Trwa ładowanie...

27 filmów, 22 kraje, jeden konkurs. Poznaliśmy tytuły startujące w sekcji Shortcut na Tofifest

Od historii homoseksualistów uciekających z Somalii przed prześladowaniami, przez wybuch wojny w fikcyjnym kraju przypominającym Polskę, po opowieść o facecie, któremu domek na działce zafundował zaskakujący numer. Shortcut będzie prawdziwą eksplozją różnorodności, a niemal wszystkie konkursowe filmy będą miały na Tofifest polską premierę.

27 filmów, 22 kraje, jeden konkurs. Poznaliśmy tytuły startujące w sekcji Shortcut na TofifestŹródło: Materiały prasowe
d3u72ii
d3u72ii

W selekcji Międzynarodowego Konkursu Filmów Krótkometrażowych Shortcut znalazło się 27 filmów reprezentujących 22 kraje. Będą to zarówno fabuły i dokumenty, jak i animacje. Filmy oceni jury, w którego skład wejdą aktorka Małgorzata Zajączkowska, reżyserka Karolina Bielawska i krytyk filmowy Marcin Radomski. Widzowie zobaczą doborową stawkę krótkich filmów, które były nominowane lub zdobywały najważniejsze nagrody filmowe na świecie. O kilku z nich opowiemy.

Top of the top

Podróż po konkursie Shortcut otwiera "Pear Cider and Cigarettes”, nominowany do Oscara w kategorii Najlepszy Krótkometrażowy Film Animowany. Wyreżyserowana przez Roberta Valleya historia opowiada o dwójce przyjaciół, młodych Kanadyjczyków, z których jeden w ciężkim stanie trafia w Chinach do szpitala. Drugi rusza natychmiast, by uratować przyjaciela. To film o przyjaźni, poświęceniu i najważniejszych wartościach w życiu.

Cenne nagrody zdobyły dwa kolejne filmy. Złotego Niedźwiedzia Berlinale otrzymał portugalski film "Small Town” w reżyserii Diogo Costa Amarante, nagrodę BAFTA dla Filmu Studenckiego zgarnął reprezentujący Niemcy "Night Spinning” w reżyserii Yi Luo, a belgijski "Paul Is Here” otrzymał Pierwszą Nagrodę w sekcji Cinéfondation festiwalu w Cannes.

Wyróżnieniem specjalnym w Cannes nagrodzono fiński short "The Ceiling”. Reżyser Teppo Airaksinen opowiada w nim utrzymaną w lekko absurdalnej tonacji historię mężczyzny, który tuż przed rozwodem postanawia zaszyć się w swoim domku nad jeziorem. Domek przygotował jednak dla niego sporo niespodzianek.

d3u72ii

Berlin, Wenecja, Locarno

Kilka filmów zakwalifikowanych do Shortcut walczyło też o berlińskie Złote Niedźwiedzie. Na przykład szwedzki "The Comet” ("Kometen”) w reżyserii Victora Lindgrena, który sięga do problemu uchodźców zalewających Europę. Co ciekawe, jedną z głównych ról w filmie gra Somalijczyk Adbi Aziis, który rzeczywiście uciekł do Szwecji z Somalii przed prześladowaniami wobec osób homoseksualnych.

Francusko-belgijski "The Summer Movie” w reżyserii Emmanuela Marre zabłysnął nie tylko w Berlinie, zdobył też Grand Prix prestiżowego festiwalu w Clermont-Ferrand. W oficjalnej selekcji festiwalu w Locarno znalazł się łotewski "Hello, Horse!” Laili Pakalniņy, a z Wenecji przybywa rumuński "First Night” Andreia Tănase.

Polska reprezentacja

W konkursie znalazły się trzy polskie shorty. Jest "Nauka” Emi Buchwald i "Totalna harmonia” Romana Jarosza. Jest też odkrycie tego roku, "Najpiękniejsze fajerwerki ever” wyreżyserowane przez Aleksandrę Terpińską. Film opowiada o dniu z życia trójki młodych przyjaciół, którzy w obliczu konfliktu zbrojnego w ich kraju muszą zmodyfikować swoje plany na przyszłość. Film zdobył w tym roku w Cannes Nagrodę Canal+ i Golden Rail Award oraz wygrał konkurs krótkometrażowy Festiwalu Debiutów Filmowych "Młodzi i Film” w Koszalinie.

Eksperyment i animacja

Do Shortcut zakwalifikowaliśmy też eksperymenty i animacje. Amerykański "Everything” Davida O’Reilly zabiera nas w podróż przez Wszechświat, w czasie której przyjrzymy mu się z różnych perspektyw. Film zawiera elementy gier fabularnych, tzw. świata otwartego (sandbox) oraz symulacji.

d3u72ii

Animację reprezentują zaś chorwacko-estoński "Corner” Luciji Mrzljak, francuski "Grandpa Walrus” Lucrèce Andreae oraz brytyjski "Tough” Jennifer Zheng znany z konkursu Sundance.

Jury

Na koniec kilka słów o jurorach. Małgorzata Zajączkowska jest jedną z najsłynniejszych polskich aktorek teatralnych i filmowych. Mogliśmy ją oglądać m.in. w "Dantonie” i "Wałęsie” Andrzeja Wajdy, "Constansie” Krzysztofa Zanussiego czy "Jesteś Bogiem” Leszka Dawida.

Materiały prasowe
Źródło: Materiały prasowe

Karolina Bielawska to jedna z najciekawszych reżyserek młodego pokolenia. Jest laureatką Nagrody Charlesa E. Guggenheima dla najlepszego debiutującego reżysera w 2016 roku. Była też nominowana do Paszportów Polityki 2015 oraz do Nagrody Polskiej Akademii Filmowej "Orzeł” 2017.

Materiały prasowe
Źródło: Materiały prasowe

Last but not least, krytyk i dziennikarz filmowy, Marcin Radomski. Jego obecność w jury cieszy nas ogromnie, bo Marcin jest jednym z najstarszych współpracowników Tofifest, pracującym w naszym biurze prasowym przez niemal dekadę. Jest absolwentem Uniwersytetu Warszawskiego. Studiował też na uniwersytecie w Amsterdamie i w Collegium Civitas. Naukowo związany z Instytutem Sztuki PAN, pracuje w Stowarzyszeniu Filmowców Polskich. Pisze artykuły i recenzje dla wielu polskich mediów filmowych.

Materiały prasowe
Źródło: Materiały prasowe

Zdobywcę Złotego Anioła w konkursie Shortcut poznamy 28 października 2017 roku.

Oficjalna selekcja konkursu Shortcut

  1. "Atlantis, 2003” ("Atlantída, 2003”) Słowacja, Czechy 2017, reż. Michal Blaško (polska premiera)
  2. "Before the Flight” ("Avant l’envol”) Szwajcaria 2017, reż. Laurence Bonvin (polska premiera)
  3. "Camouflage” Belgia 2016, reż. Imge Özbilge (polska premiera)
  4. "Corner” ("Kut”) Estonia, Chorwacja 2016, reż. Lucija Mrzljak (polska premiera)
  5. "Coup de Grâce” Portugalia 2017, reż. Salomé Lamas (polska premiera)
  6. "Damiana” Kolumbia, Brazylia 2017, reż. Andrés Ramírez Pulido (polska premiera)
  7. "Everything” USA 2017, reż. David O’Reilly (polska premiera)
  8. "First Night” ("Prima Noapte”) Rumunia, Niemcy 2016, reż. Andrei Tănase (polska premiera)
  9. "Give up the Ghost” USA 2017, reż. Marian Mathias (polska premiera)
  10. "Grandpa Walrus” ("Pépé le morse”) Francja 2017, reż. Lucrece Andreae (polska premiera)
  11. "Hello, Horse!” ("Zirdzin, hallo!”) Łotwa 2017, reż. Laila Pakalnina (polska premiera)
  12. "Invisibly” ("Láthatatlanul”) Węgry 2017, reż. Áron Szentpéteri (polska premiera)
  13. "Little Manifesto Against Solemn Cinema” ("Pequeno manifiesto en contra del cine solemne”) Argentyna 2017, reż. Roberto Porta (polska premiera)
  14. "Mój kraj” ("Across My Land”) USA, Francja 2017, reż. Fiona Godivier (polska premiera)
  15. "Najpiękniejsze fajerwerki ever” ("The Best Fireworks Ever”) Polska 2017, reż. Aleksandra Terpińska
  16. "Nauka” ("Education”) Polska 2016, reż. Emi Buchwald
  17. "Night Spinning” Niemcy 2017, reż. Yi Luo (polska premiera)
  18. "Out of Season” ("Fuera de Temporada”) Argentyna, reż. Sabrina Campos (polska premiera)
  19. "Paul Is Here” ("Paul est la”) Belgia, reż. Valentina Maure (polska premiera)
  20. "Pear Cider and Cigarettes” Kanada, Wielka Brytania 2017, reż. Robert Valley
  21. "Small Town” ("Cidade Pequena”) Portugalia, reż. Diogo Costa Amarante (polska premiera)
  22. "The Ceiling” ("Ketto”) Finlandia, reż. Teppo Airaksinen (polska premiera)
  23. "The Comet” ("Kometen”) Szwecja 2017, reż. Victor Lindgren (polska premiera)
  24. "The Party” Irlandia 2016, reż. Andrea Harkin (polska premiera)
  25. "The Summer Movie” ("Le film de l’été”) Francja, Belgia 2017, reż. Emmanuel Marre (polska premiera)
  26. "Totalna harmonia” ("Total Harmony”) Polska, reż. Roman Jarosz
  27. "Tough” Wielka Brytania 2016, reż. Jennifer Zheng (polska premiera)

Zobacz co #dziejesiewkulturze:

d3u72ii
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3u72ii