (polska premiera)
- "Before the Flight” ("Avant l’envol”) Szwajcaria 2017, reż. Laurence Bonvin (polska premiera)
- "Camouflage” Belgia 2016, reż. Imge Özbilge (polska premiera)
- "Corner” ("Kut”) Estonia, Chorwacja 2016, reż. Lucija Mrzljak (polska premiera)
- "Coup de Grâce” Portugalia 2017, reż. Salomé Lamas (polska premiera)
- "Damiana” Kolumbia, Brazylia 2017, reż. Andrés Ramírez Pulido (polska premiera)
- "Everything” USA 2017, reż. David O’Reilly (polska premiera)
- "First Night” ("Prima Noapte”) Rumunia, Niemcy 2016, reż. Andrei Tănase (polska premiera)
- "Give up the Ghost” USA 2017, reż. Marian Mathias (polska premiera)
- "Grandpa Walrus” ("Pépé le morse”) Francja 2017, reż. Lucrece Andreae (polska premiera)
- "Hello, Horse!” ("Zirdzin, hallo!”) Łotwa 2017, reż. Laila Pakalnina (polska premiera)
- "Invisibly” ("Láthatatlanul”) Węgry 2017, reż. Áron Szentpéteri (polska premiera)
- "Little Manifesto Against Solemn Cinema” ("Pequeno manifiesto en contra del cine solemne”) Argentyna 2017, reż. Roberto Porta (polska premiera)
- "Mój kraj” ("Across My Land”) USA, Francja 2017, reż. Fiona Godivier (polska premiera)
- "Najpiękniejsze fajerwerki ever” ("The Best Fireworks Ever”) Polska 2017, reż. Aleksandra Terpińska
- "Nauka” ("Education”) Polska 2016, reż. Emi Buchwald
- "Night Spinning” Niemcy 2017, reż. Yi Luo (polska premiera)
- "Out of Season” ("Fuera de Temporada”) Argentyna, reż. Sabrina Campos (polska premiera)
- "Paul Is Here” ("Paul est la”) Belgia, reż. Valentina Maure (polska premiera)
- "Pear Cider and Cigarettes” Kanada, Wielka Brytania 2017, reż. Robert Valley
- "Small Town” ("Cidade Pequena”) Portugalia, reż. Diogo Costa Amarante (polska premiera)
- "The Ceiling” ("Ketto”) Finlandia, reż. Teppo Airaksinen (polska premiera)
- "The Comet” ("Kometen”) Szwecja 2017, reż. Victor Lindgren (polska premiera)
- "The Party” Irlandia 2016, reż. Andrea Harkin (polska premiera)
- "The Summer Movie” ("Le film de l’été”) Francja, Belgia 2017, reż. Emmanuel Marre (polska premiera)
- "Totalna harmonia” ("Total Harmony”) Polska, reż. Roman Jarosz
- "Tough” Wielka Brytania 2016, reż. Jennifer Zheng (polska premiera)